بودجه‌های پژوهشی را صرف چرخاندن بیمارستان‌ها می‌کنیم

۱۳۹۱/۰۹/۲۰ - ۱۴:۳۵ - کد خبر: 62351

سلامت نیوز : باقر لاریجانی در گفت‌وگو با فارس در مورد مشکلات دانشگاه علوم پزشکی تهران اظهار داشت: کشور اکنون در شرایطی قرار دارد که باید تلاش کنیم تا مشکلات کشور را کمتر کنیم ولی در حیطه پزشکی هزینه آزمایشها و تجهیزات پزشکی بسیار زیاد شده و اگر به آمار نگاه کنیم بیشترین افزایش هزینه‌ها در همین بخش بوده است.

رئیس شورای سیاستگذاری وزارت بهداشت تصریح کرد: بسیاری از آزمایشها در بیمارستان‌ها با تعرفه‌های مصوب دولتی انجام می‌شود ولی هزینه‌هایی که برای خرید برخی کیت‌ها و ملزومات آزمایشگاهی می‌کنیم بیشتر از تعرفه‌هایی است که دریافت می‌کنیم تجهیزات برخی دستگاه‌ها مانند ام آر آی، رادیولوژی همین مشکل را دارند.

وی تصریح کرد: در بخش رادیولوژی در تلاشیم تا استفاده از فیلم به حداقل برسد CD یا سیستم Packs جایگزین شود که الان در سه بیمارستان فیروزگر، حضرت رسول(ص) و بیمارستان امام خمینی(ره) این روش به طور آزمایشی در حال استفاده است و امیدواریم این مسئله را به سرعت در واحدهای دیگر درمانی گسترش دهیم.

وی افزود: به هر حال ما ملزم هستیم که خدمات را ارتقا دهیم و رضایتمندی پرسنل و مردم را جلب کنیم ولی هزینه‌ای که از بیماران می‌گیریم پاسخگوی هزینه‌های سربار مانند تامین غذا و غیره نیست و اگر این روند ادامه یابد رضایتمندی از تغذیه با مشکل مواجه خواهد شد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران تاکید کرد: وقتی بیمارستان‌ها نمی‌توانند هزینه‌هایشان را تامین کنند مجبورند در برخی بخش‌ها صرفه جویی کنند که این امر نارضایتی بیمار را در پی دارد.

وی گفت: در مجموعه دانشگاه علی‌رغم پرداخت‌های بیمه‌ها همواره حدود 100 میلیارد تومان از بیمه‌ها طلب داریم. از طرفی مجموعه داروخانه‌های علوم پزشکی تهران داروهای خاص و بیماران سرطانی را ارائه می‌کنند و مدام در تلاشیم تا داروخانه‌ها بتوانند گردش داشته باشند.

لاریجانی با اشاره به هزینه‌های نیروی انسانی گفت: بسیاری از هزینه‌های پرسنل بر دوش دانشگاه‌های علوم پزشکی است و فقط حق جذب برای دانشگاه علوم پزشکی تهران 40 میلیارد تومان و در کل کشور حدود 100 میلیارد تومان هزینه دارد.

وی خاطرنشان کرد: نتیجه این می‌شود که ما باید از هزینه‌های قرارداد و قسمت‌های دیگر بزنیم. در حالی که رسالت دانشگاه گسترش پژوهش و ارائه خدمات است ولی بیمارستانها اگر نتوانند هزینه‌ها را به خوبی تامین کنند مجبورند از خدمات واقعی کم بگذارند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.19097s, 19q