همكاري وزارت بهداشت و دامپزشكي براي مبارزه با تب مالت

۱۳۸۶/۰۵/۲۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6416
همكاري وزارت بهداشت و دامپزشكي براي مبارزه با تب مالت

در اين دكتر مجتبي نوروزي رئيس سازمان دامپزشكي كشور درخصوص اهميت بيماري بروسلوز در دام و آقاي دكتر محمد مهدي گويا رئيس مركز مديريت بيماري‌هاي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشكي در خصوص اهميت بيماري تب مالت در انسان و ديگر متخصصين مربوطه به سخنراني پرداختند.

از آنجا که بروسلوز در ماه‌هاي اخير به عنوان يكي از مهم‌ترين بيماري‌هاي عفوني و مشترك بين انسان و دام مطرح و خبرهايي مبني بر افزايش شيوع آن منتشر شده است، گفتگوي ما با دکتر داود امان اللهي، رئيس اداره آموزش اداره کل دامپزشکي استان تهران، درباره مسائلي كه در اين همايش مطرح شد، بخوانيد.

آقاي دكتر، چرا برنامه ريشه کني بروسلوز در سال گذشته چندان موفق نبوده است؟
در سال قبل كل اعتبارات پيشگيري و كنترل بروسلوز اعم از خريد واكسن، عمليات واكسيناسيون، شناسايي و حذف دام‌هاي آلوده بالغ بر 50 ميليارد ريال بوده كه پاسخگوي اجراي برنامه نبود. اما با تلاش و پيگيري‌هاي صورت گرفته اين اعتبار در سال  1386 به ميزان 100 درصد افزايش يافته است.

با توجه به افزايش موارد بيماري در كشورهاي همسايه و پراكندگي بيماري در كشور، سازمان دامپزشکي چه اقداماتي را انجام داده است؟
با توجه به افزايش موارد بيماري در كشورهاي همسايه و پراكندگي بيماري در كشور، اعتبار ياد شده از محل جابجايي يارانه‌هاي بخش درمان در بخش پيشگيري عملاً حجم اعتبارات به دو برابر افزايش يافته است و مقرر گرديده است تا با استفاده از توان ‌بخش غيردولتي دامپزشكي در قالب اجراي ماده  88 قانون تنظيم بخشي از مقررات مالي دولت به وسيله خريد خدمات اين افزايش عمليات و توسعه واكسيناسيون به اجرا گذاشته شود.

روش‌هاي پيشگيري و مبارزه با اين بيماري چيست؟

ايمن‌سازي دامها از طريق واكسيناسيون به موقع، شناسايي و حذف دام‌هاي آلوده از گله، امحاء بهداشتي جنين‌هاي سقط‌ شده، ضد عفوني دامداري و آموزش دامداران و ساير كساني كه با دام و محصولات دامي در تماس هستند،انجام مي شود.

مهم‌ترين راه‌هاي انتقال بيماري تب مالت چيست و عوارض اصلي آن کدامند؟

بروسلوز در حيوانات از جمله گاو، گوسفند، بز و خوك ايجاد سقط جنين و در انسان با علائم تب، عرق شديد، ضعف، كاهش وزن، درد عضلات و ناراحتي عمومي همراه است كه به نام تب مالت مي‌شناسند.

راه‌هاي انتقال بيماري هم در بين حيوانات و همچنين از حيوان به انسان مي‌تواند از طريق تماس مستقيم با پوست، گوارش، مخاطات و تنفس صورت گيرد و انتقال از انسان به انسان نيز از راه انتقال خون، پيوند مغز استخوان، داخل رحمي و انتقال از شير مادر هم هست.
 

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
0.60221s, 18q