پزشكان خانواده استخدام شبه پيماني وزارت بهداشت مي‌شوند

۱۳۸۶/۰۵/۲۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6215
پزشكان خانواده استخدام شبه پيماني وزارت بهداشت مي‌شوند

حسن كراني، دبير ستاد پزشك خانواده و نظام ارجاع وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در گفت‌و‌گو با خبرنگار اجتماعي فارس‌ افزود: در گذشته پزشكان فعال در طرح پزشك خانواده از وضعيت قراردادها و حقوق خود راضي نبودند و قراردادهاي پاره وقت، كوتاه مدت و متفرقه را در شأن خود نمي‌دانستند به همين علت در وزارت بهداشت تصويب شد كه از اين پس فرم قرارداد با اين افراد تغيير كند.
وي گفت: در قراردادهاي جديد وزارت بهداشت با پزشكان خانواده، اين افراد مانند همه كاركنان دولت از مرخصي 5/2 روز در ماه، بيمه درمان، بازنشستگي و عيدي و پاداش آخر سال برخوردار مي‌شوند ضمن اينكه تأمين پزشك جايگزين آنان در مواقع مرخصي، بيماري يا آموزش حين خدمت به عهده وزارت بهداشت شد.
كراني افزود: بر همين اساس امسال هزار پزشك عمومي ديگر به عنوان پزشك خانواده و 500 ماما يا پرستار ديگر به عنوان اعضاي تيم سلامت در اين طرح بكارگيري مي‌شوند تا در مواقع لزوم مانند مرخصي، بيماري و به خصوص در مواقعي كه پزشكان خانواده در دوره‌هاي آموزش اجباري پزشك خانواده شركت مي‌كنند، جايگزين آن‌ها شوند.
وي گفت: البته نيروهاي جديد فقط به عنوان نيروهاي ذخيره طرح پزشك خانواده محسوب نمي‌شوند بلكه با آنان نيز مانند اعضاي اصلي تيم سلامت پزشك خانواده قراردادهاي مشابهي منعقد مي‌شود به طوري كه در عمل دو يا سه نفر به طور مشترك يك مركز پزشك خانواده روستايي را پوشش مي‌دهند.
دبير ستاد پزشك خانواده وزارت بهداشت اضافه كرد: برنامه اين است كه پزشكان خانواده حتماً در دوره‌هاي رزيدنتي پزشك خانواده شركت كنند و در واقع به متخصص طب خانواده ارتقا يابند و بتوانند در آينده به مراكز پزشك خانواده شهري منتقل شوند و اين سيكل به طور دائم چرخش خواهد داشت.
وي گفت: هنوز فاز شهري طرح پزشك خانواده شروع نشده است اما در نظر است به زودي طرح پزشك خانواده در شهرها نيز اجرا شود، البته نظام ارجاع براي فاز روستايي اين طرح اجرايي شده و برخي استان‌ها به خوبي مكانيزم ارجاع بيماران را به سطح تخصصي و فوق تخصصي اجرا كرده‌اند و برخي ديگر عقب‌تر هستند.
كراني افزود: در زمان حاضر استاندارد هر پزشك براي پوشش يك جمعيت 4 هزار نفره اجرايي شده است كه ايده‌آل نيست به همين علت دانشگاه‌هاي علوم پزشكي موظف به افزايش نيرو و جذب تعداد بيش‌تر پزشك در اين طرح شده‌اند، تلاش ما اين است كه جمعيت تعريف شده هر پزشك خانواده به حدود 2 هزار نفر و در نهايت به حدود 1500 نفر كاهش يابد تا كيفيت خدمات ارتقا يابد و بسته خدمات بهداشتي و درماني به طور كامل براي هر فرد تحت پوشش پزشك خانواده اجرا شود.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
حسین رحیمی زاد
باعرض سلام
اینجانب دکترحسین رحیمی زاد پزشک عمومی, دبیررسمی اموزش وپرورش با16سال سابقه طبابت چگونه میتوانم به عنوان پزشک خانواده در استان تهران خدمت نمایم ؟
آیا این سوال درست است که کارمند رسمی سایر وزارتخانه ها مثل اموزش وپرورش بعنوان پزشک خانواده نمیتوانند دراین طرح شرکت کنند؟لطفا توضیح دهید
درهیچ جایی اشاره ای به این مطلب نشده است که اگر پزشک کارمند سایر ارگانها باشد,نمیتواند شرکت کند
باتشکر
,وجیهه اسماعیلی
باسلام چگونه میتوانم بعنوان پزشک خانواده در استان تهران استخدام شوم
4.9945s, 21q