پزشكان خانواده مجاز به تجويز 270 قلم دارو هستند

۱۳۸۶/۰۵/۲۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6274
پزشكان خانواده مجاز به تجويز 270 قلم دارو هستند

رسول ديناروند در گفت‌وگو با فارس، افزود: اين اقلام تعريف شده براي سطح اول پزشك خانواده و بيمه روستايي است و در صورتي كه پزشك خانواده تشخيص دهد بيماري فرد نياز به خدمات تخصصي يا داروهاي ديگري دارد، بيمار را به سطوح بالاتر و متخصص ارجاع مي‌دهد.
وي گفت: طرح پزشك خانواده يك نظام كامل بهداشتي- درماني است كه مهمترين نتايج آن رفع سردرگمي مردم در مراجعه به پزشك و افزايش رضايتمندي مردم از خدمات سلامت است و البته پرت منابع را را نيز به حداقل مي‌رساند و صرفه‌جويي اقتصادي قابل ملاحظه‌اي دارد.
وي افزود: در نظام ارجاع، پزشك خانواده متولي سلامت فرد است و پرونده سلامت بيمار نزد وي مي‌ماند به همين علت اطلاعات پزشك فقط اطلاعات همان لحظه معاينه نيست بلكه به سوابق فردي و خانوادگي بيمار نيز دسترسي دارد به همين علت بيمار به يك آرامش خاطر دست مي‌يابد.
وي گفت: از نگاه حاكميتي و دولت نيز خدمات نظام سلامت امكان نظارت و برنامه ريزي بهتري پيدا مي‌كند ضمن اينكه صرفه جويي ارزي و مالي ناشي از آن، دست مسئولان را براي برنامه ريزي بهتر باز مي‌كند در واقع با اجراي اين طرح با هزينه كمتر رضايتمندي بيشتري از نظام سلامت به وجود مي‌آيد.
ديناروند افزود: ما هنوز برآورد دقيقي نداريم كه اجراي كامل اين طرح در ايران چقدر صرفه جويي اقتصادي خواهد داشت، اما اين يك طرح مستند است و تجربه موفق اين طرح در كشورهاي ديگر اين موضوع را ثابت كرده است زيرا كشورهايي كه هنوز نظام ارجاع ندارند با هزينه بيشتر رضايتمندي پايين‌تري در نظام سلامت دارند.
وي گفت: گر چه صرفه جويي اقتصادي ناشي از اجراي اين طرح قابل توجه است اما نگاه اقتصادي بر اجراي اين طرح حاكم نيست بلكه منظور از اجراي طرح پزشك خانواده ارتقا سطح سلامت مردم و رفع مشكلات سيستم فعلي است زيرا در نظام آزاد فعلي امكان درمان بيماران بر اساس يك نظام و پروتكل تدوين شده مشخص و قابل ارزيابي وجود ندارد اما در نظام پزشك خانواده امكان اجرايي كردن پروتكلهاي درماني مشخص وجود دارد.
وي اضافه كرد: نظام پزشك خانواده همچنين مي تواند منجر به تجويز منطقي دارو در كشور شود در زمان حاضر پزشكان بر اساس پروتكلها و دستور العملهاي علمي دارو تجويز نمي‌‌كنند و به عنوان مثال تجويز و مصرف آنتي بيوتيك در ايران بسيار بيش از حد مجاز است به همين علت يك بيمار در زماني كه به آنتي بيوتيك نياز ندارد اين دارو را مصرف مي‌كند گر چه در نهايت بيمار درمان مي شود اما بيماري او بدون آنتي بيوتيك نيز درمان مي شد ولي همين بيمار در زماني كه نياز قطعي به آنتي بيوتيك دارد به علت مقاومت دارويي كه در بدن او ايجاد شده است نمي‌تواند از آنتي بيوتيك استفاده كند.
معاون غذا و داروي وزارت بهداشت اضافه كرد: اجراي كامل طرح پزشك خانواده به تنهايي وابسته به فعاليتهاي وزارت بهداشت نيست بلكه يك وظيفه كلان ملي است كه همه دستگاهها و سازمانها بايد در اجراي كامل آن دخيل باشند.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.02739s, 18q