هزینه‌های یک شب دراز

۱۳۹۱/۱۰/۰۱ - ۱۱:۰۵ - کد خبر: 63201
سلامت نیوز : بر اساس باورهای ایران باستان در شب یلدا که بلندترین شب سال است، مردم به انتظار تولد مهر (خورشید) تا پاسی از شب بیدار می مانند، آیین های این شب علاوه بر دید و بازدید که یکی از سنتهای پسندیده ایرانی است، خوردن آجیل مخصوص، هندوانه، انار و شیرینی و میوه های گوناگون است که همه جنبه نمادین دارند و نشانه برکت، تندرستی، فراوانی و شادکامی هستند.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فرارو ؛ اما درازترین شب امسال گویا قرار است که گرانترین شب نیز باشد. قیمت اقلام خوراکی شب یلدا در بازار به طرز چشم گیری افزایش داشته است. در حالی که از چندی پیش مسئولین از وجود ذخایر کافی در انبار ها  خبر داده بودند، اما بررسی ها حاکی از آن است که تمامی این اقلام با افزایش چشمگیری مواجه بوده است. بنابر تازه ترین گزارشها قیمت انواع خشکبار افزایش ۱۰۰ درصدی داشته و قیمت هر کیلوگرم هندوانه در برخی از نقاط تهران از مرز 4 هزار تومان عبور کرده است.

برآوردها نشان می‌دهد اگر یک سبد مصرفی شب یلدا برای یک خانواده 4 نفره را محاسبه کنیم، قیمت این سبد برای این خانوار، آن هم در این شب خاص، 38500 تومان خواهد شد.

میوه گران می شود
 درحالی که رئیس اتحادیه بارفروشان میدان تره‌بار بزرگ از ذخیره بیش از نیاز بازار میوه و مرکبات تا پایان فروردین ماه سال آینده خبر داده و اعلام کرده است که هیچگونه مشکلی از بابت هندوانه و انار شب یلدا نخوهیم داشت، مهاجران، رییس اتحادیه سراسری فروشندگان میوه و تره‌بار استان تهران با بیان این‌که قیمت انار و هندوانه تا شب یلدا افزایش چشمگیری خواهد داشت، گفته است: «هرکیلوگرم هندوانه هم‌اکنون در میدان مرکزی میوه و تره‌بار با قیمت 1200 تومان عرضه می‌شود، البته ممکن است قیمت‌ها تا شب یلدا افزایش یابد و مردم می‌توانند به جای هندوانه نارنگی بخورند!» 

گرانی قیمت هندوانه موجب شده است که به گفته رئیس اتحادیه میوه و سبزی شهر تهران، نیمی از مغازه‌داران از خرید هندوانه امتناع و هندوانه‌ها در میادین میوه و تره بار باد کنند. این در حالی است که به گفته مدیرزراعت سازمان جهاد کشاورزی هرمزگان، امسال بیش از 15 هزار تن هندوانه توسط کشاورزان مینابی برای شب یلدا برداشت شده است که قیمت هر کیلوی آن در زمین کشاورزی 1200 تومان است.

آجیل متاثر از ارز
مصطفی احمدی ریس اتحادیه خشکبار در هم در این رابطه گفت: آجیل و خشکبار هم مانند سایر کالاها از قانون عرضه و تقاضا تبعیت می کند ولی به صورت کلی می توان گفت امسال وضعیت آجیل و خشکبار نسبت به سال گذشته با افزایش قیمت همراه بوده است. افزایش قیمت به گونه ای بوده است که به صورت مثال پسته سال گذشته در آستانه شب یلدا باقیمت 20هزار تومان در بازار به فروش می رسید  امسال همان رقم پسته را در بازار با قیمت 30 هزار تومان می توانید تهیه کنید.یا تخمه کدو گوشتی که در سال گذشته با قیمت 7 هزار و 500 تومان در بازار وجود داشت امسال این رقم به 10 هزار تومان رسیده است . 

وی در ادامه گفت:در مورد برخی ازارقام وارداتی مانند بادام هندی،بادام آمریکایی،مغز گردو شیلی که باتاثیراز افزایش نرخ ارز با افزایش قیمت شدیدی مواجه بوده است .

در تماسی که فرارو با یکی از شعب خشکبار فروشی "تواضع" در تهران داشته،  قیمت اقسام  آجیل در این فروشگاه را جویا شده است. به گفته یکی از فروشندگان قیمت هر کیلو آجیل مخلوط 26 هزار تومان اعلام شده است. همچنین قیمت هر کیلو پسته از 26 تا 50 هزار تومان در نوسان است. قیمت یک کیلو فندق هم رقمی میان 12 تا 17 هزار تومان برآورد می شود. بر اساس همین گزراش هر کیلو بادام خارجی 32 هزار تومان قیمت گذاری شده است.

شیرینی در انتظار
رئیس اتحادیه کشوری قنادان نیز در این باره گفت: نرخ شیرینی شب یلدا را قبل از شب یلدا اعلام می‌کنیم. محمد نصرتی در پاسخ به این پرسش که با نزدیک شدن به شب یلدا شاهد افزایش قیمت شیرینی در نقاط مختلف شهر و همچنین بدون ضابطه بودن قیمتگذاری هستیم، اظهار داشت: ‌براساس جمع‌بندی‌های صورت گرفته و با جلسات مختلفی که در وزارت صنعت، معدن و تجارت برگزار شد قرار است نرخ‌گذاری شیرینی در اتحادیه تعیین شود، اما هنوز این موضوع ابلاغ نشده است. وی افزود: با هرگونه گرانفروشی درباره شیرینی بشدت مقابله می‌شود و تا قبل از شب یلدا نرخ شیرینی را به واحدهای صنفی اعلام می‌کنیم. وی اضافه کرد: شیرینی‌ها درجه‌بندی می‌شوند و ممکن است یک شیرینی خاص در قنادی‌های مختلف قیمت متفاوت داشته باشد. 

این در شرایطی است که برخی از قنادان به بهانه شب یلدا، قیمتهای خود را گران کرده‌اند. اما مطابق با آخرین نرخ مصوب شیرینی که از سوی اتحادیه اعلام شده است، قیمت هر کیلوگرم شیرینی تر درجه یک 5600 تومان، شیرینی دانمارکی 4000 تومان، شیرینی پاپیونی و زبان: 5600 تومان، شیرینی برنجی، 4600 تومان و کیک یزدی 3800 تومان تعیین شده است.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.298s, 18q