دندان‌های شیری تا زمان رویش دندان‎های دائمی باید حفظ شود

۱۳۹۱/۱۰/۰۲ - ۱۶:۴۰ - کد خبر: 63338
سلامت نیوز: استادیار جراحی لثه و کاشت دندان دانشگاه علوم پزشکی مشهد توصیه کرد: دندان‌های شیری تا زمان رویش دندان‎های دائمی باید حفظ شود.

دکتر علی فروزانفر در گفت‌وگو با ایسنا، افزود: دندان‎های شیری از حدود 6 ماهگی تا 2 سالگی در حفره دهان رویش دارند و از 6 سالگی تا 12 سالگی دندان‏های دائمی به جز دندان عقل تک تک رشد پیدا می‎‏کنند. در این فاصله حفظ دندان‏های شیری اهمیت زیادی دارد.

وی تصریح کرد: اگر به هر دلیلی دندان‏های شیری کشیده شود، فضای بین دندان‏ها باید حفظ شود چرا که دندان‎های زیرین دندان شیری در صورت کاهش فضا برای رویش ممکن است به صورت کج رشد کنند. اگر دندان‎های عقب جای دندان شیری کشیده شود، فضا را برای دندان دائمی می‏‌گیرد.

استادیار جراحی لثه و کاشت دندان دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: والدین در بهداشت دهان و دندان کودکان تا زمانی که کودک به طور کامل بتواند بهداشت دهان و دندان را رعایت کند نقش مهمی دارند و باید در آموزش بهداشت دهان و دندان و نحوه صحیح مسواک زدن به فرزندان خود کمک کنند.

وی اظهار کرد: افراد در 6 سالگی به بعد علاوه بر مسواک زدن برای تمیز کردن فضای بین دندان‏ها نیز لازم است از نخ دندان استفاده کنند.

فروزانفر بیان کرد: کودکی که از نظر جسمی مشکلی ندارد تا قبل از رویش دندان، بزاق دهان به تنهایی فضای دندان را تمیز نگه می‎دارد اما کودکانی که دارای مشکلاتی هستند قبل از رویش دندان باید والدین حفره دهان آنها را پاکیزه نگه دارند.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
2.40069s, 18q