وارنیش فلوراید ایرانی از ماه آینده روی دندان کودکان می‌نشیند

۱۳۹۱/۱۰/۰۶ - ۱۴:۲۷ - کد خبر: 63651

سلامت نیوز : بهاره مدد‌خواه سلماسی، مبتکر وارنیش فلوراید ایرانی در گفت‌وگو با فارس اظهار داشت: طی 6 ماه تحقیق توانستیم تا وارنیش فلوراید ایرانی را بسازیم. البته این ماده دندانی یک مزیت نسبت به مشابه خارجی دارد و آن این است که در ساخت آن میزان فلوراید و سختی موجود در آب را در مناطق مختلف ایران در نظر گرفتیم.

وی ادامه داد: در نظر گرفتن شرایط آب و هوایی سازگاری این ماده دندانی را با املاح موجود در آب بیشتر می‌کند تا پس از استفاده و کشیده شدن روی دندان‌ها به راحتی از بین نرود.

به گفته این مبتکر ایرانی اگر اعتبارات کشوری و اعتبار شرکت‌های دانش‌بنیان برای این تحقیق هم اختصاص یابد قیمت تمام شده به مراتب کمتر از مشابه خارجی است.

مددخواه سلماسی در مورد قیمت تمام شده وارنیش فلوراید ایرانی گفت: هم‌اکنون قیمت پیش‌بینی شده برای وارنیش فلوراید ایرانی 40 تا 50 درصد مشابه خارجی است و حتی به دنبال صادرات آن نیز هستیم.

وارنیش فلوراید ماده‌ای است که برای جلوگیری از پوسیدگی دندان به ویژه در کودکان به عنوان عایق روی سطوح دندان کشیده می‌شود تا دندان‌ها دیرتر پوسیده شود.

وزارت بهداشت بنا دارد تا به تدریج و طی برنامه‌ای طرح وارنیش فلوراید را برای تمام کودکان 6 تا 12 سال در مدارس کشور اجرا کند.

هم اکنون 6 میلیون کودک در رده سنی 6 تا 12 سال هستند. تا کنون ماده اولیه این ماده بهداشتی از شرکت‌های خارجی تأمین می‌شد اما شرکت ایرانی از ماه آینده این ماده دندانی را برای یک میلیون کودک تامین می‌کنند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.76665s, 18q