پزشك خانواده در ایستگاه بی‌پولی

۱۳۹۱/۱۰/۰۷ - ۱۳:۱۲ - کد خبر: 63700
پزشك خانواده در ایستگاه بی‌پولی
سلامت نیوز : طرح پزشك خانواده كه قرار است چون كشتی نجات نظام سلامت كشور باشد، به گل نشست. این طرح هم مثل تمام برنامه‌های نظام سلامت به بن بست بی‌پولی رسیده تا شركت كنندگان در سمینار بررسی اشکالات پزشک خانواده خواستار توقف آن و اصلاح نواقص این برنامه شوند. طرحی كه پزشكان عمومی را به اجبار به میدان كشاند و به آنها قول داد كه درآمدی بین 4 تا 5 میلیون تومان را برایشان تضمین كند. اما به گفته دكتر عباس آقازاده، دبیر مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی این قول عملی نشده است. البته كمیسیون بهداشت مجلس شورای اسلامی هم خواستار توقف طرح پزشك خانواده شده است. مسئولان وزارت بهداشت برای اجرای برنامه پزشك خانواده كه تاكنون ‌26‌میلیون نفر در سراسر كشور در آن ثبت‌نام كرده‌اند، بیش از هرچیزی روی 6 هزار میلیارد تومان درآمد هدفمندی‌ یارانه‌ها حساب كرده بود. براساس این طرح، پزشكان مجری پولی از بیمار نمی‌گیرند و حقوق خود را ماهانه از بیمه‌ها دریافت می‌كنند، بودجه‌ای كه قرار است از طریق درآمدهای هدفمندی یارانه‌ها تامین شود. هرچند سازمان نظام پزشكی همچنان امیدوار است این اعتبار به داد برنامه طرح پزشك خانواده برسد اما كمیسیون بهداشت مجلس خوب می‌داند كه از این نمد كلاهی برای پزشكان و بیماران طرح پزشك خانواده دوخته نمی‌شود.

این مسئله را «محمدحسین شهریاری» رئیس كمیسیون بهداشت مجلس به «تهران امروز» می‌گوید. او پیش‌تر هم گفته بود كه وزارت‌خانه پولی برای اجرای درست برنامه پزشك خانواده ندارد. این در حالی است كه «مرضیه وحید دستجردی» وزیر بهداشت همواره اجرای برنامه پزشك خانواده را تنها راه برداشتن بار گرانی‌ها و هزینه‌های پزشكی از روی دوش مردم دانسته اما «عابد فتاحی» عضو کمیسیون بهداشت مجلس با یادآوری نشست اعضای این کمیسیون با وزیر بهداشت می‌گوید: «در این جلسه مشکلات حوزه سلامت بررسی شد.نمایندگان به این جمع‌بندی رسیدند كه اگر اعتبار 6هزار میلیارد تومانی به طرح پزشک خانواده تخصیص نیابد، ضربه سنگینی به حوزه سلامت وارد خواهد شد که با توجه به شرایط موجود تصمیم بر آن شد که در صورت تخصیص نیافتن بودجه، از اجرای این طرح که تحولی در نظام پزشکی کشور است اجتناب شود.»

حقوق پزشكان طرح را چه كسی پرداخت می‌كند؟

به گفته دبیر مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی، مشکلات این برنامه از آنجا آغاز شد که مجریان برنامه پزشک خانواده در پرداخت حق و حقوق پزشکان حرف‌هایی را که زده بودند بعدا انکار كرده و از تعهداتشان سرپیچی کردند. بر اساس آنچه مصوب شده بود سرانه پرداخت به پزشک خانواده باید بر اساس جمعیت تحت پوشش هر پزشک باشد. با این حساب هر پزشک خانواده قرار بود ماهانه بین 4 تا 5 میلیون دریافتی داشته باشد که درصدی نقدی پرداخت شود و بقیه هم محاسبه شود. این در حالی است كه بسیاری از پزشكان در ابتدای امر علاقه‌ای به ورود به برنامه پزشك خانواده نداشتند چون برخی از آنها بدون این طرح درآمدی 9 - 8 میلیون تومانی در ماه داشتند اما با توجه به آنكه اگر وارد این طرح نمی‌شدند، به طور كامل بیكار می‌شدند، بسیاری مجبور به ورود به طرح شدند. آقازاده با عنوان این مطلب که آقایان به علت نداشتن پول، این موضوع را منتفی دانستند، می‌گوید: «با توجه به اینکه قرار بود 6 هزار میلیارد تومان از محل هدفمندی یارانه‌ها به این برنامه اختصاص یابد، این موضوع نیز منتفی شد و دوستان با کمبود اعتبارات مواجه شدند. بنابراین، وعده های اولیه مبنی بر پرداخت بر اساس جمعیت را عوض کردند و گفتند هر تعداد بیمار ویزیت کنند، پول می دهند.»

او با اعلام اینکه هر پزشک خانواده 2500 نفر جمعیت تحت پوشش دارد، می‌گوید: «قطعا ویزیت پایه این تعداد افراد 6 ماه وقت می گیرد. البته این موضوع هم منتفی شد و ایده دیگری را مطرح کردند که پرداخت به پزشک خانواده بر اساس ثبت اطلاعات بیمه ای بیمار باشد.» آقازاده با یادآوری اجرای برنامه پزشک خانواده از مهر ماه امسال در استان مازندران، می‌گوید: «در ماه‌های مهر و آبان، تا 17 آذر، پزشکانی که بیماران را رایگان ویزیت کرده‌اند، دریافتی بین 11 هزار تا حداکثر 300 هزار تومان برای 2 ماه و 17 روز داشته‌اند.»

او با بیان این مطلب که این ارقام نه افسانه است نه بطلان، می‌گوید: «تمامی مدارک موجود است و حتی اسامی خود پزشکان را داریم و می توانیم در اختیارشان بگذاریم.» مخاطب آقازاده برای این حرف‌ها، روسای وزارت‌كار، رفاه وتامین اجتماعی هستند كه دریافتی اعلام شده از سوی پزشكان مازندرانی را عوام‌فریبی دانسته‌اند. سیدعبدالله عمادی، معاون وزیر رفاه با تكذیب ادعای مسئولان سازمان نظام پزشكی می‌گوید:«پرداخت حقوق پزشكان در استان های مجری پزشك خانواده از جمله فارس و مازندران به موقع است و تاپایان آبان ماه پرداخت شده است.» او با بیان اینكه گویا اجرای این طرح منافع شخصی برخی ها را به خطر انداخته است می‌افزاید:«سرانه هر شهروند در برنامه پزشك خانواده در جلسات كارشناسی صورت گرفته میان نمایندگان بیمه‌ها، وزارت بهداشت و كارشناسان نظام پزشكی در سال گذشته 1750 تومان تعیین شد كه با احتساب تعرفه 20 درصدی امسال به 2100 تومان افزایش پیدا كرد.» اگر چه به نظر می‌رسد این ماجرا یك روی دیگر هم داشته باشد و آن بیمارانی هستند كه به علت اختلاف وزارت بهداشت و پزشكان بیشترین صدمه را می‌بینند.پزشك به‌دنبال درآمد بیشتر است و بیمار به‌دنبال خدمات درمانی بهتر؛اما گویا دست هر دو از آنچه به‌دنبالش هستند كوتاه است.

پزشکان در دام بیمه‌ها رها شده‌اند

«دكتر علیرضا زالی» قائم‌مقام سازمان نظام پزشکی هم اعتقاد دارد تبلیغ درآمد خوب برای ورود پزشكان، سرابی بیش نبوده است: «رها کردن جامعه پزشکی بدون پناه در دام بیمه‌ها نتایجی جز وضع کنونی نخواهد داشت.» به گفته او، اعتبارات لازم برای اجرای برنامه پزشک خانواده در سال 91 را نداشتیم. برای پیشگیری از رخداد تلخ امسال لازم است که در آستانه بودجه سال 92 با مشارکت سازمان‌های نظام پزشکی در زمینه گمانه‌زنی بار مالی مقتضی برای اجرای نسخه 02 را داشته باشیم. اگر چه عمادی معتقد است حمله شدید كردن به برنامه پزشك خانواده غیرقابل توجیه است و برخی می‌خواهند از تخریب‌ها، استفاده شخصی كنند.

باز هم وزارت رفاه

وزارت رفاه در همه برنامه‌های ‌وزارت بهداشت، صندوقدار است. مجری و طراح برنامه نظام سلامت وزارت بهداشت است اما پول را دولت به وزارت رفاه پرداخت می‌كند. همین مسئله هم به یكی از بزرگ‌ترین موانع گام‌های بلند وزارت‌خانه در برنامه‌های مختلف از جمله افزایش تعرفه‌ها و... تبدیل شده است. نمایندگان مجلس در دوره‌های مختلف به این مسئله اعتراض كرده بودند اما اعتراض‌ها وتلاش‌های آنان همواره به در بسته برخورده است. اكنون هم زالی مشكل را در همین صندوقداری وزارت تعاون و کار و رفاه اجتماعی می‌داند.

او با انتقاد از دوپاره‌شدن مباحث مربوط به برنامه پزشک خانواده در دو وزارت‌خانه بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و كار، رفاه و تامین اجتماعی می‌گوید: «دستگاه مجری و سیاست‌گذار طرح پزشک خانواده وزارت بهداشت است اما پرداخت کننده بیمه‌ها هستند. دود این واگرایی به چشم پزشکان خواهد رفت. پزشکان در دام بیمه‌ها رها شده‌اند. جامعه پزشکی مطلقا به بیمه‌ها اعتماد ندارند. اکنون هم سازمان تامین اجتماعی در پرداخت مطالبات جامعه پزشکی 7 ماه عقب است. وضع داروخانه‌ها، آزمایشگاه‌ها، مطب‌ها و... بحرانی است.» به گفته او این موضوع تعارف ندارد،نظام فعلی بیمه‌ها مورد اعتماد پزشکان نیست. رها کردن جامعه پزشکی بدون پناه در دام بیمه‌ها نتایجی جز وضع فعلی نخواهد داشت.

زالی در ادامه درباره چگونگی قرارداد بیمه‌ها با پزشکان خانواده می‌گوید: «همیشه قراردادهای بیمه‌ای یکسویه و ظالمانه بوده است. قطعات الزام آور در قراردادهای بیمه‌ای خطرآفرین است. این موضوع اکنون هم صدق می‌کند این چنین مباحثی «جرزنی بیمه‌ای» است. بیمه‌ها در این طرح بزرگ ملی دارند جر می‌زنند. مسئولان همواره در رسانه‌ها اعلام می‌کنند ما با این طرح همراهی می‌کنیم. اما این همراهی را در عمل نمی‌بینیم.» به گفته او تمام اعتبارات برنامه پزشک خانواده باید در اختیار وزارت بهداشت قرار بگیرد. اعتبارات این طرح باید شفاف باشد در غیر این صورت نتیجه‌ای جز ریزش پزشکان نخواهد داشت. در مجموع جامعه پزشکی در طول دو دهه اخیر مطلقا اعتمادی به بیمه‌ها ندارند.

همه این مسائل برخی از پزشكان استان فارس را به این نتیجه رساند كه درخواست تعلیق طرح را بدهند. به گفته «دکتر ابوالفضل بهجو» رئیس هیات مدیره انجمن پزشکان عمومی فارس این شتابزدگی در شیراز سرسام آور اتفاق افتاد و برخی پزشکان خانواده خواستار تعلیق این طرح هستند. تا آینده طرحی كه قراراست ناجی كشتی به گل نشسته نظام سلامت باشد به دلیل بی‌پولی در هاله‌ای از ابهام فرو رود. منتقدان طرح اعتقاد دارند كه اگر 6 میلیارد درآمد هدفمندی‌یارانه‌ها پرداخت نشود، طرح شكست پرهزینه خواهد داشت. اگر سازمان نظام پزشکی و انجمن‌های پزشكان به این موضوع اشاره‌ای نمی‌كنند كه اكنون بسیاری از بیماران از خدمات درمانی رضایت ندارند و انگشت اعتراض خود را به سمت پزشكان نشانه رفته اند؛پزشكانی كه گاهی برخی از آنها برای كسب درآمد بیشتر به زیر میزی روی می‌آورند. آنچه تاكنون مسلم شده این است كه نظام سلامت در ارتباط با دریافت بودجه‌های لازم خود همواره به در بسته دولت خورده است. حال باید ماند و دید كه آیا اعتبار مورد نیاز پزشك خانواده تامین می‌شود یا نظام سلامت همچنان روی دوش نحیف مردم اداره می‌شود؟
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.12723s, 18q