احیای توان طبیعی ضربان قلب به کمک یک ویروس

۱۳۹۱/۰۹/۲۷ - ۱۵:۳۸ - کد خبر: 62917

سلامت نیوز :متخصصان آمریکایی با تبدیل عضلات ضربانی قلب به سلولهایی که می‌توانند ریتم ضربان این عضو حیاتی را تنظیم کنند یک سیستم جدید تنظیم کننده ضربان قلب را در داخل این عضله مهم ایجاد کردند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ ضربان قلب به طور معمول بواسطه سیگنال‌های الکتریکی کنترل می‌شود و اگر این کنترل به دلایلی دچار اختلال شود می‌تواند پیامدهای کشنده‌ای داشته باشد.

این متخصصان با تزریق نوعی ویروس اصلاح شده ژنتیکی به داخل بدن چند خوکچه موفق شدند بخشی از سلولهای عضله قلب این حیوانات را به یک سیستم جدید و فعال تنظیم ضربان قلب مبدل سازند. قلب انسان از میلیاردها سلول تشکیل شده اما به گفته پزشکان تعداد کمتر از 10 هزار سلول آن وظیفه کنترل ضربان قلب را بر عهده دارند.

سن و بیماری می‌تواند به مشکلاتی منجر شود که حاصل آن پمپاژ خیلی سریعتر یا کندتر از حد طبیعی قلب است و یا اینکه حتی ممکن است به طور کامل ضربان متوقف شده و فرد دچار ایست قلبی می‌شود.

تاکنون جراحان قلب برای حل این مشکل از یک دستگاه کاشتنی تنظیم کننده ضربان قلب که با باتری کار می‌کند، استفاده می‌کردند تا ضربان طبیعی قلب را برقرار سازد اما این بار متخصصان انستیتو قلب سرارز – سینای در آمریکا سعی کردند توان خود قلب را با یک محرک خارجی و با تولید سلولهای جدید تنظیم کننده ضربان، برای تپش منظم و طبیعی احیا نمایند.

شرح این آزمایشات در مجله نیچر بیوتکنولوژی منتشر شده است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.18951s, 18q