آغاز تهیه سرم ضدهاری از پلاسمای ایرانی از بهمن

۱۳۹۱/۰۹/۲۷ - ۱۵:۲۳ - کد خبر: 62910

سلامت نیوز : غلامرضا توگه در گفت‌‌وگو با فارس اظهار داشت: با توجه به جمع‌آوری و ارسال پلاسما به شرکت‌های پالایش خون خارجی برای تهیه داروها سالانه 8.5 میلیون یورو صرفه‌جویی ارزی داریم.

وی با اشاره به اینکه داروهای پلاسمایی داروهای استراتژی و گرانقیمت هستند افزود: تهیه این داروها در کشورهای در حال توسعه کار ساده‌ای نیست و سالانه ده‌ها هزار لیتر پلاسما دور ریخته می‌شود. قبل از این مسئله سالانه 200 هزار لیتر پلاسما در کشور ما هدر می‌رفت در عین حالی که باید داروهای پلاسمایی را با هزینه گزاف تهیه می‌کردیم.

توگه اظهار امیدواری کرد که در دهه فجر از سرم‌های اختصاصی سازمان انتقال خون رونمایی شود و افزود: توانستیم اولین سرم‌ اختصاصی ضدهاری را از پلاسماهای ایرانی تهیه کنیم تا به صورت دارو وارد کشور شود.

وی گفت: تا قبل از این سرم‌ها وارداتی بود و هدف ما این بود که وابستگی از پلاسمای خارجی قطع شده و از پلاسمای ایرانی در تهیه داروها استفاده شود.

به گفته رئیس سازمان انتقال خون انتخاب افراد، واکسیناسیون، گرفتن و جدا کردن پلاسما و آماده‌سازی پلاسما برای کار نهایی در ایران انجام می‌شود و برای تهیه دارو به کشورهای خارجی ارسال می‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.42591s, 18q