افزایش تحرک بدنی و تغییر الگوهای غذایی مناسب‌ترین راه درمان چاقی

۱۳۹۱/۱۰/۰۱ - ۱۶:۴۳ - کد خبر: 63226
افزایش تحرک بدنی و تغییر الگوهای غذایی مناسب‌ترین راه درمان چاقی

سلامت نیوز : یک کارشناس تغذیه معتقد است افزایش تحرک بدنی و تغییر الگوهای غذایی بهترین و سالم ترین راه‌های درمان چاقی و اضافه وزن است.

عاطفه نادری در گفت وگو با (ایسنا) ، کم تحرکی و شیوع زندگی ماشینی را از اصلی‌ترین علل شیوع چاقی و اضافه وزن در جامعه دانست و اذعان داشت: افزایش مصرف شیرینی جات و تنقلات، فست فودها و نوشابه‌های گازدار به نوبه خود در شیوع چاقی و اضافه وزن موثرند.

وی با اشاره به اینکه استفاده از غذاهای سرخ شده سبب شیوع چاقی می شود، اذعان داشت: سرخ کردن سبب افزایش چند برابری کالری غذا می‌شود و این مسئله می تواند در شیوع چاقی اثرگذار باشد.نادری گفت: افزایش مصرف روغن جامد در بین مردم جامعه نیز از دیگر علل شیوع چاقی است.

وی با بیان اینکه پرخوری یکی دیگر از اصلی ترین علل شیوع چاقی است، ابراز داشت: پرخوری به معنای دریافت کالری بیش از نیاز بدن است که به نوبه خود سبب شیوع چاقی و اضافه وزن می شود.

این کارشناس ارشد تغذیه با اشاره به اینکه استفاده از غذاهای چرب‌تر، شورتر و شیرین‌تر سبب تغییر ذائقه افراد جامعه می‌شود، تصریح کرد: توصیه می شود خانواده‌ها از مصرف بیش از حد چنین موادی خودداری کنند چرا که مصرف بیش از حد این نوع مواد سبب تغییر ذائقه افراد می شود.

نادری در ادامه چاقی را زمینه ساز بروز بیماریهای مختلف دانست و اذعان داشت: چاقی زمینه ابتلا به بیماریهای قلبی و عروقی، ابتلا به فشارخون، چربی و کلسترول خون را فراهم می‌کند.وی افزود: چاقی همچنین زمینه ابتلا به بیماری‌های کبد چرب، بیماری‌های خود ایمنی نظیر ام اس، سنگ های صفراوی و آرتروز زانوها و کمر درد را فراهم می‌کند.

این کارشناس ارشد تغذیه سپس عدم چالاکی، خستگی زودرس، تنگی نفس و اختلال در روند زندگی را از پیامدهای چاقی عنوان و خاطرنشان کرد: چاقی همچنین زمینه سرخوردگی و ابتلا به افسردگی را در فرد به وجود می آورد چرا که سبب انگشت نما شدن فرد می‌شود.

نادری در ادامه با بیان اینکه چاقی در مردان خطرناک‌تر است، گفت: در مردان به ازای 10 درصد افزایش وزن 13 درصد احتمال مرگ افزایش می‌یابد که این رقم در زنان کمتر است.وی با بیان اینکه خوردن غذاهای صنعتی سبب سیری کاذب می شود، اذعان داشت: این در حالیست که سلول‌های بدن گرسنه هستند و مواد مغذی مورد نیاز خود را دریافت نکرده‌اند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
5.67822s, 18q