استفاده از يک روش غربالگري ارزان، تعداد مبتلايان سرطان گردن رحم را کاهش مي دهد

۱۳۸۶/۰۵/۲۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6256
استفاده از يک روش غربالگري ارزان، تعداد مبتلايان سرطان گردن رحم را کاهش مي دهد

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا، محققان معتقدند يک روش ساده براي غربالگري سرطان گردن رحم که شايع ترين سرطان در بين زنان کشورهاي در حال توسعه است، مي تواند به کاهش تعداد موارد اين بيماري، در کشورهاي مذکور کمک کند.

گروهي از محققان تاثير يک روش غربالگري ارزان و موثر شامل استيک اسيد(يک ترکيب شيميايي موجود در سرکه) و يک لامپ نئون درخشان را در يافتن نشانه‌هايي دال بر گسترش سرطان گردن رحم، پي گيري کردند.

محققان در آژانس بين المللي تحقيقات سرطان فرانسه، از اين روش براي غربالگري سرطان گردن رحم، ده‌ها هزار نفر از زنان 30 تا 59 ساله و ظاهرا سالم يکي از محله‌هاي هندوستان، استفاده کردند که مشخص شد زنان مورد آزمايش، نسبت به زنان ديگر از 25 درصد احتمال پايين‌تري در برابر گسترش سرطان گردن رحم و همچنين 35 درصد احتمال کمتر در برابر مرگ بر اثر اين سرطان، برخوردارند.

با وجودي که زمان اين بررسي 10 سال مشخص شده بود، محققان به دليل بهتر از انتظار بودن نتايج ، پس از 7 سال آن را گزارش کردند.

براساس 2002 موردي که محققان مورد استناد قرار داده اند، سرطان گردن رحم در بسياري از کشورهاي در حال توسعه شايع ترين سرطان در بين زنان است. به طوري که از 493 هزار مورد تازه تخمين زده شده از اين بيماري و همچنين از 273 هزار مرگي که بر اثر اين بيماري در سراسر جهان اتفاق مي‌افتد، 85 درصد آنها مربوط به کشورهاي در حال توسعه است.

لازم به ذکر است که عامل سرطان گردن رحم انواعي از ويروسي به نام HPV است که بر اثر تماس جنسي منتشر مي‌شود و گردن رحم پايين ترين قسمت رحم است.

اين سرطان به آهستگي گسترش مي‌يابد و در صورتي که تنها از طريق غربالگري کشف شود، عوارض مرحله پيش از سرطاني آن به راحتي قابل درمان است.

در بسياري از کشورهاي توسعه يافته، به دليل استفاده روتين از روش اسکرين کردن پاپ اسميرز، اين بيماري شيوع بسيار کمتري دارد. در حالي که ممکن است در بسياري از کشورهاي فقير زنان دسترسي به غربالگري نداشته باشند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.99367s, 18q