تعامل والدین در بهبود وضعیت تغذیه کودکان نقش اساسی دارد

۱۳۹۱/۱۰/۰۱ - ۱۶:۴۰ - کد خبر: 63222

سلامت نیوز : کارشناسان تغذیه اطفال می‌گویند: یکی از عوامل متعددی که در بروز چاقی دوران کودکی نقش دارند، افزایش مصرف تنقلات است اما از طرفی محدود کردن مصرف این خوردنی‌ها نیز می‌تواند نتیجه عکس داشته باشد و ولع کودکان را برای خوردن تنقلات ناسالم افزایش دهد.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از ایسنا ؛ این کارشناسان به والدین پیشنهاد می‌کنند که تهیه میان وعده‌ها و خوراکی‌های سالم، کم کالری و ارزش غذایی بیشتر مانند انواع میوه‌ها و سبزی‌ها و پنیر به جای چیپس و پفک طبق یک برنامه غذایی منظم و در حجم کم و با تزئینات دلچسب و خلاقانه می‌تواند کودکان را به خوردن مواد غذایی سالم‌تر ترغیب کند.

گروهی از متخصصان آمریکایی به سرپرستی دکتر «برایان وان سینک» در آزمایشات اخیر خود، برای 201 دانش‌آموز ابتدایی در چند نوبت بشقاب‌های حاوی سبزیجات، پنیر و چیپس سیب‌زمینی تهیه کردند و به آنها اجازه دادند که در حین تماشای کارتون‌های مورد علاقه خود از این خوردنی‌ها استفاده کنند.

نتایج آزمایشات نشان داد کودکانی که هنگام تماشای تلویزیون سبزیجات و پنیر خورده بودند، تا پایان روز خیلی کمتر از کودکانی که چیپس خورده بودند، احساس گرسنگی می‌کردند و کالری کمتری مصرف کردند.

این مطالعات همچنین نشان داد والدینی که برای تهیه اغذیه سالم برای فرزندان خود و غذا خوردن در جمع خانواده تعامل کمتری دارند، کودکان آنها به مصرف تنقلات ناسالم گرایش بیشتری پیدا می‌کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.14471s, 19q