ايران در شيب صعود موج دوم ايدز قرار دارد

۱۳۸۶/۰۵/۲۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6357
ايران در شيب صعود موج دوم ايدز قرار دارد

عباس صداقت در گفت وگو با سلامت نیوز به نقل ازايسنا، به فقدان تصوير روشني از بيماري ايدز در كشورهاي تازه استقلال يافته و وجود رفتارهاي پرخطر جنسي در كشورهاي حاشيه خليج فارس اشاره كرد و يادآور شد: هم اكنون كشورهاي شمالي تفرجگاه افرادي با رفتارهاي پرخطر جنسي شده است.

وي با بيان اين كه هيچ يك از كشورهاي همسايه اطلاعات شفافي در خصوص وضعيت ايدز ارايه نكرده‌اند، افزود: ارايه روشن اطلاعات آماري ايدز در ايران نشان از صداقت و شفافيت سياست‌هاي كلان كشوري دارد.

به گفته وي، به اذعان كارشناسان بين المللي، ايران از نظام مراقبتي فعالي برخوردار است.

صداقت با تاكيد بر اين كه كشور هم اكنون در شيب صعود موج دوم ايدز به سر مي‌برد به آغاز اين موج از سال 78 اشاره كرد و گفت: موج دوم ايدز از ميان گروه‌هايي با رفتارهاي پرخطر در بين مصرف كنندگان تزريقي مواد مخدر متمركز شد كه به نظر مي‌رسد با اجراي برنامه‌هاي كاهش آسيب از يك سو و اشباع شدن جمعيت 200 هزار نفري معتادان تزريقي موج دوم ايدز رو به كاهش گذارد.

وي با بيان اين كه جمعيت‌هاي كوچكتري از طريق تماس جنسي با جمعيت اعتياد تزريقي در ارتباطند، گفت: شواهد نشان مي‌دهد فردي كه به نوعي وارد عرصه رفتار پرخطري نظير اعتياد تزريقي مي‌شود به لحاظ وجود مشكلات اقتصادي، فرهنگي و خانوادگي حاصل از معضل اعتياد به انجام ساير رفتارهاي پرخطر هم تمايل نشان مي‌دهد.


رفتار جنسي معتادان تزريقي دريچه ورود به موج سوم


 غفلت، سرعت اپيدمي ايدز را افزايش مي‌دهد 

صداقت، رفتار جنسي معتادان تزريقي را دريچه ورود به موج سوم برشمرد و افزود: اگر با اعمال حمايت‌هاي اجتماعي در اين مساله ورود نكنيم، همسر آلوده فرد معتاد تزريقي براي تامين نيازهاي زندگي خود مرتكب رفتارهاي پرخطر مي‌شود كه نتيجه‌اي جز گسترش اپيدمي ايدز و آغاز موج سوم را به همراه ندارد.

وي ادامه داد: اگر امروز مي‌گوييم يك زن در 25 سالگي ناخودآگاه از همسر معتاد تزريقي‌اش ويروس ايدز را گرفته است فردا خواهيم گفت يك كودك در صفر سالگي بدون هيچ تقصيري از والدينش بيماري را دريافت كرده است.

صداقت با بيان اين كه بسياري از دولت‌ها با بستن چشمان خود بر روي اين واقعيت از به رسميت شناختن آن امتناع مي ورزند، گفت: اين در حالي است كه غفلت، سرعت اپيدمي ايدز را افزايش مي‌دهد.

وي با اشاره به وجود دو سناريو براي اپيدمي ايدز در كشور به ايسنا گفت: مي‌توان با به رسميت نشناختن و عدم مداخله در رفتارهاي پرخطر شاهد آغاز موج ديگري از ايدز در كشور بود و يا با بهره گيري از فرصت‌هاي موجود و ارايه آموزش‌هاي مناسب بهداشت جنسي نمودار را به حالت ثابتي درآورد.

صداقت در ادامه به ضرورت رعايت سه اصل ABC(خويشتن‌داري، وفاداري و استفاده از كاندوم) در آموزش جوانان اشاره كرد و يادآور شد: بر مبناي اين سه اصل، جوان بايد نخستين تجربه جنسي خود را به تاخير بيندازد و يا با فراهم آوري تسهيلات، شرايط ازدواج زود هنگام ايجاد شود. همچنين در صورت همسرداري در چارچوب خانواده به همسر وفادار بوده و در صورت عدم خودداري از كاندوم استفاده شود.


ايدز بيماري اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي، سياسي و حتي امنيتي


دانشجويان، دانش‌آموزان، سربازان، ملوانان و رانندگان ترانزيت گروههاي در معرض خطرايدز 

وي، ايدز را بيماري اقتصادي، اجتماعي، فرهنگي، سياسي و حتي امنيتي برشمرد و افزود: شايد كشورها به مرحله‌اي برسند كه به لحاظ فراواني بروز ايدز از ارايه ويزا و يا معامله اقتصادي امتناع ورزند و ميزان رفتارهايي نظير دزدي، سرقت و بزهكاري در جامعه متعاقب ابتلا به ايدز رو به افزايش گذارد.

صداقت با بيان اين كه در سياست سال‌ جاري بر آموزش خانواده‌ها تمركز شده است از خانواده به عنوان ركن اصلي آموزش جوانان و نوجوانان ياد كرد و افزود: سطح بندي هرم مديريتي در خانواده الزامي است.

وي در پايان از دانشجويان، دانش آموزان، سربازان، مسافران دور از خانه،‌ ملوانان و رانندگان ترانزيت به عنوان مهمترين گروه‌هاي در معرض خطر ياد كرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.11153s, 18q