تولید ژل جدید برای پیشگیری از انتقال ایدز

۱۳۹۱/۰۹/۱۹ - ۱۶:۰۷ - کد خبر: 62279

سلامت نیوز :متخصصان مقابله با بیماریهای عفونی ادعا کرده‌اند در آزمایشات اخیر خود موفق به تولید نوعی ژل جدید میکروب کش واژینال شده‌اند که در جلوگیری از انتقال و پیشروی عفونت ایدز فوق العاده موثر است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ این متخصصان در کنسرسیوم اروپایی «ترکیب فوق العاده فعال ترکیبات سرکوب کننده میکروب و ضد بازگشت ویروسی» نحوه فعالیت مواد اصلی تشکیل دهنده این ژل را توصیف کرده‌اند که پپتیدهای کوچکی حاصل از مهندسی پزشکی هستند و برای ویروس ایدز دام می‌گذارند تا بتوانند به آن پیوند بخورند و مانع از ورود آن به سلولهای بدن و ایجاد عفونت در آنها شوند.

 ترکیب جدید به دلیل اینکه نوعی ژل است عموما کاربرد ساده‌تری دارد و می‌تواند روش پیشگیرانه قوی‌تری برای مقابله با عفونت مقاربتی ایدز باشد.

دکتر «درئودری باسکت» و دستیاران وی که این پپتیدها را تولید کرده‌اند آنها را (nini CD4s) نامیده‌اند چون این پپتیدها در واقع رفتار گیرنده‌ای موسوم به CD4 را تقلید می‌کنند. ویروس ایدز با استفاده از این گیرنده می‌تواند وارد سلولهای سیستم دفاعی بدن شود.

پپتیدهای mini CD4s با تقلید از رفتار این گیرنده در واقع ویروس ایدز را فریب می‌دهند و آن را به دام می‌اندازند. در شرایط آزمایشگاهی نشان داده شده است که این پپتیدها مانع از ورود ویروس ایدز به داخل سلولهای سالم سیستم دفاعی بدن می‌شوند و به این ترتیب از بدن در برابر انتقال عفونت ایدز حفاظت می‌کند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.74343s, 18q