تب را در کودکان جدی بگیرید

۱۳۹۱/۱۰/۰۴ - ۱۵:۴۱ - کد خبر: 63471
تب را در کودکان جدی بگیرید

سلامت نیوز : یک متخصص اطفال به خانواده‌ها توصیه کرد: کودکانشان را در صورت سرماخوردگی به مهد کودک، مدرسه و سایر مکان‌های عمومی نفرستند.

دکتر سهیلا رشادت در گفت وگو با (ایسنا) ، گفت: از آنجایی که کودکان نمی‌توانند در زمان سرماخوردگی ترشحات سرفه و آب ریزش بینی خود را نگه دارند، همین مسئله باعث سرایت بیماری در بین آنها می‌شود، لذا توصیه می‌شود هنگام سرماخوردگی از حضور آنها در مهد کودک، مدرسه و سایر مکان‌های تجمعی جلوگیری به عمل آید.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه تاکید کرد: از آنجایی که منشاء بسیاری از سرماخوردگی‌ها ویروسی است و احتمال انتقال آنها به شدت بالاست، توصیه می‌شود به منظور کاهش ریسک عفونت و کمتر شدن شدت سرماخوردگی کودکان در منزل استراحت کنند چرا که در غیر این صورت یک سرماخوردگی ساده می‌تواند به عفونت تبدیل شود و تبعات بعدی برای بیمار به همراه داشته باشد.

وی شست و شوی مرتب دست‌ها و حفظ فاصله بیشتر از یک متر را از جمله راهکارهای جلوگیری از ابتلای سایرین به سرماخوردگی دانست.رشادت ادامه داد: سرماخوردگی‌های ساده معمولا 3 تا 5 روز بیشتر طول نمی‌کشند و در صورت استراحت سریعا بهبود می یابند.

این متخصص اطفال گفت: خوردن سوپ و مایعات، آبمیوه‌ها و میوه‌های حاوی ویتامین "سی" نظیر پرتقال، لیمو شیرین می تواند در بهبود سریع سرماخوردگی موثر باشند.رشادت سپس به خانواده ها توصیه کرد: از خوراندن شربت های آنتی هیستامین و داروهای ضد سرفه به کودکان زیر دو سال خودداری کنند چرا که این گونه داروها به هیچ عنوان نباید برای کودکان زیر دو سال تجویز شوند.

وی ادامه داد: این گونه داروها حتی با تجویز پزشک هم نباید به کودکان زیر دو سال داده شوند چرا که مصرف این گونه داروها عوارض عصبی به دنبال دارند و سبب خواب آلودگی کودک می شوند.رشادت تاکید کرد: کودکان زیر دو سال به هنگام سرماخوردگی نیاز به هوشیاری بالایی دارند و نباید دارویی بدون تجویز پزشک به آنها داده شود.

این عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه در ادامه با تاکید بر جدی گرفتن تب در کودکان، اذعان داشت: استفاده از روش هایی نظیر مخلوط الکل و آب یا نمک و آب برای پایین آوردن تب کودکان به هیچ عنوان توصیه نمی‌شود چرا که این مواد باعث پایین آمدن ناگهانی دمای بدن کودک می شود و این اختلاف دمای ناگهانی می تواند آسیب های مغزی برای فرد بوجود آورد.

وی توصیه کرد: افراد از مصرف خودسرانه داروها خودداری کنند و هنگام مراجعه به پزشک نیز از اصرار برای تجویز دارویی خاص خودداری کرده و به پزشک معالج خود اعتماد کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
مريم
سلام.اگه خانم دکترميفرمايندانتىهيستامين به کودک زيردوسال ندهيد پس به چه علت پزشک اونوبراى مريض خردسالش تجوىز مىکنه سر دوراهى موندم چه کنم درحال حاضربچم تب داره...
3.45019s, 19q