راه‌اندازی داروخانه‌های طبیعی و سنتی در کشور

۱۳۹۱/۰۹/۲۷ - ۱۵:۴۵ - کد خبر: 62923

سلامت نیوز : رییس اداره داروهای طبیعی سازمان غذا و دارو از راه‌اندازی داروخانه‌های طبیعی و سنتی در کشور خبر داد و گفت: با وجود داروخانه‌های تخصصی، نظارت بر فرآورده‌های مجوزدار طبیعی سامان می‌یابد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ دکتر امیرحسین جمشیدی در نشست خبری که به مناسبت «اولین همایش ملی طلای سبز» ترتیب داده شده بود، افزود: در حال حاضر آیین‌نامه تاسیس داروخانه‌های طبیعی و سنتی مراحل پایانی خود را طی می‌کنند.

وی با بیان اینکه وزارت بهداشت مسوولیت نظارت بر داروهای مجوزدار را بر عهده دارد، عنوان کرد: فرآورده‌هایی که در بازار عرضه می‌شود و دارای مجوزهای لازم از وزارت بهداشت هستند، از کانال آزمایش‌های مختلف گذشته‌اند و مورد تایید قرار گرفته‌اند.

جمشیدی ضمن اعلام خبر برگزاری اولین همایش ملی «طلای سبز» که پیرامون داروهای گیاهی، گیاهان دارویی، طب سنتی، محصولات آرایشی و بهداشتی، فرآورده‌های طبیعی و صنایع وابسته برگزار می‌شود، اعلام کرد: یکی از مهم‌ترین دلایل برگزاری این همایش این است که بتوانیم این فرهنگ را که داروهای گیاهی هم استانداردسازی می‌شوند را در میان پزشکان و مردم نهادینه کنیم.

رییس اداره داروهای طبیعی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه شاید برخی پزشکان و مردم به این علت که داروهای طبیعی به صورت سنتی مصرف می‌شود، این تفکر را داشته باشند که این فرآورده‌ها حائز استانداردهای لازم نیستند، عنوان کرد: این در حالی است که تمامی محصولات گیاهی، استانداردهای بین‌المللی کسب می‌کنند؛ البته ممکن است گاهی اشکالاتی نیز ایجاد شود و برخی داروها عوارضی برای بیمار ایجاد کنند. سیستم‌های نظارتی ما فعال هستند و به صورت رندومی داروهای موجود در بازار را مورد آزمایش قرار می‌دهند.

وی ادامه داد: در این صورت فرآورده‌هایی که وجود اشکال در آنها به اثبات برسد، به سرعت جمع‌آوری خواهد شد.

جمشیدی ضمن تاکید بر اینکه وزارت بهداشت در قبال داروهای گیاهی که در محلی به جز داروخانه عرضه شوند، مسولیتی ندارد، گفت: تلاش می‌کنیم به سمتی حرکت کنیم که مردم بازرس خودشان باشند. به ویژه در خصوص فرآورده‌هایی که در ماهواره‌ها تبلیغ می‌شوند، بایستی این آگاهی‌ها از سوی مردم بیشتر باشد.

رییس اداره داروهای طبیعی سازمان غذا و دارو در ادامه ضمن تاکید بر نظام‌مند کردن عرضه داروهای گیاهی در سطح کشور، عنوان کرد: آیین‌نامه تاسیس داروخانه‌های طبیعی و سنتی مراحل نهایی تدوین خود را طی می‌کند. لازم بود فضایی وجود داشته باشد که بتوان مطابق با استانداردهای در نظر گرفته شده آن را اداره کرد و سپس نظارت‌های لازم را بر آن اعمال کرد.

به گزارش ایسنا، در ادامه این نشست خبری دکتر مجید میرفخرایی، دبیر انجمن واردکنندگان داروهای گیاهی با اشاره به اینکه سند ملی گیاهان دارویی دو هفته گذشته در شورای عالی انقلاب فرهنگی به تصویب رسیده است، عنوان کرد: در حال مذاکره با دانشگاه علمی کاربردی هستیم تا صاحبان فروشگاه‌های عرضه داروهای گیاهی و عطاری‌ها بتوانند دوره‌هایی را در دانشکده گذرانده و گواهی‌های لازم را اخذ کنند.

وی ادامه داد: نمی‌توان 10 تا 15 هزار عطاری را به یک باره تعطیل کرد، اما با قانونمند کردن فعالیت آنها می‌توان بر نحوه عرضه داروهای گیاهی نیز به نحو مطلوب نظارت کرد. شرایط قانونمند شدن فعالیت در عطاری‌ها به زودی اعلام می‌شود.اولین همایش ملی «طلای سبز» از تاریخ ششم تا هشتم دی ماه سال 1391 در مرکز همایش‌های بین‌المللی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی برگزار می‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.59423s, 19q