شفابخشی به نام چای سبز

۱۳۹۱/۰۹/۲۰ - ۱۰:۳۸ - کد خبر: 62296
سلامت نیوز : معروف است که با چای سبز می‌توان بسیاری از بیماری‌ها را درمان کرد: سرطان روده و غده‌ پروستات، بیماری قند، آلزایمر،‌ام اس و نیز چاقی را. اما آیا این باور عامیانه حقیقت دارد؟ نتایج بررسی یک گروه پزشکی آمریکایی نشان می‌دهد که نوشیدن دو فنجان چای‌سبز پس از صرف یک وعده غذای مفصل، مانع افزایش قند خون می‌شود. دلیل این امر وجود ماده‌ای ‌است به نام Epigallocatechingallat که در پزشکی به EGCG معروف است. این ماده باعث می‌شود که تجزیه‌ نشاسته‌ موجود در مواد خوراکی به کندی صورت گیرد و در نتیجه به گلوکز تبدیل نشود. نتایج آزمایش‌های این گروه پزشکی، به‌ویژه برای مبتلایان به بیماری قند، ‌بسیار امیدوارکننده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از تهران امروز ؛ اینکه EGCG موجود در چای سبز در درمان بیماری‌های خونی موثر است، نکته‌ای است که در نتیجه‌ آزمایش‌های یک پزشک آلمانی متخصص بیماری‌های خونی به نام «ورنر هونشتاین» در سال ۲۰۰۵ مشخص شد. این پزشک که در آن زمان ۷۲ سال داشت و خود از نوع ویژه‌‌ای از بیماری کم‌خونی رنج می‌برد، با مطلع شدن از محتوای سخنرانی‌ای درباره‌ خواص چای‌سبز، نوشیدن آن را آغاز کرد و میزان مصرف آن را به دو لیتر در روز رساند. «هونشتاین» چنان به تاثیرات شفابخش چای سبز اعتقاد پیدا کرد که در سال ۲۰۰۷ مقاله‌ای جامع درباره‌ معجزه‌های درمانی این ماده در یک مجله‌ تخصصی نوشت و در پی انتشار آن، هزینه‌ انجام چند پروژه‌ پژوهشی درباره‌ فواید EGCG را تامین کرد. این پزشک مبتکر که در ۸۳ سالگی از جهان رفت، در آخرین دست‌نوشته‌های خود نوشت که دلیل طول عمرش، نوشیدن چای سبز بوده است.

پزشکان دانشگاه «هایدلبرگ»‌، پس از فوت «ورنر هونشتاین»، ادعای او را روی ۱۹بیمار قلبی مورد آزمایش قرار دادند و به این نتیجه رسیدند که مصرف EGCG باعث کندی روند عفونی‌شدن دیواره‌های قلب شده، ولی نتوانسته است از رشد کامل آن جلوگیری کند. به‌نظر «آرنت کریستن»، پزشک متخصص بیماری‌های خونی و رئیس بخش پژوهش‌های دانشگاه هایدلبرگ‌، میزان تجویز ناکافی می‌توانسته بر نتایج آزمایش‌ها تاثیر بگذارد. او معتقد است که با این حال نتیجه‌ تحقیقات موفقیت‌آمیز بوده است: «دست‌کم این معالجه باعث وخیم‌شدن وضع بیمار نشد.» از جمله پژوهش‌هایی که در مورد فواید چای سبز صورت گرفته، آزمایشی است درباره‌ تاثیر EGCG بر سلول ‌و بازسازی آن. نتایج این بررسی‌ها نشان می‌دهد که EGCG به‌نحو بارزی از عفونی‌شدن سلول‌ها و رشد غیرطبیعی آنها جلوگیری می‌کند و بر واکنش‌های غیرعادی سیستم دفاعی بدن تاثیر می‌گذارد.

از آن گذشته این ماده ظاهرا می‌تواند از میزان آسیب‌پذیری ژن سلول‌ها بکاهد و بر ساخت رگ‌های خونی اضافی تاثیر منفی بگذارد که در رشد سلول‌های سرطانی نقش مهمی بازی می‌کنند. درحال حاضر در بیمارستان «شریته» برلین، در این مورد تحقیق می‌شود که آیا می‌توان پیشرفت بیماری آلزایمر را در اولین مراحل بروز با چای سبز متوقف کرد یا نه. دو پروژه‌ تحقیقاتی در مورد تاثیرات EGCG بر «اسکلروز» چندگانه یا بیماری «اِم‌اِس» که نوعی اختلال خودایمنی سیستم اعصاب مركزی است، در دو نهاد پژوهشی دیگر در دست انجام است که نتایج آن در چند ماه آینده منتشر می‌شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.3369s, 18q