مشکلات بهداشتی و درمانی مردم در سال جاری افزایش یافته است

۱۳۹۱/۰۹/۲۸ - ۱۶:۴۷ - کد خبر: 63033

سلامت نیوز : رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی گفت: حوزه سلامت در سال جاری دچار مشکلات جدی شده و مشکلات بهداشتی و درمانی مردم افزایش یافته است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ حسینعلی شهریاری با قرائت گزارش کمیسیون بهداشت و درمان درباره عدم اجرای جزء 3 بند 45 و بند 47 قانون بودجه سال 91 که درباره عدم اختصاص درآمدهای ناشی از هدفمندسازی یارانه‌ها به حوزه سلامت و عدم اختصاص ارز مرجع به واردات دارو و تجهیزات پزشکی است، گفت: مجلس بر بودجه پیشنهادی دولت در خصوص حوزه سلامت افزود، همچنین 6000 میلیارد تومان از محل درآمدهای ناشی از هدفمندسازی یارانه‌ها نیز به این حوزه اختصاص یافت. علاوه بر آن دولت از سایر منابع درآمدی 4500 میلیارد تومان باید به حوزه بهداشت و درمان اختصاص می‌داد که هیچ یک از آنها تخصیص پیدا نکرده است.

شهریاری افزود: دفترچه بیمه‌های درمانی در دست مردم نه در بیمارستان‌های دولتی و نه در بیمارستان‌های خصوصی هیچ اعتباری ندارد. همچنین بیمه‌ها به بیمارستان‌ها 1400 میلیارد تومان بدهکارند و روی هم رفته وضعیت بیمارستان‌ها هم نامناسب است.

وی افزود: قرار بود پزشک خانواده اجرا شود و رییس‌جمهور قول داده بود که این اتفاق بیفتد ولی به دلیل عدم تخصیص بودجه این قول رییس‌جمهور نیز اجرا نشده است.

نماینده مردم زاهدان با بیان اینکه روسای 50 دانشگاه علوم پزشکی به رییس مجلس شورای اسلامی نامه نوشته و مشکلات بیمارستان‌های دولتی را انتقال دادند،‌ گفت: 50 رییس دانشگاه علوم پزشکی در نامه‌ای به رییس مجلس شورای اسلامی تاکید کرده‌اند اگر وضعیت به همین شکل ادامه یابد بیمارستان‌های دولتی به زودی تعطیل می‌شوند. روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی در شورای عالی انقلاب فرهنگی و با حکم رییس‌جمهور منصوب می‌شوند؛ بنابراین نمی‌توان گفت که آنان سیاه‌نمایی می‌کنند.

رییس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس گفت: دولت در اجرای هدفمندسازی یارانه‌ها بیش از 20 و چند هزار میلیارد تومان از سایر منابع درآمدی به اجرای این قانون اختصاص داده است تا بتواند به هر فرد 45 هزار و 500 تومان پرداخت کند. گفته می‌شود این پول رقم ناچیزی است که این سخن کاملا درست است.

وی با انتقاد از عملکرد بانک مرکزی و اتاق مبادله ارزی گفت:‌ مسئولان بانک مرکزی و اتاق مبادله ارزی اطلاعات نادرستی به فعالان اقتصادی می‌دهند. در آمار آقایان اعلام شده است حدود 2500 میلیارد دلار برای واردات دارو پرداخت شده است؛ در حالی که بر اساس اطلاعات ما رقمی اختصاص یافته است ولی این رقم، رقم اعلام شده مسئولان بانک مرکزی و اتاق مبادله ارزی نیست. اگر این مبلغ پرداخت شده بود بخش زیادی از مشکلات بیمارستان‌های کشور و بدهی بیمارستان‌ها به بیمه‌ها برطرف می‌شد و مردم در بیمارستان‌ها و واحدهای درمانی دچار مشکلات عدیده نمی‌شدند.

رییس کمیسیون بهداشت و درمان با قرائت بخش‌هایی از نامه انجمن داروسازان کشور گفت:‌ از انجمن داروسازان کشور نامه‌ای دریافت کرده‌ام که در این نامه تاکید شده که اگر بدهی‌هایمان توسط بیمه‌ها پرداخت نشود برای فروش دارو از این پس از مردم پول نقد دریافت خواهیم کرد و صورت حساب صادر خواهیم نمود. در صورت بروز این اتفاق مشکلات مردم بیش از پیش افزایش خواهد یافت.

شهریاری سپس با اشاره به پیشنهادات کمیسیون بهداشت و درمان برای حل معضلات حوزه سلامت گفت: 10 درصد از درآمدهای ناشی از هدفمندسازی یارانه‌ها باید به حوزه بهداشت و درمان اختصاص می‌یافت ولی با این استدلال که منابع هدفمندسازی یارانه‌ها به صورت کامل محقق نشده و در پرداخت نقدی به مردم نیز مشکلاتی وجود دارد، این مصوبه اجرا نشده است؛ از این رو پیشنهاد داریم دولت منابع و مصارف مربوط به قانون هدفمندکردن یارانه‌ها را به نوعی مدیریت کند تا سهم حوزه سلامت مطابق بند "ب" ماده 34 قانون برنامه پنجم توسعه معادل 10 درصد خالص کل وجوه حاصل از اجرای قانون هدفمند کردن یارانه‌ها ظرف دو ماه از تاریخ تصویب این قانون محقق شود.

وی افزود: بر اساس این پیشنهاد دولت موظف خواهد بود برای واردات دارو و تجهیزات پزشکی و آزمایشگاهی ارز مرجع اختصاص دهد، اما نباید فراموش کرد که حتی در صورت اختصاص ارز مرجع باز 17 تا 18 درصد قیمت‌ها افزایش خواهد داشت؛ چرا که ارز مرجع در بودجه 90، 1050 تومان و در بودجه سال جاری 1226 تومان قید شده است.

نماینده مردم زاهدان در ادامه پیشنهادات کمیسیون بهداشت و درمان گفت: بر اساس پیشنهاد دوم کمیسیون، دولت موظف خواهد شد کسری بودجه 6000 میلیارد تومانی مربوط به اجرای طرح پزشک خانواده را از محل درآمد ناشی از اختلاف نرخ ارز محاسباتی پیش‌بینی شده در قانون بودجه سال 91 و نرخ ارز مبادلاتی تعیین شده در اتاق مبادلات ارزی به نسبت تحقق کل درآمد حاصل به کل درآمد پیش‌بینی شده در قانون بودجه سال جاری پرداخت کند.

رییس کمیسیون بهداشت و درمان افزود: بر اساس دیگر پیشنهاد کمیسیون بهداشت، دولت موظف خواهد بود واردات دارو، مواد اولیه دارویی، تجهیزات و ملزومات پزشکی و آزمایشگاهی را که توسط وزارت بهداشت و درمان تعیین و تایید می‌شود بر اساس نرخ مصوب ارز محاسباتی پیش‌بینی شده در قانون بودجه سال جاری اعمال کند.

شهریاری در پایان خطاب به نمایندگان تاکید کرد: کاری کنیم تا ملت شهیدپرور ایران که همواره و در همه صحنه‌های ایران حضوری موثر داشته است به دلیل نداشتن پول گرفتار عوارض برگشت‌ناپذیر بیماری‌ها یا از دست دادن جان‌شان نشوند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.83805s, 18q