بررسي آلرژن‌هاي محيطي شايع در سطح استان يزد

۱۳۸۶/۰۵/۲۲ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6221
بررسي آلرژن‌هاي محيطي شايع در سطح استان يزد

دكتر محمد حسن بمانيان در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به شيوع بالاي بيماري‌هاي آلرژيك در دنيا و ايران، تصريح كرد: اين بيماري‌ها به خصوص در كودكان به اشكال مختلف پوستي، تنفسي، گوارشي و ... موجب بروز علائمي ناخوشايند مي‌شود.

اين فوق تخصص بيماري‌هاي آسم و آلرژي با اشاره به شيوع 40 درصدي بيماري‌هاي آلرژيك در ساير كشورها، افزود: در استان يزد بيش از 10 درصد مردم از اين بيماري‌ها رنج مي‌برند.

وي خاطرنشان كرد: علاوه بر عوامل ژنتيكي، عوامل محيطي نيز در بروز بيماري‌هاي آلرژيك نقش مهمي را ايفا مي‌كنند، لذا مي‌توان با انجام طرحي پژوهشي تحت عنوان بررسي آلرژن‌هاي محيطي در سطح استان يزد، در امر درمان و كاهش ميزان شيوع ابتلا به بيماري‌هاي آلرژن، اقدامات پيشگيرانه صورت داد .

دكتر بمانيان در اين خصوص اظهار داشت: اجراي اين طرح، نيازمند دستگاه‌هايي است كه در ارتفاع 17 متري از سطح زمين و در 4 نقطه از شهر تعبيه مي‌شوند.

وي اضافه كرد: اين دستگاه‌ها با داشتن گيرنده‌هايي خاص، گرده‌هاي موجود در هوا و محيط را جذب كرده و ضمن تفكيك اين گرده‌ها، آنها را به شكل خالص جدا كرده و در خود نگهداري مي‌كند و در نهايت توسط متخصصان گرده‌شناسي، اين گرده‌ها شناسايي مي‌شوند.

عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشكي يزد تاكيد كرد: شناخت اين گرده‌ها، هم از بعد پيشگيري از بيماري‌هاي آلرژيك و هم در درمان آنها نقش به سزايي دارند.

وي با بيان اين كه ‌خريد اين دستگاه‌ها، هزينه‌بر و نيازمند همكاري و تخصيص اعتبارات از سوي ارگان‌هاي مختلف مي‌باشد، يادآور شد: به منظور اجراي طرح، نيازمند تخصص‌هاي گوناگوني از جمله گياه‌شناسي، گرده‌شناسي و همچنين نيازمند همكاري ارگان‌هاي مختلف همچون مركز تحقيقات كشاورزي، اداره هواشناسي و شهرداري يزد هستيم.

دكتر بمانيان در پايان متذكر شد: اجراي اين طرح ‌بايد در طول سه سال متوالي و در 4 فصل سال اجرا شود.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.04797s, 18q