اضافه وزن غير طبيعي و فشار خون بالا مهمترين علائم وجود پره اکلامپسي در زنان حامله است

۱۳۸۶/۰۵/۲۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6217
اضافه وزن غير طبيعي و فشار خون بالا مهمترين علائم وجود پره اکلامپسي در زنان حامله است

دکتر نسرين جليليان متخصص زنان و زايمان در گفت وگو با ایسنا، با بيان اين مطلب گفت: پره اکلامپسي فقط يک فشار خون ساده نيست، بکله مسموميت حاملگي است که تمام ارگانها از جمله کليه، چشم، کبد، قلب و حتي تک تک عروق را درگير مي‌کند.

وي با اشاره به پره اکلامپسي به عنوان يکي از سه عامل مرگ و مير مادران، شيوع پره اکلامپسي خاص در جهان را بين 1 تا 10 درصد و شيوع پره اکلامپسي شديد را بين 3 تا 5درصد اعلام کرد.

جليليان اظهار داشت: علت ايجاد پره اکلامپسي مشخص نيست، ولي اسپاسم يا اختلالات در مکانيزم عروقي در بروز آن تاثير گذار هستند.

وي فشار خون بالا و اضافه وزن غير طبيعي را مهمترين علائم وجود پره اکلامپسي در زنان حامله ذکر کرد و گفت: زنان حامله بطور طبيعي بعد از هفته بيستم حاملگي حداکثر هفته‌اي 450 گرم اضافه وزن دارند، ولي در افراد مبتلا به پره اکلامپسي اين ميزان به مرز يک کيلو اضافه وزن در هفته نيز رسيده و زنگ خطري به حساب مي‌آيد.

اين متخصص زنان و زايمان، مراقبت‌هاي دوران حاملگي را مخصوصا براي افراد مبتلا به پره اکلامپسي بسيار حايز اهميت خواند و افزود: چنانچه از بيمار پره اکلامپسي مراقبت صحيحي نشود عوارض جنيني و مادري را به وجود خواهد آورد.

وي بزرگ شدن و نارسايي قلب، اختلالات و عوارض مغزي و نارسايي‌هاي کليوي را از عوارض مادري و کم شدن مايع اطراف جنين، کوچک شدن جفت و کم شدن رشد بچه را از عوارض جنيني پره اکلامپسي دانست.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
7.71645s, 20q