پژوهشگران‌به‌فناوري دست‌يافتند كه‌درآن براي تولدنوزاد نيازي به‌اسپرم جنس نر نيست

۱۳۸۶/۰۵/۲۹ - ۰۰:۰۰ - کد خبر: 6421
پژوهشگران‌به‌فناوري دست‌يافتند كه‌درآن براي تولدنوزاد نيازي به‌اسپرم جنس نر نيست

به گزارش سلامت نیوز به نقل ازروزنامه "يوميوري" ، پژوهشگران ژاپني به رهبري پرفسور "توموهيرو كونو" در آزمايش بر روي موش با استفاده از اين روش توانستند نوزاد موش را متولد كنند.

به گفته پژوهشگران با استفاده از اين روش كه براي زايش نوزاد نياز به جنس نر نيست، "فناوري بدون نياز به نر" مي‌گويند.

پژوهشگران گفتند كه در اين روش به‌دليل اينكه از اسپرم نر براي تعيين جنسيت نر و ماده استفاده نمي‌شود، تنها نوزاد ماده به دنيا مي‌آيد.

براي دستيابي به اين روش، پژوهشگران ژاپني نشانه‌هايي را مورد توجه قرار دادند كه در جريان بوجود آمدن اسپرم و تخمك، در ژن موجود در درون آنها به وجود مي‌آيد.

پژوهشگران گفتند كه آنها در جريان آزمايش‌هاي خود با انجام تغييرات ژني موش ماده‌اي را بوجود آوردند كه نشانه‌هايي كه در ژن اسپرم نر وجود دارد، در درون بدن آن جاي داده شده است.

آنها سپس براي اين كه نشانه‌هاي ژني در تخمك اين موش ماده شكل نگيرد، تخمك خام او را از بدن خارج كرده و در آزمايشگاه آن را پرورش دادند.

پژوهشگران پس از پرورش كامل اين تخمك، به بجاي اسپرم، تخمك معمولي يك موش ماده را به آن پيونده زده و سپس آن را در درون رحم موش گذاشتند.

پژوهشگران مي‌گويند كه با استفاده از اين روش تا احتمال بالاي ‪ ۴۰‬درصد، امكان تولد نوازد وجود دارد.

پرفسور كونو گفت: با استفاده از اين روش، اين احتمال در آينده وجود دارد كه تقريبا به طور ‪۱۰۰‬درصد بتوان ، تنها با استفاده از موش ماده، نوزاد متولد كرد.

پژوهشگران ژاپني اطمينان دادند كه آنها به فكر بكارگيري از اين روش بر روي آدم نيستند.

نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
6.44971s, 18q