ازدواج با اتباع خارجی غیرمجاز

۱۳۹۱/۰۹/۲۱ - ۱۲:۲۶ - کد خبر: 62430
سلامت نیوز : سردار محمود صادقی از بانوان ایرانی خواست از ازدواج با اتباع خارجی غیرمجاز و بدون هویت خودداری کنند و با مراجعه به پلیس مهاجرت و گذرنامه استانها، از هویت، سوابق مجاز بودن وی و سایر موارد اطمینان حاصل و با علم و آگاهی نسبت به موضوع، تصمیم گیری نمایند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از جام جم ؛ رییس پلیس مهاجرت و گذرنامه ناجا در خصوص بحث ساماندهی حضور اتباع خارجی در کشور، گفت: براساس مصوبه شورای امنیت در سال 89 مقرر شد تا اتباع خارجی از جمله اتباع افغانی غیرمجاز در کشور ساماندهی شوند که با فراخوان وزارت کشور یک میلیون و 420 هزار نفر از این اتباع غیرمجاز که در کشور حضور داشتند ثبت نام کردند.

وی افزود: در مرحله بعد که این افراد باید برگه بازگشت به افغانستان می گرفتند، تعدادی از ثبت نام شدگان به دلایل مختلف مراجعه نکردند و درنهایت طی این مرحله، 780 هزار تبعه افغانی، که 410 هزار نفر آنان مجرد و 370 هزار نفر از این افراد به صورت خانواری بودند، برگه برگشت به کشور خود را از ناجا، اخذ کردند.

رییس پلیس مهاجرت و گذرنامه ناجا با اشاره به اینکه در ابتدا مقرر شد که هردو گروه مجردین و خانوارها از کشور خارج و در افغانستان با اخذ گذرنامه کشور متبوعه خود، از نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در افغانستان روادید سه ماهه اخذ کرده و قانونی وارد کشور شوند، تصریح كرد: البته اسامی مجردین ثبت نام شده هم به نمایندگی های ایران در افغانستان داده شده بود لذا مجردین به تدریج از نیمه اول سال 90 از کشور خارج و با گذرنامه و روادید جمهوری اسلامی ایران وارد کشور شدند.

سردار صادقی با اشاره به اینکه اسامی اتباع افغانی مجردی که قرار شد به کشور خود بازگردند، در نمایندگی های جمهوری اسلامی ایران در افغانستان مشخص شده بود، اظهارداشت: اتباع افغانی پس از بازگشت به کشور خود و اخذ گذرنامه با مراجعه به نمایندگی های ایران، روادیدی با مهلت سه ماهه دریافت کردند که پس از ورود قانونی به کشور ظرف مدت هشت روز باید به پلیس مهاجرت و گذرنامه ناجا و دفاتر تابعه آن در 14 استان مجری طرح مراجعه می کردند، تا ویزای آنان 9 ماه دیگر تمدید شود، که در نهایت حضور یکساله این اتباع در کشور قانونی باشد.

این مقام ارشد انتظامی به آمار صدور روادید از سوی وزارت کشور اشاره کرد و افزود: بر اساس اعلام وزارت کشور، تاکنون 205 هزار نفر از مجردین افغانی، از کشور خارج شده اند که البته این آمار با تعداد صدور روادیدی که از سوی نمایندگی های ما در افغانستان صورت گرفته، کمی متناقض است، اما در حال حاضر بر اساس آمار ما، تا پایان آبان ماه، 43 هزار نفر از 410 هزار تبعه افغانی مجرد از ناجا و ادارات تابعه آن در استان ها، تمدید روادید گرفته اند.

وی با اشاره به اینکه مهلت مراجعه مجردین افغانی به پایان رسیده بود، تصریح كرد: بر اساس اعلام کشور افغانستان و بروز مشکلاتی چون کمبود گذرنامه خام، طولانی بودن صف های صدور گذرنامه و غیره در این کشور، وزارت کشور به دبیرخانه کمیسیون ساماندهی این وزارتخانه اعلام کرد، که سفارت برای این افراد تا پایان آذر ماه، ویزا صادر کند، تا پس از ورود به کشور با اخذ تمدید 9 ماهه روادید، حضور این اتباع نیز برای یکسال در کشور قانونی شود.

سردار صادقی اضافه كرد: پیش بینی ها حاکی از این است که تعداد افراد باقی مانده در پشت مرزها، هشت تا 10 هزار تبعه افغانی، باشد.

رییس پلیس مهاجرت و گذرنامه ناجا در خصوص اتباع افغانی خانواری مشمول این طرح، اظهارداشت: با دستور رئیس جمهور مقرر شد که اتباع افغانی خانواری بدون خروج از ایران و در داخل کشور، ساماندهی شوند لذا سفارت افغانستان در تهران برای 370 هزار نفر مشمول خانواری، 135 هزار جلد گذرنامه صادر کرد که طی آن 235 هزار نفر آنان به عنوان همراه بودند.

وی با اشاره به اینکه پلیس مهاجرت و گذرنامه ناجا به نیابت از وزارت خارجه اقدام به صدور روادید کرد، افزود: ناجا روادیدی با مهلت سه ماهه به این افراد اعطا کرد که پس از آن در نوبت بعدی با تمدید سه ماه دیگر، حضور اتباع افغانی خانواری در کشور، شش ماه قانونی باشد.

سردار صادقی اضافه كرد: در مرحله بعدی روادید اتباع افغان خانواری مشمول طرح ساماندهی، شش ماه دیگر تمدید می شود که تا بر این اساس حضور اتباع افغانی خانواری یکسال دیگر قانونی باشد.

رییس پلیس مهاجرت و گذرنامه ناجا تصریح كرد: بر اساس مصوبه شورای عالی امنیت ملی با راه اندازی دفاتر کفالت اقامت و اشتغال اتباع خارجی، این دفاتر مدارک مورد نیاز برای تمدید روادید را از اتباع خارجی اخذ کرده و سپس نماینده این دفاتر به نیروی انتظامی مراجعه می کند تا روادید این اتباع بصورت غیر حضوری تمدید شود.

وی با اشاره به آمار مراجعه اتباع افغانی خانواری مشمول طرح به ناجا اظهارداشت: از مجموع 135 هزار جلد گذرنامه صادره برای خانوارهای افغانی، از ششم خرداد ماه سال جاری تا پایان آبان ماه، یکصد هزار و 463 جلد گذرنامه برای خانوارهای مشمول و خدمات صدور روادید سه ماهه و تمدید آن ارائه شده است.

سردار صادقی افزود: از 370 هزار نفر افغانی متاهل تاکنون 324 هزار و 160 نفر ساماندهی شده اند و در حال حاضر بررسی وضعیت این افراد در 12 استان کشور به پایان رسیده است این در شرایطی است که هنوز در استان های تهران و اصفهان کار ادامه دارد.

این مقام ارشد انتظامی در خصوص تمدید مهلت ثبت نام اتباع افغانی در طرح ساماندهی، اظهارداشت: ما تصمیم داشتیم مرحله اول این طرح تا پایان آبان ماه به اتمام رسد اما به دلیل استقبال زیاد اتباع افغانی و همچنین تاخیر 15 روزه برای ساماندهی این افراد در تهران به علت برگزاری اجلاس سران عدم تعهد، این طرح ابتدا تا نیمه آذر و سپس تا پایان آذر ماه سال جاری، تمدید شد.

وی از کلیه مشمولین خانواری که برای دریافت معرفی نامه به استانداری مراجعه نکردند درخواست کرد تا هر چه زودتر و تا پیش از روزهای پایانی آذر ماه به آنجا مراجعه کرده و برگه معرفی نامه دریافت و سپس به پلیس مهاجرت ناجا مراجعه کنند.

رییس پلیس مهاجرت و گذرنامه ناجا با اشاره به اینکه مشمولین خانواری که دارای معرفی نامه با تاریخ مشخصی هستند، بدون توجه به تاریخ قید شده در برگه به ناجا مراجعه کنند، افزود: تمدید مهلت این طرح پس از آذر ماه بعید است، چرا که ممکن است از لحاظ زمانی، مرحله اول این طرح با مرحله بعدی آن تداخل پیدا کند.

بانوان ایرانی مراقب ازدواج های مصلحتی اتباع افغانی غیرمجاز باشند

سردار صادقی از بانوان ایرانی خواست از ازدواج با اتباع خارجی غیر مجاز و بدون هویت خودداری کنند و با مراجعه به پلیس مهاجرت و گذرنامه استانها، از هویت خارجی، سوابق مجاز بودن وی و سایر موارد اطمینان حاصل و با علم و آگاهی نسبت به موضوع، تصمیم گیری نمایند.

وی خاطرنشان کرد: برخی از این اتباع خارجی به خصوص اتباع غیر مجاز، اقدام به ازدواج های مصلحتی با بانوان ایرانی می کنند اما پس از به اتمام رسیدن کارشان و برخورد با مشکلاتی در این خصوص، زندگی را رها کرده و همسر و فرزندان خود آنها بدون هیچ پناهگاهی با مشکلات عدیده روبرو می شوند؛ همچنین اگر این اتباع خارجی غیر مجاز و بدون هویت و مدرک باشند، تعقیب بین المللی آنها غیر ممکن و یا بسیار سخت است.

رییس پلیس مهاجرت و گذرنامه این طرح را طرحی برای عزت بخشیدن به اتباع افغانی غیرمجاز در کشور دانست و تصریح کرد: مشمولین طرح خانواری که به هر دلیل تا پایان آذر ماه برای حضور قانونی خود در کشور اقدام و به ناجا مراجعه نکنند، غیر مجاز تلقی شده و با برخورد شدید پلیس مواجه می شوند و نیروی انتظامی نیز بر حسب وظیفه نسبت به شناسایی، دستگیری، برخورد قانونی و طرد آنان اقدام می کند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.99049s, 18q