افزایش هزینه پیوند کلیه کذب است/اهدا کننده ۷میلیون تومان دریافت می‌کند

۱۳۹۱/۰۹/۲۶ - ۱۶:۰۰ - کد خبر: 62836

سلامت نیوز : هاشم قاسمی در گفت‌و‌گو با فارس، افزود: اگر چه نمی‌توان برای عمل خیر اهدای عضو از جمله کلیه قیمتی تعیین کرد اما به هر حال برای جبران کار نیک اهداکنندگان مبلغی به آنان اهدا می‌شود که تعیین میزان قیمت آن بر اساس مصوبه انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی مشخص می‌شود.

وی ادامه داد: بر اساس آخرین قیمت گذاری انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی که ابتدای سال 91 اعلام شد، مبلغ 6 میلیون تومان از سوی گیرنده کلیه به اهداکننده پرداخت می‌شود و یک میلیون تومان هدیه ایثار نیز از سوی دولت پرداخت می‌شود. بنابراین هر گونه افزایش قیمت کلیه در کشور کذب محض است.

قاسمی گفت: در واقع این مبالغی که بین گیرنده و اهداکننده کلیه رد و بدل می‌شود بابت زحماتی است که اهدا کننده برای پیوید باید متحمل شود و ممکن است حتی 2 تا 3 ماه در خانه بماند و بالاخره زندگی او باید تأمین شود و گرنه نمی توان برای عضو یک انسان قیمتی تعیین کرد.

وی ادامه داد: متأسفانه طی روزهای گذشته شایعاتی در تعدادی از سایتها منتشر شده که از قیمت 15، 25 تا 30 میلیونی کلیه خبر داده‌اند. همه این شایعات بی اساس است و به نظر می‌رسد عده‌ای افراد مغزض با دامن زدن به این شایعات به دنبال سود هستند.

قاسمی تأکید کرد: هیچ‌گونه افزایش قیمتی برای پیوید کلیه وجود ندارد و قیمت گذاری سال آینده نیز بر اساس مسائل اقتصادی اوایل سال آینده اعلام می‌شود.

مدیرعامل انجمن حمایت از بیماران کلیوی گفت: این انجمن در سراسر کشور به تمام موارد پیوند کلیه و مراکز پیوند نظارت دارد و اجازه تخلف را به افراد سودجو نمی‌دهد‌ اما متأسفانه انتشار این اخبار نادرست به اختلال در روند اهدا و پیوند کلیه منجر شده است.

وی افزود: بسیاری از افرادی که ماهها در انتظار پیوند کلیه بوده و اکنون نوبت عمل آنها رسیده است به علت انتشار این شایعات دچار مشکل شده‌اند.

وی گفت: انجمن خیریه حمایت از بیماران کلیوی در کل از اهدای کلیه از افراد مرگ مغزی حمایت می‌کند و خوشبختانه طی سالهای اخیر با فعالیت موفق واحدهای فرآهم آوری اعضای پیوندی میزان پیوند از افراد مرگ مغزی رو به افزایش است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.98097s, 18q