وزارتخانه‌های بهداشت و صنعت در حوزه تجهیزات پزشکی زبان مشترک دارند

۱۳۹۱/۰۹/۲۱ - ۱۵:۲۱ - کد خبر: 62458

سلامت نیوز :عبدالحمید ظفر‌مند پیش از ظهر امروز در نشست خبری نخستین جشنواره کارآفرینان تولید و تجارت دندانپزشکی که در وزارت بهداشت برگزار شد اظهار داشت: بعد از فرمایش مقام معظم رهبری و تأکید بر ارتقای تولید ملی از ابتدای امسال کمیته‌ای برای تولیدات تجهیزات پزشکی تشکیل شد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ؛ وی با اشاره به اینکه این جشنواره در راستای شناسایی و ارائه توانمندی‌های تولید‌کنندگان تجهیزات و مواد دندانپزشکی کشور برگزار می‌شود افزود: قبل از این جشنواره تمام دست‌اندرکاران تولید تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی شناسایی شدند و می‌توان گفت 400 شرکت ایرانی در داخل کشور در حوزه پزشکی، دندانپزشکی و علوم آزمایشگاهی فعالن هستد که البته برخی از آنها مجوزی از وزارت بهداشت و صنعت ندارند.

ظفرمند افزود: از این تعداد چیزی حدود 70 شرکت در حوزه دندانپزشکی فعال هستند و حتی برخی از این‌ها واجد شرایط برای اخذ مجوز هستند اما به دلیل مسائل اداری تاکنون این کار را نکرده‌اند.

عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی حضور مراکز تحقیقاتی مختلف دانشگاهی در حوزه دندانپزشکی و مسئولان گروه‌های مختلف دندانپزشکی در وزارت بهداشت و انجمن‌های مرتبط را یکی از نقاط قوت این جشنواره برشمرد.

وی گفت: 52 شرکت تولید کننده تجهیزات و مواد اولیه دندانپزشکی در جشنواره کارآفرینان تولید و تجارت دندانپزشکی شرکت می‌کنند تا بتوانند دستاوردهای خود را ارائه کنند.

نبود زبان مشترک بین وزارتخانه‌های بهداشت و صنعت حلقه مفقوده تولیدکنندگان

ظفرمند نبود یک کمیته مشترک بین وزارت بهداشت و صنعت را یکی از چالش‌های پیش روی تولید‌کنندگان تجهیزات پزشکی و دندانپزشکی عنوان کرد و گفت: در همین راستا یک کمیته مشترک بین دو وزارتخانه تشکیل شده تا با تصمیم‌گیری‌های مشترک راه را برای حمایت از تولید‌کنندگان داخل فراهم کنیم چرا که برخی مقررات و ضوابطی که در وزارت بهداشت وجود دارد در وزارت صنعت به گونه دیگری است.

مشاور وزیر بهداشت در امور دندانپزشکی و سلامت دهان خاطرنشان کرد: ما نباید فقط به فکر تولید برای داخل باشیم بلکه زمینه صادرات را هم باید فراهم کرد که حضور در نمایشگاه‌های معتبر بین‌المللی به این امر کمک می‌کند.

وی در پاسخ به اینکه آیا با رشد شرکت‌های داخلی جلوی واردات تجهیزات خارجی دندانپزشکی گرفته می‌شود گفت: در هیچ کجای دنیا به‌طور منطقی واردات به صفر نمی‌رسد و کشورها با هم در تعامل هستند اما در شرایط فعلی باید 20 تا 30 درصد واردات را با تولید داخل جایگزین کنیم تا واردات هدفمند شود.

واردات باید تولید را رونق دهد نه اینکه جلوی آن را بگیرد

ظفرمند تأکید کرد: باید وارداتی داشته باشیم که به تولید داخلی منجر شود و جلوی تولید داخل را نگیرد چرا که درمان مردم مسئله‌ای تزئینی و تشریفاتی نیست.

وی در بخش دیگری از سخنان خود در پاسخ به اینکه چقدر از تولیدات داخل توسط دندانپزشکان ایرانی مصرف می‌شود گفت: در ابتدا باید فرهنگ مصرف از کالای ایرانی را در جامعه نهادینه کنیم و در پی آن همواره مراقب کیفیت تولید هم باشیم.به عنوان مثال خمیردندان ایرانی به عنوان یکی از محصولات اولیه به طور مطلوب تولید می‌شود ولی خودمان تبلیغ مشابه خارجی را می‌کنیم.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.7113s, 18q