پزشکان از طرح فعلی پزشک خانواده نگرانند/ نسخه 02 باعث اختلال در سیستم درمان می‌شود

۱۳۹۱/۰۹/۱۸ - ۰۹:۵۲ - کد خبر: 62111

سلامت نیوز : رییس کل سازمان نظام پزشکی در واکنش به مشکلات پیش آمده در تخصیص اعتبارات لازم برای گسترش برنامه پزشک خانواده و نظام ارجاع در شهرها، گفت: وزارت بهداشت اخیرا اعلام کرده که بودجه‌های لازم برای اجرای این طرح تخصیص نیافته است//؛ همان حرفی که بند اول تمام نامه‌های ما در چند سال گذشته است.

دکتر سید شهاب‌الدین صدر در گفت‌وگو با (ایسنا)، گفت: از چند سال گذشته و از زمانی که مبحث "طرح پزشک خانواده و نظام ارجاع" مطرح شد، دائم عنوان کرده‌ایم که "پزشک خانواده و نظام ارجاع" یکی از طرح‌های بسیار موثر در اصلاح نظام سلامت ملی است، اما طرح کنونی و نسخه 02 اشکالات عدیده‌ای دارد که بی‌تردید باعث ایجاد اختلال در سیستم مربوطه می‌شود.

وی افزود: اولین اشکالی که چند سال است به این طرح وارد دانسته‌ایم و در بیانیه‌ها و نامه‌های مختلف آن را عنوان کرده‌ایم، شفاف نبودن و دیده نشدن اعتبارات لازم برای اجرای این طرح است؛ چرا که اعتبارات لازم برای اجرای طرح پزشک خانواده و نظام ارجاع در بودجه‌های کشور لحاظ نشده است. وزارت بهداشت هم اخیرا اعلام کرده که بودجه‌های لازم برای اجرای این طرح تخصیص نیافته است؛ همان حرفی که بند اول تمام نامه‌های ما است.

صدر تاکید کرد: اگر اعتبارات اجرای طرح پزشک خانواده و نظام ارجاع لحاظ نشود، بی‌تردید این طرح با شکست مواجه می‌شود. از طرف دیگر اشکالات دیگری نیز در متن نسخه فعلی این طرح وجود دارد. پزشک خانواده و نظام ارجاع طرح بسیار خوبی است، اما فرایندهای اجرایی آن درست طراحی نشده و بودجه‌هایش نیز دیده نشده است.

رییس کل سازمان نظام پزشکی افزود: اگر این طرح شروع شود و پزشکان نیز مطب خود را رها کنند و در این فرایند قرار گیرند، اما مسوولان مربوطه نتوانند حق الزحمه‌شان را بپردازند، وضعیت قبلی این پزشکان که اغلب پزشکان عمومی هستند، آسیب می‌بیند. لازم است دولت به این طرح به صورت جدی نگاه کند.

وی درباره استقبال پزشکان از طرح پزشک خانواده و نظام ارجاع نیز، گفت: پزشکان برای انجام این کار تردید دارند؛ چرا که ریسکی است که اشتغال‌شان را تحت تاثیر قرار می‌دهد. پزشکان نگرانند و ما دائم این نگرانی‌ها را به مسوولان مربوطه منتقل می‌کنیم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
8.21503s, 18q