روش درمانی پلاسمای غنی از پلاکت، از سلول بنیادی متفاوت است

۱۳۹۱/۰۹/۱۵ - ۱۶:۳۳ - کد خبر: 62002

سلامت نیوز : نایب رییس انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران گفت: در برخی تبلیغات اثرات درمانهای پلاسمای غنی از پلاکت را به سلولهای بنیادی نسبت می‌دهند. اما نکته مهم اینست که این روش اگرچه در صورت استفاده به جا می تواند مفید و موثر باشد اما با درمانهای سلول بنیادی متفاوت است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ دکتر رییس السادات عضو هیات علمی بیمارستان مدرس دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی افزود: در سال‌های اخیر استفاده از پلاسمای غنی از پلاکت ( PRP ) در طب فیزیکی و به ویژه درمان و توانبخشی بیماریهای اسکلتی و عضلانی رو به فزونی گذاشته است. اگر چه مطالعات مختلف در محیط‌های آزمایشگاهی و مدل های حیوانی بر اثرات مفید این روش در تسریع التیام زخم ها و تسهیل پاسخ به آسیب‌ها تاکید دارد و تحقیقات متعددی در خصوص سودمندی بکارگیری پلاسمای غنی از پلاکت در کاهش درد و بهبود عملکرد مبتلایان به آرنج تنیس بازان، آرتروز زانو و مچ پا، تاندونیت‌ها و بورسیت‌های مزمن، فاشئیت پلانتاز و آسیب مینیسک زانو منتشر شده است، اما در برخی موارد نتایج مطالعات بالینی بدلیل تفاوت در معیارهای ورود به مطالعه، گروه‌های کنترل، روش تهیه پلاسمای غنی از پلاکت، حاد یا مزمن بودن و شدت آسیب‌ها و نیز همزمانی سایر مداخلات یکسان نیست.

وی افزود: مطالعات گروه طب فیزیکی و توانبخشی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی در مرکز پزشکی آموزشی و درمانی شهید مدرس ( سعادت آباد ) اثرات مفید 9 ماهه پلاسمای غنی از پلاکت را در درمان آرتروز خفیف تا متوسط زانو و نیز بهبود مبتلایان به آرنج تنیس بازان مقاوم به درمان تائید کرده است. اما کاربرد گسترده و روتین این روش نیاز به بررسی اثرات طولانی مدت تر، مطالعات تصویر برداری و نیز بررسی هزینه اثر بخشی و مقایسه با سایر روشهای درمانی دارد.

این متخصص طب فیزیکی در ادامه گفت : در برخی تبلیغات اثرات درمانهای پلاسمای غنی از پلاکت را به سلولهای بنیادی نسبت می‌دهند. اما نکته مهم این است که این روش اگرچه در صورت استفاده به جا می تواند مفید و موثر باشد اما با درمان‌های سلول بنیادی متفاوت است. در این روش تلاش می شود با افزایش غلظت پلاکت های سرم از اثرات فاکتورهای رشد و سایر محتویات آنها در تکثیر سلولهای مورد نیاز در ترمیم بافت‌ها بهره گیری شود.

وی ادامه داد: نکته مهم دیگر این است که در حال حاضر PRP در بیشتر موارد خط اول درمانی در ضایعات اسکلتی عضلانی به شمار نمی رود و به هیچ وجه جایگزین اقدامات توانبخشی و یا اعمال جراحی ارتوپدی در موارد آسیب شدید به شمار نمی‌رود.

نایب رییس انجمن طب فیزیکی و توانبخشی ایران تاکید کرد: انجام درمان با تزریق پلاسمای غنی از پلاکت در مراکز دانشگاهی و تکیه بر مستندات علمی موجود در خصوص موارد استفاده و منع مصرف، روش صحیح تهیه و استفاده از کیت‌های معتبر و ملاحظات پیش و پس از درمان می تواند بر سودمندی این روش درمانی بیفزاید و از سوء استفاده‌های احتمالی بکاهد.

کارگاه تزریق PRP در حاشیه شانزدهمین کنگره سالیانه طب فیزیکی و توانبخشی در تاریخ 23 آذرماه در دانشگاه علوم پزشکی ارتش برگزار می‌شود.علاقه مندان جهت ثبت نام و کسب اطلاعات بیشتر می توانند به www. Ispmr.org مراجعه و یا با تلفن 85953476 تماس حاصل کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.44472s, 18q