سرپرست جدید وزارت بهداشت:

در شش دقیقه خیلی کارها می توان کرد/ در دولت نهم قرار بود وزیر بهداشت شوم

۱۳۹۱/۱۰/۱۲ - ۱۴:۱۸ - کد خبر: 64117
در شش دقیقه خیلی کارها می توان کرد/ در دولت نهم قرار بود وزیر بهداشت شوم
سلامت نیوز: سرپرست وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه :« در شش ماه مهلت باقی مانده فرصت کافی برای انجام برنامه‌هاست، حتی در شش دقیقه هم می‌شود خیلی کارها را کرد.» در مراسم معارفه خود در جمع روسای دانشگاه علوم پزشکی کشور گفت: :« در ابتدای دولت نهم با اعلام مواضع و توضیحاتی که داده شد تصمیم بر این شد که در این بخش باشیم (وزارت بهداشت) اما بنا به دلایلی نشد.»
 به گزارش خبرنگار سلامت نیوز، محمد حسن طریقت منفرد روز سه شنبه در حاشیه مراسم معارفه خود با رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی در وزارت بهداشت در جمع خبرنگاران گفت: «تلاش می كنیم كه جامعه بخصوص بیماران را ولی نعمت خود قرار دهیم .در این مسیر خیلی حرفها برای زدن و خیلی كارها برای انجام دادن داریم. باید سعی کنیم مردم حتی‌المقدور بیمار نشوند.»

وی تاکید کرد:« شش ماه مهلت باقی مانده فرصت کافی برای انجام برنامه‌هاست، حتی در شش دقیقه هم می‌شود خیلی کارها را کرد.»
دکتر طریقت منفرد درباره برنامه پزشك خانواده گفت:«من با پزشك خانواده بزرگ شده ام و بدون پزشك خانواده نمی توان كارهای بزرگ انجام داد.»
وی همچنین در مراسم معارفه خود با روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور، گفت:« دکتر دستجردی دلسوزانه در خدمت سلامت کشور بود. مرحوم دکتر دستجردی از دوستان قدیمی من بودند و خانم دکتر دستجردی نیز از دوستان قدیمی من هستند. احساس خوبی ندارم که این اتفاق افتاد در جایگاه دکتر دستجردی بنشینم ولی واقعیتی است که در جوامع اتفاق می افتد که موقتی است و تنها یکسری پست هایی است که عادلانه توزیع می شود اما سرعتش در کشور ما زیاد است که اجتناب ناپذیر است.

وی ادامه داد:« حیاتی ترین نیاز جامعه بحث بهداشت و درمان آن است و جدی ترین وظیفه حاکمیت این است که کاری کنیم بیماران به غیر از درد و رنج بیماری، دغدغه دیگری نداشته باشند. این وظیفه خطیر سامان نمی یابد مگر با همت جامعه فرهیخته پزشکی یعنی خیر و شر این بخش در وهله اول به ما برمی گردد چون این حرفه برای ما یک شغل نیست بلکه تقدس و حرمتی دارد و در فلسفه آن در واقعیت ارتباط میان پزشک و بیمار است.»

سرپرست وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی افزود:« کوچکتر از آن هستم که صبحت های کلان داشته باشم و فقط می گویم یک دفتر خدماتی در این ستاد به طور جدی باز شده که هیچ وظیفه ای ندارد به جز پشتیبانی از روسای دانشگاه های علوم پزشکی در خط مقدم جبهه. این ستاد به هیچ وجه این نظر را ندارد که به این سیستم ریاست یا تعیین تکلیف کند. ما سعی می کنیم سیاست ها را به دست توانای شما به مرحله اجرا برسانیم و وظیفه خود می دانیم به عنوان رابط شما با امکانات کشور در خدمت شما باشیم. در جلسه اول تصمیم دارم به شما اطمینان دهم وظیفه اصلی ستاد، انتقال امکانات از کشور و دولت به شما است تا بتوانید خدمت بیشتری به مردم ارائه دهید.»

وی گفت:« موادی در قانون برنامه پنجم توسعه تصویب شده است که برخی از آن در برنامه سوم و چهارم نیز بوده است و کما بیش توفیق حضور در بحث هایی که منجر به تصویب قوانین برنامه پنجم توسعه شد بوده را داشتم. بسیاری از این قوانین آرزوی دیرینه ام بود که در کشور اجرا شود. »
دکتر محمدحسن طریقت منفرد تاکید کرد:« در ابتدای دولت نهم بیش از یک ساعت و نیم در خدمت رییس جمهور بودیم و با اعلام مواضع و توضیحاتی که داده شد تصمیم بر این شد که در این بخش باشیم اما بنا به دلایلی نشد.»

وی ادامه داد:« اخیرا در رابطه با برخی مسائل گزارشی داده بودم و زمانی که خدمت رییس جمهور احضار شدم تصور می کردم توضیحاتی درباره این گزارش می خواهند و به صورت صریح و غیرقابل انتظار رییس جمهور دستور فرمودند به این دفتر بیایم. دستور دفعتا بود ولی آشنایی با مواضع و اطلاعات و آمادگی در رابطه با خدمت در این بخش طولانی ترین سابقه آشنایی بود و تصمیم گرفته بودند که در این مقطع در خدمت شما و مردم قرار گیرم.»

سرپرست وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت:« در ابتدا لازم است که شروع کارم با راهنمایی ها و مشورت های شما باشد چون کسی که در ستاد نشسته نمی تواند معجزه کند و کاری هم از دستش برنمی آید و هر کاری که اتفاق می افتد توسط شما است.»
وی درباره خودش چنین گفت:« در جنوب تهران به دنیا آمدم و بعد از گرفتن دیپلم به آلمان غربی رفتم. به علت مشکلاتی که به لحاظ سیاسی داشتم نمی توانستم به کشور برگردم اما با انقلاب از سال 58 وارد ایران شدم و علیرغم اینکه خود را در حدی نمی دانستم وارد مسائل اجرایی کشور شوم اما از سال 60 دست تقدیر ما را گرفتار مسائل اجرایی کشور کرد و بعد از اینکه قانون بازنشستگی تصویب شد فکر کردم با نظارت بر این بخش بتوان خدمتی کرد.»

دکتر طریقت منفرد ادامه داد:« در دوره جنگ پنج سال مسئول بهداری های جنگ بودم سپس به سازمان تامین اجتماعی رفتم و اولین بیمه درمانی را در سازمان پایه گذاری کردیم و بعد از آن مجددا به دانشگاه برگشتم و سه بار مسئول دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی بودم و پانزده سال عضو هیات امنای دانشگاه علوم پزشکی سمنان بودم.»

وی گفت:« به دلیل اینکه اصرار داشتم در پزشک خانواده حرکتی شود در سال 71 علیرغم اینکه جامعه کارگری مقاومت می کرد و پزشک خانواده را محدودیتی برای خود می دید در جلساتی که با جامعه کارگری داشتم آنها قانع شدند و در سازمان تامین اجتماعی مراحل اداری را طی کرد اما توفیق نبود که اجرای آن را پیگیری کنیم.»

دکتر طریقت منفرد افزود:« در سال 76 و 77 قسمت شد در کمیته امداد امام خمینی علیرغم اینکه نهاد نامناسبی از نظر پراکندگی جمعیت بود پزشک خانواده را به مرحله استقرار برسانیم. سپس مجداد به دانشگاه برگشتم و در این سه باری که مسئول بیمارستان امام حسین (ع) بودم اعتقاد داشتم که پزشکان شاغل و اعضای هیات علمی بیمارستان حقشان است که به آنها اعتماد شود و اختیارات به آنها واگذار شود و از آنها مسئولیت بخواهیم.»

وی با بیان اینکه علت اصلی محدودیت موفقیت بیمارستان ها آن جایگاهی است که در بخش پزشک رعایت نمی شود ادامه داد:« در هر سه بار مسئولیتم در بیمارستان امام حسین (ع)اصرار داشتم اختیار به بیمارستان و پزشکان شاغل در بخش ها منتقل شود. هر سه بار به کمک اعضای هیات علمی پیشنهاد مربوطه را به دانشگاه و وزارتخانه پیشنهاد دادیم اما در مجموع هیات‌ امنا اجرایی شدن این موضوع را صلاح ندید.»
دکتر طریقت منفرد افزود:« بار دوم به دلیل اینکه موافقتی در مسئولین دانشگاه نمی دیدم از طریق ردیف های بودجه ای بیمارستان را از دانشگاه جدا کردیم که در آن زمان مرحوم دکتر طباطبایی ریاست دانشگاه را به عهده داشت ایشان قانع شد این کار در موسسه ای که مسئولش بود انجام شود.اما موافقت نشد.»

وی ادامه داد:« با کمک اعضاء هیئت علمی این طرح را به وزارت بهداشت پیشنهاد دادیم و قرار شد بیمارستان‌ها را از طریق ردیف بودجه‌ای از دانشگاه‌ها جدا کنیم. تا بیمارستان‌ها به حداکثر بهره‌وری برسند اما بسیاری از دانشگاه‌ها راضی به این کار نبودند چرا که معتقد بودند اشراف مراکز را از دست می‌دهند. به نظر من در شأن دانشگاه‌ها وارد شدن به این مقولات نیست و وظیفه دانشگاه‌ها سیاست‌گذاری، برنامه‌ریزی و نظارت است و حداکثر وظیفه‌اش باید در این حوزه باشد و افتخارش در این باشد که واحدهای زیرمجموعه‌اش با فعال شدن اعضاء مؤثر در آن و فعالیت پزشکان مراکز کیفیت بهتری را داشته باشند.»

دکتر طریقت منفرد در ادامه گفت:« بار اول هم بحث هایی در صدا و سیما داشتیم و گرچه به لحاظ خط سیاسی اختلاف نظرهایی بود مرحوم نوری رییس کمیسیون بهداشت و درمان وقت بود و مرا احضار کرد و گله از نقطه نظرات من داشت اما با جلساتی طولانی با تقویض اختیار به پزشکان و اعتماد به آنها موافقت کرد. با نامه نگاری هایی اساسنامه ای نوشتند اما با فوت رئیس کمیسیون و قانونی نشدن طرح اجرای اساسنامه تعطیل شد.»
 وی در پایان گفت:« در قانون برنامه پنجم توسعه این اختیار به جامعه پزشکی داده شد که اگر مایل باشند از این اختیارات استفاده کنند.»

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
1.11277s, 18q