سازمان محیط‌زیست زیر ذره‌بین نمایندگان ملت

۱۳۹۱/۱۰/۱۳ - ۱۱:۵۳ - کد خبر: 64213
سلامت نیوز : هفته آینده و همزمان با آغاز به كار مجلس شورای اسلامی قرار است مقصران آلودگی هوا به نمایندگان مجلس معرفی شوند. وعده‌ای كه بارها و بارها داده شده و اگر چه در برخی موارد مقصران اعلام شده‌اند اما موضوع به همین جا ختم شده و هیچ راهكاری برای رفع آلودگی هوا انجام نشده است.

به گزارش سلامت نیوز به نقل از تهران امروز ؛ این در حالی است كه به گفته كاظم ندافی، رئیس مركز سلامت محیط و كار وزارت بهداشت آلودگی هوا می‌تواند در افزایش تعداد زیادی از بیماری‌ها نقش داشته باشد؛ از جمله بیماری‌های تنفسی، قلبی – عروقی و مرگ زودرس افراد بیش از 60 سال با بیماری‌های زمینه‌ای. به گفته وی، وزارت بهداشت سالانه طی گزارش مستند چندصفحه‌ای، گزارش‌ها و اثرات آلودگی هوا بر سلامت افراد را برای سازمان‌های مسئول کنترل آلودگی هوا از جمله سازمان حفاظت از محیط زیست، استانداران شهرها، نمایندگان شورای اسلامی شهر و دیگر مسئولان مربوطه ارسال می‌کند.

مجلس به موضوع آلودگی هوا ورود می کند

سخنگوی فراکسیون محیط زیست با انتقاد از سازمان محیط زیست در کنترل آلودگی هوا، این بحث را بیشتر آمیخته به سیاست دانست.موید صدر حسینی درباره مهار و کنترل آلودگی هوا بیان کرد: عملکرد سازمان حفاظت محیط زیست در کنترل آلودگی هوا قوی نبوده است و تصور می شد سازمان حفاظت محیط زیست بسیار پویاتر عمل کند اما متاسفانه انتظاراتی که می رفت در عمل محقق نشد.

وی ادامه داد: متاسفانه محیط زیست طی سال های اخیر فقط نقش ناظر را در بحث آلودگی هوا داشته است در حالی که یکی از وظایف این سازمان اتخاذ سیاست های مناسب برای کاهش آلودگی هواست.

سخنگوی فراکسیون محیط زیست تصریح کرد: در این شرایط که سازمان محیط زیست پیگیری ویژه ای نمی کند و اقدامات تاثیرگذاری با هدف کاهش آلودگی های هوای تهران و دیگر شهرهای صنعتی بزرگ کشور صورت نمی دهد، مجلس ناچار است که به بحث کنترل آلودگی هوا ورود پیدا کند و در پی پاسخ محیط زیست از عملکرد ضعیف و نیز راهکارهایی برای کاهش آلودگی هوا بر آید.

صدر حسینی با بیان اینکه در سال های اخیر کاهش آلودگی هوا بیش از آنکه توجه به مسائل زیست محیطی و سلامت مردم داشته باشد سیاسی شده است، گفت: متاسفانه اولویت دولت در سنوات گذشته به مسائل سیاسی و اقتصادی بوده است و در این بین از محیط زیست غافل شده است.

این نماینده مجلس نهم افزود: استاندارد نبودن کیفیت سوخت، عدم خروج خودروهای فرسوده، افزایش ترافیک، بی توجهی به ضرورت نصب و تعویض کاتالیست از جمله مواردی است که توجه به هر کدام از آنها در کنترل آلودگی هوا تاثیر زیادی دارد اما با بی توجهی امروز شاهد این حجم از آلودگی هوا هستیم و در واقع 80 درصد از سهم آلودگی ناشی از خودروها و سوخت بی‌كیفیت است.

وی تاکید کرد: آلودگی هوا معضلات بسیاری دارد که می توان به کاهش كارایی کار و تعطیلی‌ها اشاره کرد که البته همه ما بر اهمیت تصمیم فوری برای رفع آلودگی هوا، اتفاق نظر داریم.معرفی سازمان‌های مقصر

عضو هیات رئیسه فراکسیون محیط زیست با بیان اینکه همه ارگا ن‌ها و دستگاه هایی که به نوعی در آلودگی هوای کلانشهرها سهیم هستند باید وارد عمل شوند، گفت: البته سازمان محیط زیست به علت اینکه متولی اصلی مسائل زیست محیطی است باید پررنگ‌تر از سایر نهادها وارد عمل شود اما از طرفی به علت اینکه حل موضوع آلودگی هوا، مشکلات و بار مالی برای سازمانها دارد از اجرای راهکارها سر باز می زنند.

محمدسادات ابراهیمی در پاسخ به این سوال که چرا مقصران آلودگی هوای تهران و سایر کلانشهرها در مجلس معرفی نمی شوند، افزود: در این زمینه صحبت هایی شده است و خود مسئولان نیز مطلع هستند ضمن اینکه این موضوع در دستور کار است و روز سه‌شنبه هفته آینده در فراکسیون بررسی خواهد شد.

این نماینده مجلس نهم با بیان اینکه سوخت غیراستاندارد یکی از دلایل مهم آلودگی هواست، اظهار كرد: البته مسئولان وزارت نفت همواره مدعی هستند سوختی که در کشور استفاده می شود استاندارد است و پیش از این اعلام کردند که در دوره ای خاص، سوخت غیراستاندارد بوده و اكنون سوخت مصرفی در کشور مشکلی ندارد و استاندارد است، اما سازمان محیط زیست باید این موضوع را پیگیری و ارزیابی کند و گزارش آن را به مجلس ارائه دهد.

نماینده مردم شوشتر در مجلس با بیان اینکه آلودگی هوا موضوعی است که در ارتباط با سلامتی مردم است، تاكید كرد: برای مرتفع شدن این معضل باید از سوی مسئولان انگیزه جدی در کار باشد. روالی که آقایان طی می کنند روال درستی نیست و باید تلاش جدی وجود داشته باشد و مسئولان عزم جدی خود را برای حل اساسی این مشکل جزم کنند.

وی با بیان اینکه در جلسات مختلفی که برگزار شد و سازمان محیط زیست در آن حضور داشت اعلام شد که این سازمان باید کارها را به صورت جدی دنبال کند، اظهار کرد: اما متاسفانه سازمان محیط زیست برای حل مشکل آلودگی هوا فقط در حد ارائه تئوری بسنده می کند و در نهایت كاری که بتواند آلودگی هوا را کاهش دهد، مشاهده نشده است.

ابراهیمی از مسئولان دستگاه های اجرایی که مرتبط با موضوع آلودگی هوا هستند خواستار شد تا عزم خود را برای حل مشکل آلودگی هوا داشته باشند و افزود: ما به عنوان نمایندگان مردم از این موضوع نگران هستیم. همه ارگان‌ها و دستگاه هایی که به نوعی در آلودگی هوای کلانشهرها سهیم هستند باید وارد عمل شوند.

عضو هیات رئیسه فراکسیون محیط زیست مجلس تصریح کرد: البته سازمان محیط‌زیست به علت اینکه متولی اصلی مسائل زیست محیطی است باید پررنگ‌تر از سایر نهادها وارد عمل شود اما از طرفی به علت اینکه حل موضوع آلودگی هوا، مشکلات و بار مالی برای سازمان‌ها دارد به نوعی ارگان‌ها از اجرای راهکارها سر باز می زنند لذا سازمان محیط زیست با توجه به قوانینی که در اختیار دارد باید در این حوزه قوی‌تر وارد شود. ابراهیمی یادآور شد: همچنین اگر برای آلودگی هوا خلأ قانونی وجود دارد باید در مجلس مطرح و بررسی شود.
نظر خود را بنویسید
(ضروری)
(ضروری)
CAPTCHA Imagereload
4.15456s, 18q