سکته مغزی خفیف خطر ابتلا به آلزایمر را تشدید می‌کند

۱۳۹۱/۰۹/۲۸ - ۱۶:۳۶ - کد خبر: 63028

سلامت نیوز : نتایج یک آزمایش جدید نشان می‌دهد که مسدود شدن عروق خونی باریک و بسیار ظریف در مغز می‌تواند موجب تغییرات رفتاری شود و حتی آغازگر زوال‌عقل باشد و در بلندمدت خطر ابتلا به آلزایمر را افزایش دهد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ دکتر«پاتریک دی لایدن» دستیار این مطالعه و رییس بخش نورولوژی در مرکز پزشکی «سیدارز – سینای» لوس‌ آنجلس در‌این‌باره یادآور شد: ما نگران هستیم که سکته‌های مغزی خفیف ناشی از بسته شدن عروق بسیار باریک مغزی در بلند مدت منجر به بروز اختلالاتی چون زوال عقل و آلزایمر شود.

لایدن تصریح کرد: این مطالعات برای اولین بار نشان می‌دهد که حتی یک سکته خفیف نیز می‌تواند موجب بروز این قبیل ناتوانی‌های مغزی شود.

با توجه به یافته اخیر، متخصصان به ابزار و تکنیک‌های بهتر و دقیق‌تری نیاز دارند تا بتوانند احتمال بروز مشکلات حافظه‌ای ناشی از این سکته‌های خفیف را در بیماران پیش‌بینی کرده و اقدامات پیشگیرانه را قبل از پیشرفت اختلالات ذهنی آغاز نمایند.

دکتر«اندی وای بشین» نیزازمتخصصان علوم پزشکی دانشگاه کالیفرنیا که در این مطالعه حضور داشته،‌ خاطر نشان ساخت: آگاهی از این مطلب که حتی بسته شدن یک رگ خونی کوچک می‌تواند تاثیر قابل توجهی روی رفتار یک موش آزمایشگاهی داشته باشد، برای ما فوق‌العاده جالب توجه بوده است و امیدواریم که این یافته به کنترل بهتر اختلالات ذهنی و حافظه‌ای در آینده کمک کند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.8229s, 18q