تلاش محققان پژوهشكده «رويان» براي ترميم ضايعات استخواني با پيوند سلول‌هاي بنيادي

۱۳۸۶/۰۵/۲۴ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6304
تلاش محققان پژوهشكده «رويان» براي ترميم ضايعات استخواني با پيوند سلول‌هاي بنيادي

دكتر حميد گورابي، رييس پژوهشكده رويان جهاد دانشگاهي در گفت‌وگو با ايسنا اظهار داشت: در حال حاضر براي ترميم ضايعات و تومورهاي استخواني كه بعد از برداشتن آنها حفره‌هايي در بافت استخوان ايجاد مي‌شد از مواد خاصي براي پر كردن آنها استفاده مي‌شود كه در مواردي اثربخشي لازم را نداشته و با مشكلات متععدي همراه است. با اين حال در سال‌هاي اخير محققان به استفاده از سلول‌هاي بنيادي بالغ تمايز يافته در ترميم اين ضايعات روي آورده‌اند.

وي تصريح كرد: اين زمينه تحقيقاتي در پژوهشكده رويان نيز مورد توجه قرار گرفته و آزمايشاتي بر روي مدل آزمايشگاهي سگ انجام شد كه نتايج مطلوبي را در بر داشته است و در حال حاضر در پي جمع‌آوري اطلاعات و آزمايش بر روي نمونه انساني هستيم.

دكتر اسلامي، عضو هيات علمي پژوهشكده رويان و مجري اين طرح نيز در گفت‌وگو با خبرنگار ايسنا اظهار داشت: در ارتوپدي نوين دسته‌اي از بيماريها نظير حفره‌هاي بزرگي كه در بافت استخوان ايجاد شده و با روش‌هاي معمول قابل درمان نيست با استفاده از سلول‌هاي بنيادي قابل درمان خواهد بود .

وي ادامه داد: در اين روش با اندازه گيري دقيق حفره ايجاد شده و با ثبت اطلاعات آن نظير شكل و عمق آن، با استفاده از مهندسي بافت، داربست استخواني ساخته مي‌شود.

دكتر اسلامي در ادامه افزود: بعد از انجام مراحل اندازه‌گيري و ساخت داربست سلول‌هاي بنيادي از مغز استخوان فرد گرفته مي‌شود و پس از سه هفته كشت در محيط آزمايشگاهي به بافت متخلخل داربست تزريق شده و به استخوان تبديل مي‌شود.

وي تاكيد كرد: اين روش با استفاده از سلولهاي بنيادي بالغ امكان پذير است و در مدل حيواني سگ در محل استخوان فك آزمايش شده است كه نتايج مطلوبي در پي داشته است.

دكتر اسلامي يك نرم‌افزار فوق پيشرفته اسكن و اندازه‌گيري‌هاي بسيار دقيق را ملزومات اين روش دانست و گفت: نگارش و تهيه اين نرم افزار از مراحل آينده طرح است.

اين محقق پژوهشكده رويان در عين حال تاكيد كرد كه اين طرح هنوز در مرحله تحقيقاتي بوده و استفاده از آن در درمان بيماران مستلزم انجام تحقيقات بيشتر است.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
3.8572s, 18q