اگر جای شما بودم استعفا می‌دادم

۱۳۹۱/۰۹/۲۱ - ۱۰:۴۵ - کد خبر: 62399
سلامت نیوز : همانطور كه استحضار دارید اواخر هفته گذشته زمانی كه دانش‌آموزان مدرسه محله شین‌‌آباد پیرانشهر خود را برای تعطیلات آخر هفته آماده می‌كردند، در كلاس درس آنها بخاری نفتی كلاس آتش گرفت و 36‌دانش‌آموز گرفتار شعله‌های آتش شدند. این دانش‌آموزان دختران ایران، آینده سازان این كشور و مادران فردای این مملكت بودند. دخترانی كه با هزاران امید و آرزو به مدرسه رفته بودند كه دانش‌ بیاموزند و علمها را یاد بگیرند كه شاید عالمان فردای این سرزمین باشند. شاید اگر موضوع انشایی به آنها می‌دادند كه می‌خواهید در آینده چكاره شوید؟ آنها با هزاران عشق و امید و علاقه می‌نوشتند معلم، مدیر، پزشك، دكتر و... ولی حادثه چه آسان فردای امید آنها را از آنها گرفت. دیشب خبر آمد كه یكی از دانش‌آموزان حادثه دیده پیرانشهر فوت كرد. در یك جمله كوتاه خبر مرگ زندگی و امیدی بسیار برایم آمد كه شاید با تدبیری اندك می‌شد از آن جلوگیری كرد!. بله، «ســـیران یــگانه» دخترك معصوم هموطنم با دردهای جانگداز سوختن درگذشت و سپیده‌های فردای سرزمینم را بی«سـیـران» كرد. ایران من از این به بعد سیرانی كم دارد. آقای وزیر به نظر شما این مهم است؟.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از آرمان ؛ جناب آقای حاجی بابایی، شما مجری قانون و من قانونگذار و ناظر بر اجرای صحیح قانون هستم. شما خودتان قبلاً ‌در سمت قانونگذاری بوده‌اید و به اصل سی ام قانون اساسی خوب واقف هستید كه؛ دولت موظف است وسایل آموزش و پرورش رایگان را برای همه ملت تا پایان دوره متوسطه فراهم سازد و وسایل تحصیلات تكمیلی را تا سرحد خودكفایی كشور بطور رایگان گسترش دهد. همچنین از بند 3 اصل سوم قانون اساسی اطلاع كامل دارید كه؛ آموزش و پرورش و تربیت بدنی رایگان برای همه در تمام سطوح و تعمیم آموزش عالی. «یگانه» آنها معصومانه جان داد و خداوند به همه ما صبر دهد و به سایر ‌صدمه‌دیدگان این حادثه تلخ رحم كند. «شین‌آباد» امروز غرق در ماتم و «شین» است. شما روز یكشنبه به مجلس آمدید و گفتید؛ «از حالا تا ابد هزاران بار عذرخواهی می‌كنید.» اینكه شما اندكی از تقصیرات و قصور خود و مجموعه تحت مدیریت خود را پذیرفتید خوب است. آیا می‌دانید كه عذرخواهی شما بیشتر شبیه لطیفه بود تا عذرخواهی. طی مراسم عذرخواهی گفتید كه مشكل از قصور معلم ناشی می‌شود! مگر معلمان زیر نظر شما فعالیت نمی‌كنند؟ اصلا چرا نگفتید تقصیر از دانش‌آموزان است كه لباس گرم زیاد نپوشیده‌اند كه احتیاج به بخاری نباشد؟! چرا نگفتید كه تقصیر هوای سرد است كه دانش‌آموزان را وادار به استفاده از بخاری كرده است؟ آقای وزیر رسم عذرخواهی اینگونه نیست. من به عنوان یك مسئول قانونگذاری به جای شما و همه مدیران و مسئولان اجرایی ذی‌ربط «شرمنده‌ام».

شرمنده‌ از اینكه مدارس ما هر سال با شروع فصل سرما قربانی می‌گیرند، هر سال در یك استان! واقعا من اگر جای شما بودم استعفا می‌دادم. شاید استعفای شما آغاز و تلنگری باشد كه بخواهیم پایان دهیم بر تكرار حوادث و هزینه‌های انسانی از این قبیل. نمی‌دانم آیا با عذرخواهی شما زیبایی و لطافت دختران معصوم در آتش سوخته شین‌آباد به آنها برگردانده می‌شود یا نه؟ به این فكرم كه آیا این دختران در آینده چه خاطره‌ای از مدرسه، مكان مقدس آموختن در خاطرشان خطور خواهد كرد؟ به نظر شما با این صدمات جسمی اعتماد به نفس آن دختران در آینده چقدر خواهد بود؟و...؟‌ و ...؟ و ...؟ جناب آقای وزیر! آیا فكر نمی‌كنید كه آموزش و پرورش ما علاوه بر ضعف در مدیریت، ضعف در محتوا هم دارد؟ آیا به نظر شما نباید در مدارس ما هدف تربیت انسان سالم و با مهارتهای لازم برای زندگی باشد؟ علاوه بر خواندن و نوشتن مهارت‌هایی از قبیل بهداشت شخصی، محیط و خانواده، شیوه‌های مناسب دفاع و مقابله با حوادث و بلایای انسانی و طبیعی از قبیل آتش‌سوزی، سیل، زلزله، تصادف، جراحت و ... به نظر شما این مهارتها اصلاً مهم هستند یا نه؟ آیا معتقدید كه انسان قبل از دانش‌آموختن نیازمند به زندگی كردن، سالم زیستن و مهارتهای لازم برای دفاع و مقابله با حوادث و بلایایی است كه توسط اعمال انسانی و عوامل طبیعی در طول زندگی با آنها مواجه خواهد شد؟.

آقای دكتر قبول بفرمایید كه آموزش و پرورش ما بر مقوله آموزش تقریباً تأكید صرف داشته و بر مقوله پرورش تأكید در حد صفر دارد!. خواهشمندم با متخصصان امر آموزش و پرورش مشورت نمایید و نظام آموزشی را با هدف آموزش و پرورش انسان‌های ماهر و مسئولیت‌پذیر و دانش‌آموخته و دانا، مجهز به علوم روز و توانا، مورد بازنگری و اصلاح قرار دهید. جناب آقای دكتر حاجی بابایی چون جنابعالی عضو هیات دولت هستید و اكنون زمان تحویل بودجه سال 1392 است، بهتر است. اصل چهل و هشتم قانون اساسی را كه بر گرفته از آموزه‌های دین مبین اسلام است به شما و اعضای محترم دولت تذكر می‌دهم كه؛ «در بهره‌برداری از منابع طبیعی و استفاده از درآمدهای ملی در سطح استانها و توزیع فعالیتهای اقتصادی میان استانها و مناطق مختلف كشور، باید تبعیض در كار نباشد.» (اصل چهل و هشتم قانون اساسی) آقای حاجی بابایی لطفا آمار اعتبارات توزیع شده برای نوسازی و تجهیز مدارس سالهای قبلی را مرور و كنید و واقعا ببینید كه آیا در توزیع منابع و اعتبارات روند منطقی وجود دارد؟ آیا استان‌های آذربایجان‌غربی، كردستان، ایلام، كرمانشاه، گلستان، سیستان و بلوچستان با استان‌های توسعه یافته و مركزی كشور به تناسب از اعتبارات وزارتخانه شما و درآمدهای ملی برخوردار شده‌اند؟

یقین بدانید كه نه. آمار درصد مدارس برخوردار از سیستم حرارت مركزی استان‌ها را به تناسب میزان برودت هوا و روزهای بارش و یخبندان استان‌ها و مناطق با هم مقایسه كنید، متوجه گفته ما می‌شوید. با ابراز تاسف و تاثر بسیار از حادثه آتش‌سوزی وطلب صبر برای خانواده زنده یاد سیــران یــگانه از هیات دولت می‌خواهم با بررسی دقیق جزئیات حادثه با تمام توان سعی بر بازگشت كامل دختران این مدرسه به زندگی داشته باشند و هدف را بر تامین كامل سلامت جسمی و روحی این دختران و امنیت روانی خانواده‌هایشان بگذارند. همچنین از آقای وزیر آموزش و پرورش خواستارم كه در قالب طرح تحول بنیادین تغییراتی اساسی در محتوا و شیوه‌های تعلیم و تربیت برقرار سازند و بر پرورش نیز به مثابه آموزش توجه نمایند، تا بتوان در سیستم تعلیم و تربیت كشور انسانهایی را آموزش و پرورش داد كه در ضمن دانش و علم آموزی به برخی اصول اولیه مهارت‌های زندگی و دفاع و مقابله با حوادث و بلایای طبیعی و انسانی آشنا شوند. حرف آخر اینكه آقای حاجی بابایی مطمئن باشید استعفای شما شاید تلنگری باشد برای اصلاح امور آموزش و پرورش و هشداری باشد برای مدیران دیگر كه با تدبیر سعی كنند دیگر شاهد این حوادث نباشیم.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.83382s, 18q