بازگشت به شرایط بدنی قبل از بارداری

۱۳۹۱/۰۹/۲۰ - ۱۲:۲۸ - کد خبر: 62319
بازگشت به شرایط بدنی قبل از بارداری
 سلامت نیوز : محو‌كردن چربی‌هایی كه 9 ماه در دوران بارداری در بدن جا خوش كرده، برای خیلی از خانم‌ها بعد از زایمان كار سختی است. به طوری كه خیلی از زنان بعد از دوران بارداری تشویق به گرفتن رژیم‌های مختلف مثل رژیم ماهی، سبزی‌ها، مرغ و خیلی از رژیم‌های دیگر می‌شوند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از آرمان ؛ خیلی از آنها هم رسیدن به وزن پیش از دوران بارداری را یك آرزو و خیال می‌دانند و در حسرت آن متوسل به رژیم‌های غیر استانداردی می‌شوند كه در همه جای دنیا فقط برای جلب مشتری و تبلیغات كاربرد دارند، در حالی كه هیچ راز یا مسأله پیچیده‌ای در كاهش وزن و سایز بعد از دوران بارداری وجود‌ندارد.به گفته كارشناسان تنها عامل موثر در این امر داشتن برنامه غذایی سالم، فعالیت بدنی مستمر و روزانه و صبر و شكیبایی زیاد است.

رژیم در شش ماه اول صلاح نیست

با این حال دكتر سیدضیاء‌الدین مظهری، رئیس انجمن تغذیه ایران با تاكید بر این كه در شش ماه اول بعد از زایمان هیچ‌گونه رژیم و كاهش‌ وزنی صلاح نیست، به جام‌جم می‌گوید: در این دوران وظیفه مادر تغذیه فرزند با شیر خودش است. در عین حال به محض این كه كودك دوران شیرخوارگی را طی كرد و در طول شش ماه تحركش به دو‌برابر رسید و به قدش اضافه شد، همچنین زمانی كه غذای كمكی او شروع شد، مادر می‌تواند به كاهش وزن اقدام كند.

هله‌هوله‌خوری را فراموش كنید

به گفته رییس انجمن تغذیه ایران، اصولا دادن شیر و استفاده نكردن از هله‌هوله و جلوگیری از زیاده‌خوری وزن افزوده‌شده در دوران بارداری را كم می‌كند.چون در دوران حاملگی، سازش‌های متابولیك تحت تاثیر هورمون‌های بدن باعث می‌شود كه قسمتی از انرژی دریافتی به صورت چربی انباشته شود تا در ثلث سوم حاملگی كه خانم‌ها به علت بزرگ‌شدن حجم آمنیوتیك و مایع آمنیوتیك نمی‌توانند نیاز خود را به انرژی و پروتئین دریافت كنند، از این مخازن استفاده كنند.دكتر مظهری در ادامه این‌طور توضیح می‌دهد: بقیه وزن افزوده شده هم برای شیردهی تا دو سال آینده كه بچه از شیر گرفته می‌شود، در بدن ذخیره شده و برای تولید شیر قسمتی از این انرژی‌ها صرف می‌شود.

ماهی یك كیلو كم كنید

توصیه این متخصص تغذیه به مادرانی كه خیلی عجله دارند و حتما می‌خواهند در ماه، مقادیری از وزنشان كم شود این است كه این مادران حداكثر در ماه بیش از یك كیلو نباید كم كنند، چون كاهش بیشتر وزن از سطح تولید شیر‌مادر كم می‌كند. آن هم در دوران طلایی كه بدن كودك و مغزش بشدت در حال رشد است و احتیاج به غذای مكفی و متناسب دارد.به گفته دكتر مظهری، از این جهت خانم‌ها نگران وزن خود بعد از زایمان نباشند، چون اگر بموقع به كودك شیر دهند، فعالیت داشته باشند و از خوردن مواد غذایی فاقد ارزش مصرفی بكاهند (موادی كه قند ساده و چربی زیاد دارند)، خود این روند نه‌تنها اندام آنها را به روزگار قبل از حاملگی می‌رساند، بلكه اسكلت‌شان تغییراتی می‌كند كه بعد از یائسگی دچار پوكی استخوان و شكستگی لگن نمی‌شوند و شیردادن عاملی تلقی می‌شود كه احتمال ابتلای آنها را به سرطان سینه و تخمدان‌ها كاهش می‌دهد. علاوه بر این كه كودكی كه از شیر مادر خودش به قدر كافی استفاده می‌كند، هم ضریب هوشی‌اش بالاتر از بچه‌های بطری‌خوار می‌شود و هم در مقابل بیماری‌های گوارشی و عفونت‌های ریوی محفوظ می‌ماند.

دنبال رژیم‌های قلابی نروید

بیش از 50 تا 60 هزار نوع رژیم در سایت‌های تبلیغاتی وجود دارد كه بیشتر این رژیم‌ها قابل استفاده نبوده و بیشتر جنبه تجاری و تبلیغاتی دارند.رئیس انجمن تغذیه ایران با اشاره به این مساله می‌گوید: در رابطه با بعد از حاملگی اگر شرایط مناسب باشد، رژیم مادران باید متناسب با سن و سال و وزن و شرایط اقتصادی‌شان باشد. علاوه بر این كه این رژیم باید در مقابل تامین نیازهای مادر شیرده كه نیازش بیشتر از دوران بارداری است، تمام مواد معدنی و ویتامین‌ها، اسیدآمینه‌های ضروری، آنتی‌اكسیدان‌ها و فیبرها را در بر داشته باشد. یعنی تنوع و تعادل و تناسب رعایت شود و برای این كه حجم شیردهی مادر با این رژیم كم نشود، باید سینه‌ها كاملا توسط كودك تخیله شوند تا شیردهی زیاد و نیاز كودك تامین شود.

چربی‌سوزها دروغ است

توصیه دیگر دكتر مظهری این است: به هیچ وجه صلاح نیست بعد از سه ماه از زایمان رژیم شروع شود. خوردن دارو برای كاهش وزن و چربی‌سوزها نیز خطرناك است. چون چیزی به نام چربی‌سوز نداریم.به عقیده این متخصص تغذیه، چربی در واقع انرژی است و انرژی هم فناناپذیر است. اگر هم گاهی به غلط می‌گویند برخی داروها چربی‌سوزند به این معنی است كه این داروها فقط می‌توانند جلوی جذب چربی را تا 30 درصد بگیرند. این چربی هضم نشده نیز توسط مدفوع دفع شده و بعضی اوقات مثل اسهال چرب دفع می‌شود كه در این صورت دل‌دردهای شدید در انتظار مادر است. علاوه بر این كه تامین ویتامین‌های A، D و E، K را كه در چربی محلول هستند، مختل كند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.26465s, 19q