به مناسبت روز جهاني چپ دستان / چپ دستها و مشكلات آنها

۱۳۸۶/۰۵/۲۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6208
به مناسبت روز جهاني چپ دستان / چپ دستها و مشكلات آنها

در سي سال گذشته از اين روز براي بالابردن سطح آگاهي عموم نسبت به موضوع چپ‌دستي در جهان استفاده شده است و در جهاني كه راست دست‌ها در آن اكثريت چشمگيري دارند، چپ دست‌ها براي حفظ انجمن خود باشگاه‌ها و فروشگاه‌ها و حتي سايت‌هاي خاص را در اينترنت راه اندازي كردند.

از جمله نشانه‌هاي چپ‌دستي يا راست دستي را مي‌توان بلند كردن دست در كلاس، پرتاب كردن‌توپ، مسواك زدن، شانه كردن، چكش زدن، آب دادن پاي‌گياه و دوختن نام برد.

"ليلا فرهاد زاده" كه‌خود يك چپ دست است ، درباره مشكلات چپ دستان مي‌گويد:
در روبوسي‌كردن انتخاب گونه اول براي بوسيدن بين چپ دست‌ها و راست‌دست‌ها فرق دارد و همين امر سبب تصادم بيني‌ها مي‌شود.

وي افزود : در مهماني‌ها هم برخي چپ دست‌ها كارد وچنگال را به‌ترتيب ديگري در دست مي‌گيرند كه اين باعث اذيت بغل دستي مي‌شود ، بنابراين بايد يك چپ دست هنگام‌نوشتن و غذاخوردن اطرافش خلوت باشدو بعضا نيز اشتباها از ليوان پهلو دستيشان نوشيدني مي‌خورند.

"محمد رضا سيف‌الدين "كه دانشجوي رشته معماري است نيز مي‌گويد : تمام امكانات لازم براي‌اين رشته تحصيلي بر اساس و الگوي راست دستي تهيه شده‌است، كه اين موضوع در دوربين‌هاي عكسبرداري هم ديده مي‌شود.

وي‌افزود : تهيه امكانات و تجهيزات مخصوص چپ دستان درمقايسه باراست دستان بسيار گران و ناياب است كه اين تبعيض بسيار سنگيني است .

وي اظهار داشت :به دليل اينكه تعداد چپ دستها در مراكز دانشگاهي‌كم‌است، مسئولان توجهي به تهيه امكانات براي آنها نمي‌كنند.

وي عنوان كرد : چپ دستان نيز نمي‌توانند به دليل نبود قيچي مخصوص چپ دستان از قيچي معمولي براي موارد مورد نياز استفاده كنند.

بگفته دكتر " مجتبي فاضل " نحوه استفاده ازاستريل اطاق‌هاي عمل و گرفتن برخي از تجهيزات پزشكي با الگوي راست دستي تهيه شده است و براي چپ دستها در ابتدا سخت است.

اين پزشك چپ دست بااشاره به اينكه چپ دستها در مدارس بخصوص در كنكور به دليل نبودن صندلي مخصوص دست چپ هميشه با خود و همكلاسي‌هايشان دچارمشكل مي- شوند ، گفت :نبودميز تحرير و كاروياميزمطب مخصوص هم به نوعي ديگر مشكل- ساز شده است.

وي با بيان اين كه تقلب از روي دست چپ دستها بسيار آسان است عنوان كرد:
در بين برخي از فرهنگ‌ها نيز دست دادن دست چپي‌ها و خوردن غذا با دست چپ را نوعي بي‌احترامي مي‌دانند.

دكتر "رسول عابدي" عضو هيات علمي دانشگاه اصفهان در اين‌باره گفت : در قديم چپ دستي را عيب و علت مي‌دانستند، زماني يك مرد ژاپني حق داشت زن چپ دستش را طلاق بدهد، اسكيموها فكر مي‌كردند كه چپ دست‌ها جادوگرند، در زبان لاتيني چپ را ‪ sinister‬مي‌گويند كه به معني شوم و نحس و بد يمن است.

وي‌افزود : در زبان فرانسوي براي دو واژه چپ و ناشي يك كلمه ‪ gauche‬بكار مي‌رود و در زبان آلماني كلمه ‪ linkisch‬به معني چپ‌دست و آدم ناجور است و در همين فارسي خودمان هنوز بسياري از مردم راست را درست مي‌پندارند و چپ را بد و نادرست مي‌دانند و اصطلاحاتي مانند چشم چپ بودن، خواب زن چپ بودن، با كسي چپ افتادن و ... نمونه‌هايي از اين طرز تلقي است.

وي گفت : وسايل مختلف از وسائل آشپزخانه و قيچي وقلم خودنويس گرفته تا صفحه اعداد روي ‪ keyboard‬بر اساس الگوي راست دستي تهيه و طراحي شده است.

دكتر "ماشا ا...كيانرسي" متخصص اعصاب نيز در اين‌باره گفت : چپ دستي زمينه ارثي دارد و تا حد زيادي ناشي از فعاليت بيشتر سمت راست مغز است و در يك بررسي، مشاهده گرديد كه حدود ‪ ۵‬تا ‪ ۸‬درصد از جنين‌ها در رحم مادر، طرف چپشان را بيشتر حركت مي‌دادند.

وي افزود: در خانواده‌هايي كه‌حتي يك والد(بخصوص مادر) چپ‌دست است، احتمال بروز چپ دستي بيشتر است.

وي افزود : محققان مغزرا به دونيم كره تقسيم كردند، كه اين دو از چندين نقطه به هم اتصال و وابستگي پيچيده‌اي دارند و اطلاعات در حال عبور از اين نواحي هستند.

وي گفت : نيم كره راست مغز مركز پردازش چيزهاي بصري و ديداري ، فضايي، حس و ادراك مستقيم، موزيك ، هنر ، قوه نبوغ است ، در حالي كه‌نيم كره سمت چپ مركز پردازش و كنترل زبان ، استدلال و برهان و كلام و سخنگويي است.

وي تصريح كرد : هريك از اين‌دو نيم كره قسمت مخالف بدن را كنترل مي‌كنند ، يعني نيم كره راست دست چپ و نيم كره چپ دست راست را كنترل مي‌كند ، كه اين مسئله باعث تقويت قسمت‌هاي كنترل شده از هر دو نيم كره مي‌شود.

كيانرسي افزود : با اين حال، چپ‌دستي به طور كامل ارثي يا ژنتيكي نيست، بلكه‌عوامل محيطي رشد و نمو و حتي شرائط اجتماعي و فرهنگي نيز در آن دخالت دارد.

وي گفت : كساني كه با دست راست كار مي‌كنند معلوم نيست كه از بدو تولد راست‌دست بوده‌اند يابعدا و به اقتضاي شرائط و عوامل محيطي راست‌دست شده‌اند.

وي اظهار داشت : تشخيص چپ‌دستي و راست‌دستي در افراد و اين كه كسي واقعا چپ‌دست ياراست دست است چندان آسان نيست ونمي‌توان اين دوگروه را با اطمينان از هم جدا نمود و به همين دليل برآورد نسبت اين دو گروه در جامعه مشكل است.

وي با اشاره به اين كه گفته مي‌شود حدود ‪ ۱۰‬تا ‪ ۱۵‬درصد از مردم چپ دست هستند،افزود: درصد بسيار كوچكي هم‌هستند كه چپ و راست برايشان‌فرقي نمي‌كند.

وي تصريح كرد: امروزه در جوامع متمدن پذيرفته‌اند كه چپ دستي مطلقا عيب نيست و نبايد كودك را مجبور كرد تا با دست راست بنويسد.

نكته قابلت توجه اين است كه تني‌چند از هنرمندان طراز اول جهان كه دستي معجزه‌گر داشته‌اند، از جمله" ميكل آنژ"، " لئونارد داوينچي"،" رامبران" و "پيكاسو" چپ‌دست بوده‌اند.

"باخ"،" بتهوون"،" انيشتن"،" اسحاق نيوتن" ،" مونتسكيو"، "ابن خلدون" ، "جبران خليل جبران" ،" شكسپير" ،" چارلي چاپلين" و "فرد آستر" و بسياري ديگر نيز در زمره چپ دستها ياد شده‌اند.

مي‌گويند چپ‌دست‌ها با هوش‌ترند ولي هنوز شواهد علمي‌كافي براي‌آن وجود ندارد و گفته مي‌شود بسياري از مديران شركتهاي رايانه‌اي از جمله ‪ Bill Gates‬آقاي كامپيوتر هم چپ دست است.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.74644s, 18q