خدمت رسانی اورژانس 115 به 154 مورد مسمومیت با مونوکسید کربن در هفته گذشته

۱۳۹۱/۱۰/۱۰ - ۱۶:۵۳ - کد خبر: 63969

سلامت نیوز : رییس مرکز مدیریت حوادث و فوریت‌های پزشکی کشور از خدمت رسانی اورژانس 115 به 154 نفر که دچار مسمومیت با گاز مونواکسید کربن شده بودند، خبر داد.

دکتر غلامرضا معصومی در گفت‌وگو با (ایسنا)، گفت: متاسفانه با وجود آموزش‌های ارایه شده در خصوص پیشگیری از مسمومیت با گاز مونواکسید کربن،‌ با شروع فصل سرما و استفاده برخی هموطنان از بخاری‌ها و وسایل گرمایشی غیراستاندارد، طی هفته گذشته در59 مورد گازگرفتگی با اورژانس 115 تماس گرفته شد و به دنبال آن 71 تیم امدادی به محل حادثه اعزام شدند.

به گفته وی، تکنسین‌های اورژانس پیش بیمارستانی 24 نفر از مسمومین را در محل درمان کردند. همچنین پس از ارائه خدمات پزشکی اولیه به افرادی که دچار گازگرفتگی شده بودند، 130 نفر از آنها جهت دریافت مراقبت‌های بیشتر به بیمارستان منتقل شدند.

رییس اورژانس کشور گفت: مکش نامناسب یا عدم مکش لوله‌های بخاری گازی یا نفتی، سوختن ناقص نفت بخاری، بد کار کردن شومینه گازی یا سوختن ناقص شومینه‌هایی که سوخت آنها چوب است، سوختن ناقص ذغال (در منقل‌هایی که برای کرسی استفاده می‌شود)، بد کار کردن اجاق خوراک‌پزی، سوختن ناقص یا نامناسب آبگرمکن ژنراتورهای خانگی و درجا کار کردن خودرو در پارکینگ دربسته، از دلایل عمده مسمومیت با گاز مونواکسید کربن است.

وی تاکید کرد: پیشگیری از مسمومیت با گاز مونواکسید کربن امری ضروری است که در این راستا استفاده از وسایل گرمایشی استاندارد، اطمینان از مکش کامل و مناسب لوله‌های بخاری‌ها، بازبینی صحت کار وسایل گرمایشی و باز بودن مسیر دودکش توصیه می‌شود.

رییس اورژانس کشور سردرد، سرگیجه، استفراغ، کاهش سطح هوشیاری و نهایتا اغما و مرگ را از جمله نشانه‌های مسمومیت با گاز مونواکسید کربن دانست و گفت: اولین و مهم‌ترین اقدام برای نجات فردی که دچار مسمومیت با مونوکسید کربن و سایر انواع گازگرفتگی شده، رساندن اکسیژن (هوای تازه) به او است؛ به همین دلیل به محض مشاهده فردی که دچار گازگرفتگی شده، باید پنجره‌ها را باز کرد تا هوای تازه سریعا وارد اتاق شود و در صورت امکان، فرد مسموم را به پنجره نزدیک کرد. منبع نشت گاز نیز شناسایی و قطع شود و سریع با اورژانس115 تماس گرفته شود. همچنین تا زمان رسیدن اورژانس هیچ خوراکی یا نوشیدنی‌ای به فرد گاز گرفته ندهید؛ چرا که به دلیل حالت تهوع احتمال خفگی بیشتر می‌شود.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.23828s, 18q