مصرف دخانيات ، سرطان‌هاي دهاني را افزايش داده است

۱۳۸۶/۰۵/۲۳ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6267
مصرف دخانيات ، سرطان‌هاي دهاني را افزايش داده است

دكتر "آرش منصوريان" كه به مناسبت برپايي سومين همايش انجمن علمي بيماري‌هاي دهان ايران سخن مي‌گفت با اعلام اين خبر افزود همزماني مصرف دخانيات و الكل، مهمترين علت ابتلا به سرطان‌هاي دهاني است كه امروزه يكي از ‪ ۱۰‬علت عمده و شايع مرگ و مير در دنيا به شمار مي‌رود.

وي افزود هر چند آمار موجود در مناطق جغرافيايي و كشورهاي مختلف دنيا در زمينه ابتلا به سرطان‌هاي دهاني متفاوت است، اما با اين وجود از مجموع سرطان‌هاي بدن، حدود چهار درصد مردان و دو درصد زنان به سرطان‌هاي دهاني دچار مي‌شوند.

به گفته رييس سومين همايش انجمن علمي بيماري‌هاي دهان ايران، در سالهاي اخير به علت افزايش آمار زنان سيگاري، اين رقم به كمترين ميزان اختلاف با مردان مبتلا رسيده است.

وي يادآور شد كه در برخي كشورهاي آسيايي همچون هند، ‪ ۵۰‬درصد از كل مبتلايان به سرطان را بدخيمي‌هاي دهاني تشكيل مي‌دهند، اما ميزان مبتلايان در ايران به علت نبود بررسي‌هاي دقيق، آمار مشخصي ندارد.

دكتر منصوريان گفت كه ‪ ۹۵‬درصد از كل مبتلايان به سرطان‌هاي دهاني در سنين بالاي ‪ ۴۰‬سال رخ مي‌دهد و به طور كلي متوسط سني افراد مبتلا به اين بيماري ‪ ۶۵‬سال است.

وي ضعف در سيستم ايمني بدن به دليل افزايش سن و عوامل تاثيرگذار ديگر از قبيل مصرف انواع و اقسام دخانيات به شكل‌هاي كشيدني و جويدني را كه موجب تماس مستقيم با مخاط دهاني مي‌شود، وجود ويروس ها، خوردن غذاهاي تند و همچنين شكستگي تكه‌اي از دندان را كه منجر به تحريك و آسيب به زبان و حتي دهان مي‌شود را از جمله عواملي برشمرد كه احتمال ابتلا به سرطان‌هاي دهاني را در افراد افزايش مي‌دهد.

دكتر منصوريان توصيه كرد كه افراد به ويژه در سنين بالاي ‪ ۴۰‬سال به منظور اطمينان از بهداشت دهان خود هر سه ماه يك بار به متخصص بيماري‌هاي دهان مراجعه كنند.

وي افزود : همچنين اگر زخمي يا ضايعه مشكوكي بيشتر از دو هفته در حفره دهان افراد باقي بماند ، به پزشك متخصص مراجعه كنند.

رييس سومين همايش انجمن علمي بيماري‌هاي دهان ايران خاطرنشان ساخت كه جديدترين يافته‌هاي تشخيصي و درماني بيماري‌هاي دهان ، از جمله سرطان‌هاي دهاني در اين همايش ارايه خواهد شد.

در همايش دو روزه بيماري‌هاي دهان ايران ، علل ترس و اضطراب مردم از دندانپزشكي ، روش‌هاي درماني جديد ضايعات دهاني ، شيوع سرطان دهان، بيماري‌هاي عفوني داخل دهاني شامل بيماري‌هاي قارچي، برفك، دردها و سوزش هاي داخل دهاني ، دردهاي فك و صورت و ارايه موارد نادر بيماري‌ها و كنترل عفونت در مطب‌هاي دندانپزشكي مورد بحث و بررسي قرار مي‌گيرد.

سومين همايش انجمن علمي بيماري‌هاي دهان ايران چهاردهم و پانزدهم شهريورماه امسال در بيمارستان امام خميني تهران برگزار مي‌شود.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.36215s, 18q