محققان شیوه جدیدی برای تشخیص آلزایمر ابداع کردند

۱۳۹۱/۱۰/۱۲ - ۱۱:۰۰ - کد خبر: 64106

سلامت نیوز : گروهی از محققان آمریکایی توانستند به اطلاعات جدیدی درباره بیماری دمانس یا زوال عقل dementia و یکی از ابزارهای جدید تشخیص این بیماری از طریق استفاده از فناوری جدید پرهزینه موسوم به روش تصویربرداری با گسیل پوزیترون یا به اختصار(PET) دست یابند. علت ۷۰ درصد موارد زوال عقل آلزایمر است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از فارس ؛ محققان در تحقیقات خود بیش از 180 بیمار را بررسی کردند. 32 درصدر آنها به آلزایمر مبتلا بودند که یکی از نشانه های همراه بیماری زوال عقل است. استفاده از این نوع تصویربرداری به محققان کمک کرد تا سطح دو مورد از علائم حیاتی را بشناسند که از ابتلا به بیماری آلزایمر حکایت دارد.

این ابزار جدید از دقت بسیار بالای 75 درصدی در تشخیص ابتلای بیماران زوال عقل به آلزایمر برخوردار است و می‌تواند در مراقبت از بیمار و آگاهی از میزان پاسخ وی به درمان دارویی مورد استفاده قرار گیرد. این ابزار همچنین پزشکان را از استفاده از ابزارهای تشخیصی دشوار که سلامت بیمار را به خطر می‌اندازد، بی‌نیاز می‌کند و همچنین دیگر نیازی به گرفتن نمونه از مایع نخاعی مریض نیست.

بیماری آلزایمر یکی از شایعترین علل از دست دادن عملکرد ذهنی است.که 2 درصد یعنی ۶.۵ میلیون نفر را در کشورهای توسعه یافته درگیر می‌کند و مسبب مرگ بیش از ۱۰۰ هزار نفر در سال در آمریکاست.

بیماری آلزایمر معمولاً بین دهه های ششم و نهم رخ می‌دهد و روند تخریبی آن شامل اختلال تدریجی حافظه، قضاوت و مهارتهای زبانی به علاوه تغییرات رفتاری است.

ناهنجاری های پاتولوژیکی بیماری آلزایمر شامل رسوب دو پروتئین رشته‌ای است. این دو نوع پروتئین شامل پروتئین های بتا آمیلوئید و پروتئین های تائو است.

پروتئین‌های بتا آمیلوئید دارای آپولیپوپروتئین E هستند که در خارج نورونها قرار دارند و پروتئینهای تائو از میکروتوبولهایی مشتق می‌شوند که در داخل نورونها قرار دارند.

بیماری آلزایمر نورونهای کولینرژیک اولیه را تحت تاثیر قرار می‌دهد بنابراین درمان به وسیله داروهای مخصوصی انجام می‌شود که کاهش استیل کولین در سیناپس ها را مهار می‌کنند. درمانهای جدید فقط علائم شناختی و نه بیماری اصلی را درمان می‌کند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.13189s, 18q