قطع بودجه مقابله با مالاریا، شیوع این بیماری را تشدید می‌کند

۱۳۹۱/۰۹/۲۸ - ۱۶:۳۱ - کد خبر: 63023

سلامت نیوز : سازمان جهانی بهداشت (WHO) در بیانیه جدیدی اعلام کرد: اگر بودجه اجرای برنامه مبارزه با مالاریا قطع شود، مسیر پیشرفت‌هایی که اخیرا در جهت کنترل این بیماری انجام گرفته، معکوس خواهد شد و مالاریا دوباره شیوع پیدا خواهد کرد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ این سازمان تاکید کرد: در صورتی که بودجه برنامه تهیه پشه بند‌ها قطع شود، موفقیت‌هایی که به تازگی در راه مبارزه با این بیماری به دست آمده ممکن است ناکام بماند.

طبق آخرین گزارش این سازمان درباره شیوع مالاریا در جهان، یک میلیون و 100 هزار نفر طی یک دهه گذشته ازاین بیماری جان سالم بدر برده‌اند، اما افزایش بودجه‌ای که از سال 2004 تا 2009 میلادی اعمال شده دوباره بین سالهای 2010 تا 2012 میلادی متوقف شده است.

در این بیانیه آمده است که سال گذشته تنها کمتر از نیمی از کل بودجه 5.1 میلیارد دلاری مورد نیاز برای مبارزه با مالاریا، هزینه انجام این کار شد.

طبق آخرین آمار سازمان جهانی بهداشت که در سال 2010 میلادی ارائه شده، حدود 29 میلیون نفر در جهان به مالاریا مبتلا شده‌اند و 660 هزار نفر از آنها نیز بر اثر این بیماری جان خود را از دست داده‌اند.

این سازمان در بیانیه جدیدی اعلام کرده است که کاهش بودجه به این معنی است که میلیون‌ها نفری که در معرض خطر ابتلا به این بیماری هستند، امکان استفاده از راه‌های موثر پیشگیری از ابتلا به مالاریا،‌ انجام آزمایش‌های تشخیص بیماری و درمان آن را نخواهند داشت.

در این گزارش آمده است که بودجه برای تامین لوازمی چون پشه بندهای بادوام و اجرای برنامه‌های سم پاشی داخلی ساختمان‌ها کاهش یافته است. طبق این آمار، تاکنون به 50 کشور برای کاهش شمار شیوع مالاریا کمک شده است؛ اما این کشورها فقط سه درصد از کل آمار جهانی مبتلایان به مالاریا را دارند.

آمار فوق همچنین نشان می‌دهد که 80 درصد از مرگ و میرهای ناشی از ابتلا به این بیماری در 14 کشور دنیا اتفاق می‌افتد.از سوی دیگر رابرت نیومن، مدیر برنامه جهانی مالاریای این سازمان می‌گوید: این کشورها از نظر شیوع مالاریا در وضعیت خطرناکی هستند و بیشتر آنها به کمک‌های مالی نیاز دارند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.75834s, 18q