بازاریابی برای جذب بیمار خارجی در کشور ضعیف است

۱۳۹۱/۰۹/۲۸ - ۱۵:۳۳ - کد خبر: 63002

سلامت نیوز :  محمد نهاوندیان امروز در سومین همایش بین‌المللی گردشگری سلامت، در بیمارستان رضوی مشهد افزود: بطور کلی خدمات اقتصادی در سه بخش کشاورزی، صنعت و خدمات تقسیم می‌شود و موفقیت کشورها در حوزه اقتصادی به تعادل این بخش‌ها و استفاده از پتانسیل‌های خود در هر کدام از این بخش‌ها بستگی دارد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ؛ وی گفت: نوسانات و بحران‌های مالی سه چهار سال اخیر نشان داد که حوزه خدمات بخش واقعی اقتصاد کشورها را تشکیل می‌دهد و در هنگام بحرانها کمتر آسیب می‌بیند و حوزه خدمات سلامت نیز یکی از بخش‌های واقعی اقتصادی است که می‌توان بر آن تکیه کرد.

نهاوندیان گفت: در حوزه جغرافیایی کشورهای اسلامی پتانسیل زیادی برای گسترش بخش خدمات و از جمله خدمات سلامت وجود دارد بخصوص اینکه قرن 21 را قرن آسیا نامگذاری کردند و بخشی مهمی از کشورهای آسیایی کشورهای اسلامی هستند که امید زیادی برای توسعه اقتصادی آنها وجود دارد.

رئیس اتاق بازرگانی و صنایع و معادن ایران اضافه کرد: حوزه سلامت ایران طی دو دهه گذشته نشان داده است که با وجود نیروهای فرهیخته و کیفیت خدمات بالا توان زیادی برای ارائه خدمات در سطح منطقه دارد. شاهد این مدعا وجود پزشکان فرهیخته ایرانی و پاکستانی و عراقی در پیشرفته‌ترین مراکز درمانی اروپا است.

وی اضافه کرد: با این وجود نقاط ضعف و حلقه‌های مفقوده‌ای نیز وجود دارد از جمله اینکه در حوزه اطلاع‌رسانی و بازاریابی و تسهیل ورود گردشگران سلامت ضعف داریم و کارآمدی لازم را نداریم.

نهاوندیان اضافه کرد: نگاه ما باید نگاه مهندسی زنجیره‌ عرضه خدمات باشد. باید حلقه‌ها را به هم وصل کنیم تا شاهد افزایش کاراری و بهره‌وری باشیم و در این مسیمر دولت‌ها باید نقش سیاستگذاری و برنامه‌ریزی و تصدی و اجرا را به بخش خصوصی واگذار کنند.

وی ادامه داد: حلقه مفقوده دیگر وجود تشکل‌های اقتصادی که باید حلقه پیوند دولت و بنگاه‌های خصوصی ارائه خدمات باشند.

نهاوندیان گفت: مسئله مهم دیگر ایجاد شرایطی است که زمینه رقابت سالم را فراهم کند. رقابت اگر مخرب باشد زمینه صادرات کالا و خدمات را از بین می‌برد.

وی همچنین در بخش دیگری از سخنان خود از تاخیر در تشکیل اتاق بازرگانی پاکستان ابراز تاسف کرد و گفت: اتاق بازرگانی ایران از هرگونه همکاری برای تشکیل اتاق بازرگانی کشورهای اسلامی در پاکستان حمایت می‌کند و برخی اطلاع‌رسانی‌های نادرست کشورهای غربی مبنی بر عدم امنیت در این کشور که موجب تاخیر در تشکیل اتاق بازرگانی پاکستان بوده است را نادرست می‌داند.

نهاوندیان همچنین گفت: یکی از الزامات توسعه صادرات خدمات در بین کشورهای اسلامی تقویت و شمول خدمات بیمه‌ای و استانداردسازی آن در منطقه است که باید به عنوان یک برنامه مشترک در سازمان همکاری‌های کشورهای اسلامی پیگیری شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.60253s, 18q