عدم‌استقبال خانواده‌ها از پذیرش بیماران

۱۳۹۱/۰۹/۲۵ - ۱۰:۵۳ - کد خبر: 62663
سلامت نیوز : بیمارستان رازی تبریز به‌لحاظ فیزیکی و پرسنل یکی از بزرگ‌ترین بیمارستان‌ها در شمال غرب کشور به‌شمار می‌رود که با توجه به تعداد زیاد بیماران و امکانات ناکافی نمی‌تواند خدمات مطلوبی را ارائه کند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از تهران امروز ؛ این بیمارستان با مساحت نزدیک به 10 هکتار و حدود 650 نفر پرسنل (به‌‌طور متغیر) و 650 عدد تخت یکی از بزرگ‌ترین بیمارستان‌ها در شمال‌غرب کشور به‌شمار می‌رود و از بخش‌های مختلفی از جمله ICU، مغز و اعصاب، کودکان و نوجوانان، سالمندان، معتادان و... تشکیل شده است که ساختمان های دیگر آن با همت انجمن خیریه نوبر تبریز در حال ساخت است.

دکتر آرش محققی روان‌پزشک و رئیس بیمارستان رازی در مورد وضعیت این بیمارستان گفت: بیمارستان رازی از قدیم محل نگهداری بیماران روانی شناخته شده است ولی برعکس این موضوع حال این بیمارستان به محل اقامت بیماران تبدیل شده است به‌‌طوری که در حال حاضر 300نفر از بیماران اعصاب و روان وجود دارند که بیش از 6ماه است در این بیمارستان بستری شده‌اند در حالی که این بیماران نیازی به بستری شدن ندارند.

وی افزود: تمام بیماران در صورت تایید پزشک معالج مرخص می‌شوند ولی خانواده‌های بیماران تمایلی به نگهداری بیماران در منزل ندارند و همه این کارها بر دوش بیمارستان افتاده است در صورتی که بیمارستان محل درمان بیماران به شمار می‌رود ولی بر خلاف این امر بیمارستان رازی در بین بیماران و خانواده آنها وهمچنین افکار عمومی محل اقامت و نگهداری بیماران به‌شمار می‌رود.

رئیس بیمارستان رازی با اشاره به هزینه‌های کلان بیمارستان گفت: قوانینی برای اداره بیمارستان‌های دولتی در سطح کشور تدوین شده است که این قوانین در مورد بیمارستان‌های روان‌پزشکی نیاز به بازبینی دارد. وی افزود: بسیاری از بیمارستان‌ها خود گردان هستند و هزینه‌ها را خودشان تامین می‌كنند ولی با توجه به اینکه این بیمارستان‌هیچ‌گونه در آمدی از بیماران خود ندارد، مجبور است هزینه‌های مایحتاج خود از قبیل هزینه آب، گاز، برق، تلفن،‌حقوق اضافه‌کاری‌ها و غذا و... را پرداخت کند که در این مورد با ناتوانی‌های جدی روبه رو است.

دکتر محققی کمک به بیماران روانی را نیاز همه مردم جامعه دانست و گفت: این بیمارستان در حالی که خارج از وظیفه بیمارستانی در سطح شهر اقدام به ارائه خدمات می‌كند، انتظار می‌رود وقتی تعاملی با نهاد دیگر صورت می‌گیرد آنها هم طوری به قضیه نگاه کنند که خدماتی به جامعه ارائه می‌دهند.

وی افزود: از سازمان‌هایی مانند سازمان بهزیستی کمیته امداد و سازمان‌های بیمه‌گر انتظار می‌رود که حمایت‌های خود را در این مرکز بیشتر کنند. به‌عنوان مثال سازمان بیمه برای هر مریض در هر هفته یک ویزیت قبول می‌كند و در مواقعی هم برخی ارائه خدمات را هم تعرفه 3 حساب می‌كنند که با وجود بیماران زیاد این امر دور ازوظایف انسانی تلقی می‌شود و باعث می‌شود پزشک بالای سر مریض قرار نگیرد.

محققی همچنین درباره احکام صادره از سوی قوه‌قضائیه برای بستری شدن بیماران گفت: با توجه به اینکه ناتوانی‌های مالی در این بیمارستان وجود دارد دادگاه باید اجازه دهد بیمارستان خودش در مورد بستری شدن بیماران تصمیم بگیرد چون بیمارانی وجود دارند که نیاز به بستری شدن ندارند.

تعداد بیماران بیش از ظرفیت بیمارستان است

مسئول پرستاری بیمارستان رازی نیز با اشاره به آمار و ارقام موجود در این بیمارستان گفت: در حال حاضر در این بیمارستان 650 تخت مصوب وجود دارد که از این تعداد 591 تخت فعال هستند.

خزایی ادامه داد: طبق آمار موجود در حال حاضر 564 نفر بیمار در این بخش وجود دارد که حدود 30 الی 40 نفر آنان تعداد ثابت و حدود 250 نفر از بیماران وجود دارند که خانواده آنها قادر به نگهداری از آنان نمی‌باشند به‌‌طوری که پس از مرخصی این بیماران خانواده آنها به همراه بیمار خود طی چند روز بعد به بیمارستان مراجعه می‌كنند.مسئول پرستاری بیمارستان خاطرنشان کرد: در بعضی بخش‌ها تعداد بیماران از حد ظرفیت تجاوز کرده است به‌‌طوری که به‌‌طور معمول روزانه 20 الی 30 نفر روی زمین می‌خوابند و بیمارستان با وجود همه مشکلات دیگر قادر به بستری بیماران نمی‌باشد.

وی افزود: از طرف خانواده بیمار به‌‌طور مکرر درخواست می‌شود که بیمارستان‌هزینه‌های ایاب و ذهاب و داروهای آنها را هم بپردازد که در مورد این افراد با مشکلات زیادی روبه‌رو شده‌ایم و به‌‌طور ناچار از جیب خودمان هزینه‌هایی برای کمک به آنان می‌پردازیم.

امنیت جانی پرسنل بیمارستان در خطر است

سرپرست اورژانس پرستاری بیمارستان رازی در مورد امنیت جانی پرسنل این بیماستان نیز گفت: با توجه به اینکه بیماران پرخاشگرو زندانی و کسانی که دارای اختلال شخصیتی هستند به این بیمارستان آورده می‌شوند وجود باجه نیروی انتطامی‌در این مکان ضروری است به‌‌طوری که در چند روز اخیر پرسنل این بخش مورد حمله خانواده و خود بیمار قرار گرفته بودند.

وی همچنین در مورد آمار مراجعه‌کنندگان به این بخش گفت: روزانه 20 الی 30 نفر بیمار به این بخش مراجعه می‌كنند که این تعداد شاید از نظر کمی‌كمتر به‌نظر برسد ولی با توجه به اینکه این بخش وظیفه تشکیل پرونده و اقدامات اولیه ای همچون تزریق آرام بخش را دارند این کارها با وجود نیروی کم ساعت‌ها طول می‌كشد. وی افزود: در بعضی مواقع پرخاشگری بیماران به‌حدی است که چندساعتی در اتاقی به‌نام اتاق ایزوله می‌مانند تا آرام شوند و به بخش بستری فرستاده شوند.

تعداد پزشکان از حد استاندارد پایین‌تر است

محمد علی افشاری کارشناس روان‌شناسی بالینی بیمارستان با اشاره به کمبود پزشکان این مرکز گفت: این بیمارستان علاوه بر بخش‌ها، در داخل درمانگاه نیز خدمات مشاوره و روان‌شناسی ارائه می‌دهد و بیمارانی که برای اولین‌بار به این بخش آورده می‌شوند برای آنها تشکیل پرونده داده شده و برای دارو درمانی به روان پزشک ارجاع داده می‌شوند. وی همچنین با توجه به استاندارد های تعریف شده برای بیمارستان افزود: در حالت کلی طبق استاندارد به ازای هر 8 یا 10 بیمار به یک روان‌شناس نیاز است در حالی که در این بخش 60 بیمار بستری شده‌اند که نهایتا 2 الی 3 روان‌شناس برای این تعداد وجود دارد.

افشاری در مورد علل پیدایش بیماری‌های روانی خاطرنشان کرد: بیماری‌های روانی منشأ زیستی،جسمی،روانی و... دارند که بعضی از آنها زمینه‌ساز و برخی آشکار ساز هستند هرچیزی که منشأ آن یافت نشود نمی‌توان به آن دست یافت به‌‌طوری که در این مرکز بیمارانی وجود دارند که قابل درمان نیستند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.0436s, 18q