كمتر از 4 درصد زايمانها در كشور توسط افراد دوره نديده انجام مي‌شود

۱۳۸۶/۰۵/۲۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6407
كمتر از 4 درصد زايمانها در كشور توسط افراد دوره نديده انجام مي‌شود

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس، محمد اسماعيل مطلق امروز در نشست خبري روز پزشك در وزارت بهداشت، افزود: اجراي طرح پزشك خانواده در اكثر استانها موجب ارتقاي شاخصهاي بهداشتي- درماني كشور شده است اما هنوز براي اجراي كامل اين طرح به خصوص براي رسيدن به عدالت در سلامت مردم كار زيادي داريم.
وي گفت: بيش از 5800 پزشك اكنون در روستاها مستقر شده‌اند اما آمادگي جذب هر تعداد پزشك عمومي متقاضي فعاليت در نظام پزشك خانواده را داريم و هيچ محدوديتي از اين نظر وجود ندارد.حقوق دريافتي اين پزشكان نيز از 600 هزار تومان تا دو ميليون تومان متغير است.
مطلق اضافه كرد: براي آموزش پزشكان خانواده در زمان حاضر 6 رشته پودماني MPH طراحي شده است كه شامل رشته هاي بهداشت باروري، بهداشت محيط، مديريت خدمات درماني، مديريت خدمات بيمارستاني، اعتياد و ايدز است.
وي افزود: تغيير شاخصهاي بهداشتي- درماني در همه استانها يكسان نبوده است و مثلا وضعيت استان كرمان و سيستان و بلوچستان با تهران و اصفهان متفاوت است، مهمترين اين شاخصها مرگ و مير كودكان، مادران و پوشش برنامه تنظيم خانواده است.
وي گفت: ميزان تولد نوزادان زير 2500 گرم از 75/4 درصد در سال 84 به 5/5 درصد در سال گذشته افزايش يافته است كه نشانه دسترسي بيشتر مردم به پزشك و ماما در روستاهاست.
مطلق افزود: مرگ و مير كودكان زير يكسال در سال 83 حدود 34/22 در صد هزار تولد زنده بود و سالها بود كه اين شاخصها كاهش نداشت اما طي دو سال اخير اين ميزان به 19/18درصد هزار تولد زنده كاهش يافت.
وي ادامه داد: مرگ و ميركودكان زير 5 سال نيز در اين مدت از 74/26 به 78/21 در صد هزار تولد زنده كاهش يافت و مرگ و مير مادران نيز در اين مدت از 67/32 به 9/24 در صد هزار تولد زنده كاهش يافته است، پوشش تنظيم خانواده نيز در اين مدت از 49/64 به 28/67 درصد افزايش يافته است.

 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.28184s, 18q