توقف اعطای وام ازدواج در برخی بانک‌ها

۱۳۹۱/۰۹/۲۲ - ۱۰:۴۸ - کد خبر: 62502
سلامت نیوز : با وجود تاکیدهای زیادی که مسئولان بانکی بر سرعت در ارائه وام ازدواج دارند در ماه‌های اخیر این روند در برخی بانک‌ها کند و متوقف شده و بعضا بانک‌ها زوج‌های جوان را به چهار تا شش ماه آینده برای دریافت تسهیلات ارجاع می‌دهند.

بر اساس قواعد بانک مرکزی در صورت اعطای کل منابع قرض‌الحسنه بانک‌های عامل به مصارف قرض‌الحسنه، سامانه ازدواج برای آن بانک فعال نمی‌شود و به همین دلیل گفته می‌شود بانک‌های ملی، سپه، تجارت، مسکن، کشاورزی، قرض‌الحسنه مهر ایران و رفاه کارگران امکان خدمات دهی در سامانه ازدواج ندارند و بنابراین فعلا امکان ثبت نام متقاضیان با عاملیت بانک‌های ذکر شده وجود ندارد. در این زمینه محمدرضا غفوری، مدیر روابط عمومی بانک تجارت به ایسنا گفت: متقاضیان وام ازدواجی که به سایت بانک مرکزی مراجعه کرده اند و به آنها اعلام شده که می‌توانند به یکی از شعب بانک تجارت برای دریافت وامشان مراجعه کنند، اقدامات لازم برای ارائه وام به آن‌ها صورت می‌گیرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از حمایت ؛ وی افزود: کسانی که مشکلی در این زمینه دارند می‌توانند به سامانه لحظه‌ای ارتباط با مشتریان بانک تجارت به شماره 1554 تماس بگیرند تا مشکل آن‌ها بررسی شود. از سوی دیگر یک مسئول در بانک ملی با تایید اینکه منابع این بانک فعلا برای اعطای وام ازدواج پایان یافته عنوان کرد که در صورت تامین شدن اعتبار و برطرف شدن مشکلات، بانک ملی همچنان می‌تواند به ارائه چنین تسهیلاتی اقدام کند. بانک مرکزی در سال 1387 با هدف حمایت از تشکیل خانواده و زوج‌های جوان اقدام به تأسیس و راه‌اندازی سامانه تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج کرد و مقرر شد شبکه بانکی کشور به طور نظام‌مند و مدیریت شده برای اعطای تسهیلات قرض الحسنه ازدواج از طریق این سامانه همکاری کنند. بر این اساس طی سال‌های 88، 89 و 90 به ترتیب به 931 هزار و 480 نفر، یک میلیون و 118 هزار وبه 970 نفر و یک میلیون و 251 هزار و هفت نفر با سقف‌های فردی 23 میلیون ریال از تسهیلات موصوف (با شرط ازدواج اول و مراجعه به سایت سامانه ازدواج و بانک عامل حداکثر از تاریخ عقد نامه تا پایان سال شمسی بعد) بهره مند شده‌اند.

اما در سال جاری به علت محدودیت منابع قرض‌الحسنه روند اعطای تسهیلات قرض‌الحسنه ازدواج با کندی مواجه شده است به طوری که از ابتدای سال جاری تا تاریخ اول آبان ماه بیش از 600 هزار نفر موفق به اخذ این تسهیلات شده‌اند و در حدود 780 هزار نفر در مراحل مختلف تشکیل پرونده و انعقاد قرارداد هستند؛‌ بدیهی است پاسخگویی به تمامی درخواست‌ها با توجه به محدودیت منابع و امکانات پذیرش متقاضیان به کندی انجام می‌شود. همچنین در سال جاری از سوی شورای پول و اعتبار امکان اعطای تسهیلات تا سقف 50 میلیون ریال قرض الحسنه به متقاضیان با شرایط زیر مصوب شد اما ظاهرا این امر در شرایط کنونی به خصوص برای سقف فردی افزایش یافته قابل اجرا نیست. گویا مقرر شده است که بانک‌های مذکور به درخواست‌های قبلی پاسخ دهند و از پذیرش درخواست‌های جدید خودداری کنند. البته گفته شده است که ارائه وام ازدواج در بقیه بانک‌ها به روال قبل ادامه دارد و متقاضیان پس از ثبت نام در سامانه بانک مرکزی به سمت این بانک‌ها هدایت می‌شوند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.38759s, 18q