مهارت و جدیت راهکار پوشش واکسیناسیون کودکان زیر 5 سال

۱۳۹۱/۱۰/۰۵ - ۱۶:۳۵ - کد خبر: 63589

سلامت نیوز : محمد مهدی گویا که به منظور شرکت در نشست منطقه‌ای واکسیناسیون به زاهدان سفر کرده بود، اظهار داشت: جدیت، پیگیری و کارآزموده بودن تیم سلامت به ارتقای پوشش واکسیناسیون کودکان زیر 5 سال استان کمک خواهد کرد و اگر لحظه‌ای در امر پیشگیری از بیماری فلج اطفال کوتاهی شود، ممکن است شاهد ابتلاء این بیماری در کشور باشیم.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ؛ وی افزود: فلج اطفال یک بیماری ویروسی است که دامنه آن می‌تواند از عفونت بدون علامت تا فلج و مرگ متغیر باشد.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت ادامه داد: این بیماری توسط ویروس‌های وحشی پولیو که در سه تیپ 1 و 2 و 3 وجود دارد ایجاد می‌شود.

گویا اضافه کرد: در استان سیستان و بلوچستان با توجه به همسایگی با دو کشور افغانستان و پاکستان احتمال ورود مجدد ویروس فلج اطفال وجود دارد و هدف بر این است تا بتوانیم سطح ایمنی کودکان زیر 5 سال را بالا ببریم.

وی تعداد کودکان زیر 5 سال کشور را که باید امسال قطره فلج اطفال دریافت کنند، حدود 800 هزار نفر عنوان کرد که از این تعداد 360 هزار کودک زیر 5 سال در استان سیستان و بلوچستان هستند.

رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت با اشاره به این مطلب که در کشور از 12 سال گذشته اثری از این بیماری مشاهده نشده است تأکید کرد: اگر لحظه‌ای در امر پیشگیری از این ویروس غافل شویم ممکن است شاهد ابتلاء این بیماری در کشور باشیم و این امر خسارت‌های سنگین اقتصادی و بهداشتی را به مردم و نظام سلامت تحمیل خواهد کرد.

گویا بیان داشت: براساس اعلام سازمان جهانی بهداشت در سال 91 کمتر از 100 مورد فلج اطفال در دنیا گزارش شده است.

وی به همه مدیران بهداشتی توصیه کرد: برای انجام  عملیات موفق واکسیناسیون از افراد کارآزموده و جدی در تیم سلامت استفاده کنند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان نیز گفت: در عملیات واکسیناسیون سال 90، 9 هزار و 852 کودک زیر 5 سال که دارای کارت واکسیناسیون ناقص بوده‌اند با همکاری داوطلبان سلامت و کارکنان بهداشتی شناسایی و نسبت به تکمیل واکسیناسیون آنان اقدام شده است.

سید مهدی طباطبایی از همکاری 250 دانش‌آموز مقطع سوم راهنمایی استان با دانشگاه علوم پزشکی، به عنوان همیار واکسن خبر داد که در حال حاضر در 25 مدرسه استان مشغول به تحصیل هستند.

نشست منطقه‌ای واکسیناسیون به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان به منظور بررسی وضعیت مناطق شرق کشور و با حضور رئیس مرکز مدیریت بیماری‌های واگیر وزارت بهداشت، رئیس اداره پیشگیری وزارت بهداشت، مدیران و کارشناسان دانشگاه‌های بیرجند، زابل، هرمزگان کرمان، بم و جیرفت سوم دی ماه در مرکز بهداشت استان برگزار شد.

مرحله اول واکسیناسیون فلج اطفال از 17 دی ماه آغاز خواهد شد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.52701s, 18q