مصرف شيشه و افزايش خطر ابتلا به پاركينسون در ميان جوانان

۱۳۸۶/۰۵/۲۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6296
مصرف شيشه و افزايش خطر ابتلا به پاركينسون در ميان جوانان

به گزارش سلامت نیوزبه نقل از خبرگزاري فرانسه، دانشمندان در حالي به اين نتيجه رسيدند كه در حال تحقيق بر فرضيه‌هاي قبلي در اين مورد بودند كه مصرف متاآمفتامين باعث بروز عوارضي مشابه بيماري پاركينسون مي‌شود كه ناشي از عدم توليد يك نوع پروتئين است.
براي اين تحقيق دانشمندان ابتدا در 4 نوبت و در دوره‌هاي 8 ساعته به دو گروه موش‌هاي جوان متاآمفتامين يا يك محلول نمكين را تزريق كردند.
يك گروه از اين موش‌ها داراي حالات عادي بودند اما گروه ديگر با اختلال ياخته‌هاي سلولي مغز ناشي از فاكتورهاي نوروتروفيك روبه‌رو شدند كه در نتيجه توليد پروتئين مربوط به حمايت و ترميم دوپامين‌ها را از دست دادند.
از دست دادن سلول‌هاي عصبي توليد كننده دوپامين يك عامل مهم در ابتلا به بيماري پاركينسون است. موش‌ها در زمان تحقيق 5/2 ماه سن داشتند كه در‌ 12 ماهگي به تدريج با اين علائم روبه‌رو شدند.
«ژاكلين مك گيلتي» از محققان دانشگاه پزشكي كاروليناي جنوبي و از مديران اين تحقيق گفت: "‌اين تحقيقات نشان دهنده عواقب شيوع استفاده از موادي مانند متاآمفتامين در ميان جوانان در طولاني مدت است."
متاآمفتامين كه به شيشيه يا يخ هم مشهور است، يك ماده اعتياد‌آور است كه باعث افزايش هوشياري و اشتها نيز شود. اين ماده به 4 صورت قرص خوراكي، تدخيني، استنشاقي، و تزريقي قابل مصرف است. مصرف طولاني مدت اين ماده مي‌تواند باعث توهم و حملات قبلي شود.
بر اساس تحقيق فدرال صورت گرفته در سال 2004 حدود 12 ميليون آمريكايي تا‌كنون مصرف شيشه را تجربه كرده‌اند. در ميان جوانان هم 2/6 درصد جوانان 17 تا 18 سال در آمريكا گفته‌اند كه دست كم يك بار تجربه استفاده از شيشه را داشته‌اند.
متأسفانه مصرف شيشه در ايران نيز در حال افزايش است اما آمار دقيقي درباره مصرف اين ماده وجود ندارد.
‌محمد اسماعيل عليپور روانپزشك در اين‌باره گفت: «تصور اشتباه اين است كه مصرف شيشه وابستگي را ايجاد نمي‌كند در صورتي كه شخص پس از مدتي وابستگي رواني پيدا كرده و متوجه مي‌شود كه بدون مصرف شيشه توانايي‌هاي فكري و جسمي لازم را ندارد و آن زمان است كه متوجه اعتياد خود مي‌شود.»
رئيس مركز ترك اعتياد تهران ادامه داد: «‌بسياري از اين بيماران در اثر اين اعتياد حتي شغل خود را هم ازدست مي‌دهند. شيشيه در ابتدا باعث افزايش توانايي‌هاي فرد و كم‌خوابي مي‌شود اما همين فرد بعد از قطع مصرف ممكن است ساعت‌ها بخوابد كه همين بي‌نظمي در شرايط زندگي باعث از دست دادن شغل آن‌ها شده است.»

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.37682s, 18q