"نیکوتین" تغییر رنگ و افزایش پوسیدگی دندان‌ها را سبب می‌شود

۱۳۹۱/۰۹/۲۸ - ۱۶:۲۶ - کد خبر: 63021

سلامت نیوز : یک دندانپزشک با اشاره به چگونگی رسوب نیکوتین ناشی از استعمال قلیان بر روی بافت دندان‌ها، گفت: رسوب نیکوتین قلیان بر روی بافت دندان‌ها تغییر رنگ و افزایش پوسیدگی دندان‌ها را سبب می‌شود.

دکتر فریدون نعمتی در گفت‌وگو با (ایسنا) ، با بیان اینکه ترکیبات نیکوتین‌دار در بافت‌های دندان رسوب کرده و موجب تغییر رنگ آن می‌شود، گفت: این ترکیبات علاوه بر تغییر رنگ دندان‌ها به زرد یا سیاه، موجب تجمع میکروب‌ها بر روی آنها و در نتیجه خرابی دندان‌ها می‌شوند. این ترکیبات همچنین به دو صورت موضعی و یا از طریق خون در لثه رسوب کرده و موجب تغییر رنگ آن می‌شوند.

وی افزود: نیکوتین همچنین کاهش اکسیژن خون را سبب می‌شود و بدن برای جبران این کمبود، تعداد گلبول‌های قرمز خون را افزایش می‌دهد و این امر موجب تیرگی رنگ لب‌ها می‌شود.

وی تغییر ترکیبات شیمیایی بزاق را از دیگر عوارض نیکوتین عنوان کرد و گفت: این تغییرات موجب کاهش بزاق می‌شود که این کاهش بزاق نیز پوسیدگی دندان‌ها را در پی خواهد داشت.

نعمتی در پایان گفت: تحقیقات نشان داده که مصرف سیگار و قلیان در افزایش بسیاری از سرطان‌ها بویژه سرطان‌های ناحیه دهان دخیل هستند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.41602s, 18q