ازمصرف كرم وماسك‌هاي زيبايي وجويدن آدامس دراستخرخودداري كنيد

۱۳۸۶/۰۵/۲۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6210
ازمصرف كرم وماسك‌هاي زيبايي وجويدن آدامس دراستخرخودداري كنيد

زهرا موسويان در گفت وگو با ايسنا، افزود: كيفيت آب مصرفي استخرها يكي از موارد مهمي است كه بايد بدان توجه شود، چرا كه بيشتر استخرها از آب شهري استفاده مي‌كنند اما تعدادي به علت به صرفه بودن از نظر اقتصادي، از آب چاه استفاده مي‌كنند ولي در مجموع بايد آب مصرفي استخرها كلرزني شود.

وي با بيان اين كه بر اساس بررسي‌ها و آزمايشات مربوط به كنترل كيفي آب، وضعيت بهداشت استخرهاي اصفهان نسبتا مطلوب است، تصريح كرد: كارشناسان بهداشتي با مراجعه به استخرها جهت آزمايشات شيميايي و باكتريولوژيك نمونه برداري مي‌كنند كه از اين طريق pH و كلر آب چك مي‌شود و اگر مورد خاصي مشاهده شود تذكر لازم داده خواهد شد و مطابقت آيين نامه ماده 13، با مسئولان استخر مربوطه برخورد مي‌شود. همچنين از جمله مشكلاتي كه از نظر بهداشتي در استخرها مشاهده شده، كلرزني به روش دستي مي‌باشد.

وي خاطرنشان كرد: در صورت عدم رعايت بهداشت، بيماري‌هايي از طريق استخر به افراد منتقل مي‌شود كه از آن جمله مي‌توان به بيماري‌هاي روده‌اي مثل اسهال، شبه حصبه، ناراحتي‌هاي معده و نيز عفونت‌هاي گوش، چشم و بيني، بيماريهاي پوستي مقاربتي و تنفسي اشاره كرد.

موسويان ضمن تاكيد بر رعايت بهداشت فردي و نظافت عمومي گفت: استفاده از سرويس‌هاي بهداشتي قبل از ورود كودكان به استخر اجباري است. همچنين شناگران قبل از ورود به استخر بايد حتما دوش گرفته و بعد از خروج از آن نيز بدن خود را شستشو دهند تا از ابتلاي احتمالي به آلودگي‌ها پيشگيري شود. از طرفي از ورود شناگران به استخر در صورت ابتلا به سرماخوردگي و يا هر نوع بيماري عفوني يا پوستي تا رسيدن به سلامت كامل بايد خودداري شود.

موسويان افزود: شناگران قبل از ورود به استخر حتما بايد حداقل به مدت 30 ثانيه پاها را در حوضچه ضدعفوني قرار دهند،از طرفي از ليف زدن، اصلاح صورت، استفاده از كرم و ماسك‌هاي زيبايي و جويدن آدامس و نيز مصرف خوراكي هنگام استفاده از استخر بايد خودداري شود.

وي گفت: استخرها به چند گروه تقسيم مي‌شوند، استخرهاي پر و خالي شونده، استخرهايي با گردش آب و نيز استخرهايي با جريان مداوم آب كه از ميان اين 3 گروه استخر با گردش آب هم از نظر بهداشتي مورد تاييد است و هم از لحاظ اقتصادي به صرفه مي‌باشد.

وي بررسي بهداشت و كيفيت آب را از نظر ميكروبي و شيميايي بسيار مهم قلمداد كرد و ابراز داشت: چون افراد به طور همزمان از استخر استفاده مي‌كنند و امكان انتقال بيماري وجود دارد به طوري كه شايد فرد مقداري از آب استخر را ببلعد، بررسي كيفيت آب از نظر ميكروبي مهم است. همچنين از آنجا كه مخلوط شدن آب استخرها با مواد آرايشي و ترشحات بدن مثل عرق مي‌تواند خطراتي داشته باشد، از نظر شيميايي تصفيه آب استخر و گندزدايي مهم است.

وي ميزان pH را از خصوصيات مهم شيميايي آب استخرها ذكر و تصريح كرد: pH مناسب آب استخر، 2/7 تا 8 است كه بالاتر يا پايين تر بودن آن مشكلات پوستي و چشمي به وجود مي‌آورد. لذا از متصديان استخرها خواسته شده كه pH و كلر آب را 3 بار در روز چك و در يك فرم ثبت نمايند.

موسويان ضمن آن كه شفافيت را از ملاك‌هاي ظاهري و مهم آب استخر دانست، درباره درجه حرارت آب گفت: درجه حرارت ايده‌آل براي آب استخرها بايد 26تا 28 درجه سانتي گراد باشد. به بيان ديگر، دماي هواي استخر بايد 3 درجه گرم تر از دماي آب آن باشد.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.06555s, 18q