خون بندناف/ اميدي براي درمان بيماريهاي سخت

۱۳۸۶/۰۵/۲۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6239
خون بندناف/ اميدي براي درمان بيماريهاي سخت

استعدادهاي بالقوه جديدي كه براي درمان با سلولهاي بنيادي به وجود آمده شامل صدمات نخاعي، ديابت، بيماريهاي قلبي، پاركينسون، آلزايمر، لوپوس، ايدز و بيماري ام.اس است.

مشخص شده سلول‌هاي بنيادي موجود در خون "بندناف" در درمان انواع سرطانها، بيماريهاي ژنتيك، اختلالات خوني و نقص سيستم ايمني كاربرد دارند.

از آنجا كه سلولهاي بنيادي خون بندناف راحت‌تر توسط سيستم ايمني بيمار قبول مي‌شوند، مشكل رد پيوند نيز كمتر ايجاد مي‌شود.

خون بندناف يا "خون جفتي" ،خوني است كه در جنين در حال تكوين داخل رحم جريان دارد اما متاسفانه اين خون كه غني از سلولهاي بنيادي است به عنوان يك زباله بيولوژيك دور ريخته مي‌شود.

اين در حاليست كه سلول‌هاي موجود در اين خون دورريز بسيار پرتوان و ناميرا هستند و با تزريق و جايگزيني آنها در مناطقي كه بصورت جدي آسيب ديده‌اند بهبودي كامل حاصل مي‌شود.


* بانك خون بندناف
حفظ و نگهداري سلول‌هاي بنيادي خون بندناف براي استفاده احتمالي در آينده انتخابي است كه امروزه تعداد زيادي از پدران و مادران در سراسر جهان به عنوان پشتوانه‌اي براي فرزندان خود در آينده مورد توجه قرار مي‌دهند.

در ايران نيز بانك خون بندناف توسط پژوهشكده رويان با هدف تامين سلول‌هاي بنيادي جهت كاربردهاي درماني چند سالي است كه فعاليت خود را آغاز كرده است.

در اين بانك والديني كه در انتظار تولد نوزاد هستند با مراجعه به اين بانك و تشكيل پرونده مي‌توانند محتواي خون بندناف و جفت را در اين بانك نگهداري كنند.

دكتر "مرضيه ابراهيمي" مديرفني بانك خون بندفاف رويان گفت تحقيقات نشان داده است خون بندناف علاوه بر درمان بيماريها و سرطانهاي خوني در درمان بيماريهاي غيرخوني از جمله سكته‌هاي مغزي و آسيب‌هاي نخاعي كاربرد دارد.

روزانه در كل كشور دهها هزار نمونه از خون‌هاي بندناف دور ريخته مي‌شود كه آينده‌نگري و كاربردي شدن نتايج تحقيقات مرتبط با توانايي‌هاي سلول‌هاي بنيادي خون بندناف حكم مي‌كند اين نمونه‌هاي غني دورريز را در بانك‌هاي عمومي خون بندناف ذخيره كرد.

هم اكنون آنچه در ايران به عنوان بانك خون بندناف فعاليت دارد، بانك خون بندناف خصوصي است كه والدين صرفا براي فرزندان خود اقدام به نگهداري خون بندناف مي‌كنند و امكان مصرف براي سايرين وجود ندارد.

دكتر ابراهيمي گفت والدين با تشكيل پرونده در اين بانك، وسايلي از جمله كيسه‌خون، سوزن مخصوص كشيدن خون، بروشورها و سي‌دي‌هاي آموزشي در اين خصوص را مي‌گيرند و در زمان تولد نوزاد، خون بندناف توسط پزشك درون اين كيسه مخصوص ريخته مي‌شود.

وي افزود بعد از اينكه خون بندناف گرفته شد آزمايشهاي لازم از نظر ويروسي روي آن صورت مي‌گيرد و روند فريز كردن خون و انتقال آن به تانكهاي نيتروژن انجام مي‌گيرد.

خون بندناف و جفت تا قبل از اين دور ريخته مي‌شد و يا اينكه بيشتر در كارهاي تحقيقاتي از آن استفاده مي‌شد اما بعد مشخص شد كه اين خون منبع بسيار خوبي از سلول‌هاي بنيادي است.

وي در خصوص نحوه فعاليت بانك خون بند ناف گفت بلافاصله بعد از زايمان، بندناف از نوزاد جدا مي‌شود و در اين زمان توسط يك سوزن خون از بندناف و جفت جمع آوري و به كيسه‌هاي خون منتقل مي‌شود.

اين فرايند غير تهاجمي و بدون درد است و برخلاف جمع‌آوري مرسوم مغز استخوان كه مستلزم بيهوشي عمومي است، معمولا در عرض سه دقيقه توسط ماما و يا پزشك متخصص انجام مي‌شود.

نحوه كار اين بانك به اين صورت است كه اين خون‌ها به صورت جداگانه براي هر شخص منجمد مي‌شود تا در صورت نياز در آينده براي درمان يك سري از بيماريها مورد استفاده قرار گيرد.

اين خون براي خود نوزاد در بزرگسالي چنانچه مبتلا به بيماريهايي نظير انواع سرطانهاي خون شود به راحتي قابل استفاده است.

علاوه بر اين اين خون مي‌تواند براي خواهر و برادر و پدر و مادر و حتي اقوام نزديك نوزادي كه خون بند ناف او گرفته شده است چنانچه ‪ HLA‬خون آنها تا حدودي با هم همخواني داشته باشد و در صورت اجازه صاحب خون مورد استفاده قرار گيرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.86581s, 18q