براي هميشه مي‌خواهمت اي مغز!

۱۳۸۶/۰۵/۲۵ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6322
براي هميشه مي‌خواهمت اي مغز!

در حالي كه آرزوي واقعي همه ما اين است كه در دوران پيري بتوانيم با آرامش زندگي كنيم و ذهن فعالي داشته باشيم. تحقيقات جديد نشان مي‌دهد اگر زودتر به فكر بيفتيم- يعني از دوران ميانسالي- مي‌توانيم حتي در دوران پيري هم شادابي و شور جواني‌مان را حفظ كنيم.

 يكي از بيماري‌هايي كه ممكن است آرامش دوران پيري را بر هم بزند، آلزايمر است. اين بيماري، يكي از انواع زوال عقل است كه توانايي داشتن يك زندگي طبيعي را از ما مي‌گيرد. پيري و ژنتيك، از عوامل ثابت‌شده و مؤثر در بروز اين بيماري هستند كه نمي‌توان جلوي آنها را گرفت. اما عوامل ديگري هم در ايجاد اين بيماري نقش دارند كه به نحوه زندگي افراد مربوط مي‌شوند. دانشمندان معتقدند با داشتن يك زندگي سالم، اگر نتوانيم جلوي آلزايمر را بگيريم، دست‌كم مي‌توانيم آن را به تاخير بيندازيم.

هرچند كم شدن توان مغز در دوران پيري، ناشي از تحليل ارتباطات بين سلول‌هاي مغزي است اما تحقيقات نشان مي‌دهد كه با فعال نگه داشتن مغز مي‌توان باعث بازسازي سلول‌ها و ارتباطات بين آنها شد.

بررسي‌ها نشان داده كه سطح پايين تحصيلات مي‌تواند خطر ابتلا به آلزايمر را افزايش دهد. به‌نظر مي‌رسد كه اين مسئله ناشي از سطوح پايين تحريكات مغز در طول زندگي باشد.اين يعني ارتباطات سلول‌هاي مغز در افرادي كه تا مراتب بالا تحصيل مي‌كنند، محكم‌تر است و اين افراد، ديرتر دچار علائم تحليل مغز مي‌شوند.

نگران نشويد! حتي اگر تاكنون از درس و تحصيل فاصله داشته‌ايد، باز هم مي‌توانيد از ابتلا به آلزايمر جلوگيري كنيد. لازم نيست زندگي را زير و رو كرده و ناگهان تغيير بزرگي در آن به وجود آوريد. از يك تغيير كوچك مانند پياده‌روي روزانه شروع كنيد و بعد كم‌كم زندگي خود و اطرافيان‌تان را تغيير دهيد.

مغز را فعال نگه داريد
1) كنجكاويتان را نسبت به مسائل و اخبار روز حفظ كنيد و در طول زندگي، به‌دنبال آموختن چيز‌هاي تازه باشيد؛ حتي اگر يك روش جديد براي آشپزي يا يك مسير تازه براي رسيدن به مقصدي تكراري باشد.

2) زيادكتاب بخوانيد. اگر سواد نداريد، از فرزندان‌تان خواهش كنيد كه هر روز قسمتي از يك كتاب را براي شما بخوانند.

3) تا مي‌توانيد بنويسيد. اگر ذوق ادبي داريد، شعر بگوييد وگرنه خاطرات زندگي‌تان را بنويسيد. اگر سواد نداريد، مي‌توانيد خاطرات‌تان را براي فرزندان يا دوستانتان تعريف كنيد.

4) در سخنراني‌ها و جلسات آموزشي گروهي حاضر شويد؛ كلاس‌هاي شعرخواني، آموزش روخواني و تفسير قرآن و هر كلاس ديگري كه باعث شود ذهن شما فعال‌تر شود.

5) در بازي‌هاي گروهي و خانوادگي شركت كنيد. بازي‌هاي كلامي يكي از مفرح‌ترين بازي‌ها در مهماني‌ها هستند؛ مثلا مشاعره، داستان‌گويي كلمه به كلمه و...

6) باغباني كنيد. به گل و گياه باغچه و حياط‌تان برسيد. با پرس‌و‌جو از ديگران، گياهان تازه‌اي را انتخاب كرده و در باغچه‌تان بكاريد. اگر باغچه نداريد، مي‌توانيد با گياهان آپارتماني، خودتان را سرگرم كنيد.

7) از لذت بازي‌هايي كه موجب تقويت حافظه مي‌شوند، غافل نشويد؛ مانند جدول كلمات متقاطع، چيستان و معما، بازي و رياضي، كارت بازي (بازي حافظه)، فكر بكر و...
  در اجتماع فعال باشيد

تحقيقات نشان مي‌دهد افرادي كه به‌طور مرتب روابط اجتماعي دارند، به‌خصوص آنهايي كه فعاليت جسمي و ذهني بيشتري داشته و تغذيه مناسبي دارند، مغزشان ديرتر تحليل مي‌رود. بنابر اين شما هم سعي كنيد:

1) در محل كارتان فعال بوده و روابط خوبي با همكاران‌ خود داشته باشيد كه تا دوران پيري هم ادامه يابد.
2) در فعاليت‌هاي گروهي اجتماعي داوطلبانه شركت كنيد.
3) در امور خيريه و انجمن‌هاي مختلف عضو شويد.
4) زياد به مسافرت برويد و با فرهنگ‌هاي مختلف آشنا شويد.

جسم خود را هم فعال نگه داريد
ورزش براي حفظ يك جريان خون مناسب در بدن لازم است. ورزش نه تنها خطر سكته قلبي، مغزي و ديابت را كم مي‌كند بلكه مي‌تواند خطر آلزايمر را هم بسيار كاهش دهد. لازم نيست ورزش‌هاي سنگين انجام دهيد يا ورزش‌ها بسيار وقت‌گير باشد اما لازم است به طور منظم و مرتب ورزش كنيد.

 ورزش‌هاي هوازي (آيروبيك) مصرف اكسيژن را بهبود مي‌بخشد و به بهتر شدن عملكرد مغز كمك مي‌كند. محققان دريافته‌اند كه اين ورزش از افت سلول‌هاي مغز در پيري جلوگيري مي‌كند. پياده‌روي، دوچرخه‌سواري، تاي‌چي، يوگا، باغباني و ... به مدت نيم ساعت در روز، بدن و قلب را فعال نگه مي‌دارد. البته با رعايت نكات ايمني و استفاده از كلاه، مراقب ضربه به سر باشيد. مطالعات نشان داده كه ضربه‌هاي شديد به سر، ممكن است احتمال آلزايمر در دوران پيري را بيشتر كند.

خوب بخوريد
خصوصيات يك تغذيه مناسب براي مغز، درست مثل تغذيه‌اي است كه براي پيشگيري از بيماري‌هاي قلبي و ديابت توصيه مي‌شود؛ يعني لازم است براي اينكه مغزتان سالم بماند، چربي و كلسترول كمتري بخوريد و دقت كنيد كه مواد مغذي به‌اندازه كافي به بدن برسد.

تحقيقات نشان داده است كه بالا بودن كلسترول و فشار خون تا 6 برابر، احتمال زوال عقل را بيشتر مي‌كند. البته يادتان باشد كه ميانه‌روي در خوردن و داشتن يك زندگي سالم، بهتر از رژيم‌هاي كوتاه مدت است. ضمنا اين موارد را نيز همواره مدنظر داشته باشيد:

1) از خوردن غذا‌هاي چرب به‌خصوص چربي‌هاي اشباع شده خودداري كنيد. در عوض، چربي‌هاي غيراشباع شده مانند روغن زيتون را جايگزين كرده و به‌جاي سرخ كردن، غذا‌ها را آب پز كنيد.

2) مواد محافظ و حاوي آنتي‌اكسيدان شامل ميوه و سبزي را بيشتر بخوريد (حداقل 5 واحد در روز). از سبزيجات؛ كلم، اسفناج، كلم بروكلي، چغندر، پياز، ذرت و بادمجان و از ميوه‌ها؛ آلو، زغال‌اخته، توت سياه و توت‌فرنگي، تمشك، پرتقال، گيلاس و انگور قرمز آنتي‌اكسيدان فراواني دارند.

3) ويتامين‌ها و ريزمغذي‌ها هم براي پيشگيري از آلزايمر مفيدند. ويتامين C و E با هم و ويتامين B12 و اسيد فوليك از اين جمله‌اند.

4) يادتان باشد هر آنچه براي قلب شما مفيد است براي مغز شما هم مفيد خواهد بود، چراكه مغز بدون اينكه شما حس كنيد يكي از فعال‌ترين قسمت‌هاي بدن شماست. جالب است بدانيد، قلب شما 20 درصد خون را به مغزتان پمپ مي‌كند؛ يعني جايي كه ميليون‌ها سلول، آماده دريافت غذا و اكسيژن هستند.

 پس براي سالم ماندن قلب و مغزتان علاوه بر داشتن يك رژيم سالم غذايي و ورزش، لازم است سيگار را كنار بگذاريد و مرتب وزن، فشار خون، قند و كلسترول خونتان را كنترل كنيد.
 
    
      
  
 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.83896s, 18q