استفاده ازعينك به جاي لنز بهترين راه‌ پيشگيري ازعفونت چشم است

۱۳۸۶/۰۵/۲۷ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6364
استفاده ازعينك به جاي لنز بهترين راه‌ پيشگيري ازعفونت چشم است

دكتر محمد قريشي فوق تخصص قرنيه و دانشيار دانشگاه علوم پزشكي اصفهان در گفت‌وگو با ایسنا، با بيان اين كه لنزهايي كه در چشم قرار مي‌گيرند، اصطلاحا به عينك‌هاي نامرئي يا "contacto lenz" شهرت دارند، گفت:‌ لنزها معمولا به جاي عينك براي افرادي كه قادر به استفاده از عينك نيستند و يا ديدشان با عينك محدود است مانند افراد مبتلا به قوز قرنيه، استفاده مي‌شود.

وي با بيان اين كه لنزها به دو نوع نرم و سخت تقسيم مي‌شوند، افزود: لنزهاي نرم خاصيتي ارتجاعي داشته و معمولا افرادي كه نمره چشم آنها آستيگماتيسم بالا يا نامنظمي قرنيه ندارد، استفاده مي‌شود. در حالي كه افرادي كه نامنظمي قرنيه و آستيگماتيسم بالا دارند. از لنز سخت استفاده مي‌كنند.

دكتر قريشي تصريح كرد: برخي پزشكان ترجيح مي‌دهند كه در اكثر بيماران از لنز سخت استفاده كنند زيرا لنزهاي سخت شانس بروز عفونت را كاهش داده و ميكروب را نيز به سختي جذب مي‌كند، اما تحمل آن براي بيمار دشوار است. چنانچه بيماراني كه مشكل خاصي ندارند بهتر است از لنز نرم استفاده كند.

وي عفونت چشم را يكي از عوارض لنزهاي تماسي عنوان و اظهار كرد: عفونت ميكروبي و به ندرت عفونت قارچي و عفونت آكانتاميبايي از جمله عوارض عفوني لنزهاي تماسي است. چنانچه افرادي كه از لنزهاي تماسي بهره مي‌برند از آب استاندارد پزشكي براي شست و شو و نگهداري لنز استفاده كنند، شانس ايجاد عفونت آكانتاميبايي را كاهش مي‌دهند.

قريشي اذعان داشت: يكي از بهترين راه‌هاي پيشگيري از عفونت چشم، در صورت امكان استفاده از عينك به جاي لنز است، همچنين بهتر است تهيه لنز از مراكز مجاز صورت گيرد.

وي توصيه كرد:‌ به هر حال دست‌ها بايد قبل از جابه‌جايي لنز شسته شوند. زيرا دست در هر حالتي آلوده به ميكروب‌ است، بنابراين رعايت اين مسايل شانس بروز عفونت را به حداقل مي‌رساند.

اين فوق تخصص قرنيه با بيان اين كه نبايد هنگام خوابيدن از لنز استفاده كرد، يادآور شد: افرادي كه مبتلا به بيماري پلك و مژه و عفونت‌هاي اطراف چشم هستند نبايد از لنز استفاده كنند تا بيماريشان درمان شود.

وي با بيان اين كه بروز عفونت به پيشگيري و درمان بيمار بستگي دارد، خاطرنشان كرد: افرادي كه از لنز استفاده مي‌كنند، به مجرد هر گونه قرمزي، كوبيدگي، ‌درد و ايجاد نقطه سفيد در چشم بايد خيلي سريع به پزشك مراجعه كنند. چنانچه به موقع مراجعه صورت گيرد، در مراحل اوليه عفونت تشخيص داده شده و بسيار راحت‌تر تحت درمان قرار مي‌گيرند.

قريشي تصريح كرد: به بيماران مبتلا به قوز قرنيه و افرادي كه آستيگماتيسم بالايي دارند (به ويژه اين كه يك طرفه باشد) و يا اطفالي كه آب مرواريدشان را عمل كرده‌اند و ممكن است عينك براي آنها قابل تحمل نباشد، استفاده از لنز توصيه مي‌شود. بنابراين انتخاب لنز بر اساس وضعيت بيمار است.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
نظرات
هاجر علیزاده
با سلام.من دارای استیگمات بالا و غوز قرنیه هستم. برای درمان وکاهش بیشرفت چه باید بکنم؟
4.17406s, 19q