استرس و نگراني شيوع ضايعات دهاني را افزايش مي‌دهد

۱۳۸۶/۰۵/۲۸ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6375
استرس و نگراني شيوع ضايعات دهاني را افزايش مي‌دهد

"دكتر آرش منصوريان" در آستانه برپايي سومين همايش بيماري‌هاي دهان با بيان اين مطلب افزود آفت‌هاي دهاني يك بيماري دردناك و عودكننده مخاط دهان بوده كه بصورت زخم‌هاي كوچك و بزرگ، گرد و كم عمق پديد مي‌آيد.

وي با اشاره به اينكه آفت‌هاي دهاني معمولا بعد از ‪ ۱۰‬تا‪ ۱۴‬روز خود به خود بهبود مي‌يابند تصريح كرد نوع كوچك اين آفت‌ها شيوع بسيار بالايي در جامعه دارد كه با توجه به افزايش استرس‌ها درصد ابتلا به آن افزايش يافته و با توجه به دردناك بودن اين ضايعه اختلال اساسي در زندگي فرد ايجاد مي‌كند.

دكتر منصوريان يادآور شد استرس روحي، ضربه و گازگرفتگي در كنار عواملي همچون تغييرات هورموني در زنان شامل قاعدگي، حاملگي و يائسگي در ايجاد آفت‌هاي دهاني موثر است.

وي كمبود آهن و اسيدفوليك، ابتلا به آلرژي مانند آسم، بيماري تب يونجه و حساسيت به غذا و دارو در كنار عواملي همچون استعداد ابتلا به بيماري ضايعات دهاني بصورت خانوادگي را از ديگر علل ابتلا به اين بيماري برشمرد.

رئيس سومين همايش انجمن علمي بيماري‌هاي دهان ايران گفت پلان از جمله ديگر بيماري‌هاي دهان است كه استرس در ايجاد آن مي‌تواند نقش موثري داشته باشد.

وي با تاكيد بر اينكه استرس فشاري است كه در اثر تغييرات ايجاد شده در محيط به بدن تحميل مي‌شود افزود هر چند برخي از استرس‌ها مفيد هستند اما وقتي استرس از كنترل فرد خارج شود بدن بصورت‌هاي مختلفي از آثار سوء ناشي از آنها رنج مي‌برد.

به گفته دكتر منصوريان، استرس تحميل شده انرژي بدني و ذهني را تحت تاثير قرار مي‌دهد و به دنبال استرس، كاهش انرژي ذهني و بدني، خستگي، بي‌خوابي، تحريك پذيري و احساس افسردگي، افزايش ضربان قلب، بالا رفتن فشار خون، افت قند خون، آسيب پذيري سيستم ايمني و تغيير در وضعيت اشتهاي فرد ايجاد مي‌شود.

وي ادامه داد مجموع موارد ذكر شده، آثار نامطلوبي بر فعاليت فرد سالم گذاشته و سبب تضعيف بدن وي مي‌شود.

به گفته اين پزشك متخصص بيماري‌هاي دهان هر چند هنوز درمان قطعي براي آفت دهان وجود ندارد ولي روش‌هايي هست كه در كاهش مدت زمان حضور زخم و نيز كاهش درد و ناراحتي بيمار موثر است.

وي گفت محصولات بي‌حس‌كننده موضعي مانند ليدوكائين و بنزوكائين، داروهايي مانند پراكسيدهيدروژن و كارباميدپراكسيد كه سطح زخم‌هاي آفتي را شست و شو مي‌دهند، تركيب شيرمنيزي و ديفن هيدرامين با نسبت مساوي چهار تا شش بار در روز و مصرف برخي عصاره‌هاي گياهي، باعث تخفيف علايم بيماري آفت دهان مي‌شود.

دكتر منصوريان مصرف روزانه ماست كه محتوي "لاكتوباسيلوس اسيدوفيلوس" است، كاهش عوامل آسيب زننده (تروماتيك) دهان مانند ترميم دندان‌هاي شكسته و پركردگي‌هاي تيز، برطرف كردن جرم زياد دنداني، رعايت بهداشت دهان بصورت دقيق و منظم را در كنار خودداري از مصرف غذاهاي آلرژيك كه آفت را تشديد مي‌كند را از ديگر راهكارهاي كاهش آفت‌هاي دهاني برشمرد.

وي ادامه داد در صورت كمبود تغذيه‌اي بايد مكمل مولتي ويتامين مصرف شده و از مصرف غذاها و مايعات محرك مانند آب ليمو يا رب گوجه فرنگي پرهيز شود.

در سومين همايش انجمن علمي بيماري‌هاي دهان ايران كه چهاردهم و پانزدهم شهريورماه امسال در بيمارستان امام خميني برگزار مي‌شود روش‌هاي درمان گياهي و روش‌هاي درماني جديد آفت مورد بحث و بررسي قرار مي‌گيرد.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.29368s, 18q